Za ponad 8 milionów złotych zarząd województwa zachodniopomorskiego chce sprzedać Prokuraturze Regionalnej w Szczecinie nieruchomość przy ul. Szafera 10. „Każdy, kto był w budynku przy ulicy Mickiewicza, zdaje sobie sprawę, że jest nieprzystosowany do obecnych zadań tego urzędu” – wskazuje powody przeprowadzki prokurator Marcin Lorenc.

Obecnie nieruchomość przy ulicy Szafera 10 jest własnością samorządu województwa. To działka o powierzchni blisko 0,4 hektara, na której znajduje się podpiwniczony budynek biurowy o powierzchni prawie 2,5 tys. m kw. oraz osiem garaży. Do lutego 2022 roku nieruchomość była siedzibą Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Wartość nieruchomości wyceniono na 9,2 mln zł, ale zarząd województwa zachodniopomorskiego zgodził się na 10-procentową bonifikatę, jeśli Prokuratura Regionalna w Szczecinie od razu zapłaci całą kwotę.

Bardzo wąskie korytarze i klatka schodowa, brak windy

Obecnie Prokuratura Regionalna w Szczecinie mieści się przy ulicy Mickiewicza 153.

– Każdy, kto był w tym budynku, zdaje sobie sprawę, że jest on nieprzystosowany do obecnych zadań tego urzędu. Korytarze i klatka schodowa są bardzo wąskie, brakuje windy do transportu akt, pomieszczenia biurowe są nieprzystosowane do prowadzenia czynności służbowych z udziałem stron, z uwagi na ich niewielką powierzchnię. Nawet przeprowadzenie gruntownego remontu nie rozwiązałoby wszystkich problemów – tłumaczy prokurator Marcin Lorenc.

Wcześniej w budynku przy ul. Mickiewicza mieścił się Komisariat Policji Szczecin-Pogodno. Funkcjonariusze zrezygnowali jednak z tego miejsca i przenieśli się do budynku tuż przy Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie.

Szczecińskie prokuratury mają problemy lokalowe

Obecnie nie wiadomo co stanie się z nieruchomością przy ulicy Mickiewicza, jeśli Prokuratura Regionalna w Szczecinie zdecyduje się na zakup działki przy ul. Szafera. Jak podkreśla Marcin Lorenc, „problemy lokalowe dotyczą też innych jednostek organizacyjnych szczecińskich prokuratur”.

– Tak jest w przypadku Prokuratury Rejonowej Szczecin-Śródmieście i Prokuratury Rejonowej Szczecin-Niebuszewo, które mieszczą się w jednym budynku przy ulicy Wawrzyniaka. Obiekt ten pierwotnie przewidziany był na potrzeby tylko jednej Prokuratury Rejonowej, a ponadto wymaga on również remontu – zaznacza prokurator Lorenc.

Kiedy umowa zostanie podpisana?

Jak informuje rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Szczecinie, sfinalizowanie zakupu nieruchomości przy ul. Szafera „wymaga jeszcze uzyskania szeregu zgód i decyzji”.

– Cały proces z tym związany jest skomplikowany. Procedura ta różni się od nabycia nieruchomości na wolnym rynku. Prokuratura jest szczególnym podmiotem państwowym i nie może tak, jak na przykład podmiot prowadzący działalność gospodarczą, zdecydować o nabyciu konkretnej nieruchomości – dodaje.

Za sprzedażą nieruchomości zagłosowało 28 radnych sejmiku województwa zachodniopomorskiego.