Aż 5 spośród najchętniej wybieranych kierunków na Uniwersytecie Szczecińskim, to kierunki prowadzone na Wydziale Ekonomii, Finansów i Zarządzania. Studenci wybierają Zarządzanie, Finanse i rachunkowość czy Logistykę, by zwiększyć swoje szanse na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.

– Absolwenci WEFiZ US to w założeniu ludzie kreatywni i przedsiębiorczy, tak więc wiele kierunków przygotowuje przede wszystkim do prowadzenia własnej działalności gospodarczej czy też wolnych zawodów – podkreśla dr Andrzej Rzeczycki, zastępca dyrektora Instytutu Zarządzania WEFiZ.

Współpraca z przedsiębiorcami i praktyki zawodowe

Możliwość znalezienia w przyszłości dobrej pracy, to oczywiście główna motywacja dla absolwentów szkół średnich, którzy wybierają kierunek studiów. W ostatnich latach wyraźnie widać tendencję, że coraz więcej osób decyduje się na studia techniczne i ekonomiczne. Uczelnie starają się przyciągnąć studentów, oferując im program zajęć najlepiej przygotowujący do późniejszej rywalizacji na rynku pracy.

– Absolwenci WEFiZ doskonale odnajdują się na rynku pracy. Wielu naszych absolwentów to obecni menadżerowie w lokalnych i krajowych przedsiębiorstwach, którzy współpracują z nami przy przygotowaniu programów studiów, a także wspierają w organizacji praktyk i zatrudniają wypróbowanych w ten sposób studentów. Dodatkowo w aktywizacji studentów oraz absolwentów na rynku pracy wspiera nas Akademickie Biuro Karier zlokalizowane w kampusie na ulicy Cukrowej – mówi dr Andrzej Rzeczycki.

Już w czasie trwania studiów można zdobyć doświadczenie w pracy w zawodzie. Wśród podmiotów, z którymi Wydziale Ekonomii, Finansów i Zarządzania ma podpisane umowy dotyczące praktyk znajdziemy m.in.: Północną Izbę Gospodarczą w Szczecinie, PŻM, Zarząd Morskich Portów w Szczecinie i Świnoujściu, Urząd Miasta Szczecin czy firmę Polmotor.

„Możliwość ciągłego rozwoju i doskonalenia angielskiego oraz poznania studentów z całego świata”

Na WEFiZ kandydaci na studentów znajdą 16 kierunków do wyboru. Te najbardziej klasyczne i niezmiennie popularne to: Ekonomia, Zarządzanie, Logistyka, Turystyka i rekreacja czy Finanse i rachunkowość. Ponadto w ofercie Wydziału są też: Informatyka w Biznesie, Przedsiębiorczość i Inwestycje, Gospodarka nieruchomościami, Informatyka i Ekonometria. Szczególny pakiet kompetencji przydatnych do pracy nie tylko w Polsce, ale właściwie na całym świecie, oferują prowadzone w języku angielskim studia – Economics and IT Applications.

– Studiuję na kierunku Economics and IT Applications już drugi rok. Wierzę, że jest to dobry wybór dla uczniów, którzy chcą zyskać ekonomiczną wiedzę, by w przyszłości prowadzić własną firmę. Te studia to także możliwość ciągłego rozwoju i doskonalenia angielskiego oraz poznania studentów z całego świata – mówi Joanna Słowińska.

Natomiast International Economics to nowa oferta studiów II stopnia (magisterskich) także w całości prowadzona w języku angielskim. Dzięki modułowemu programowi studiów to studenci dokonują wyboru przedmiotów, co pozwala im zwiększyć różnorodność wyboru w budowaniu swoich umiejętności i kompetencji – mówi dr hab. Małgorzata Porada-Rochoń, prof. US, Z-ca Dyrektora ds. Kształcenia Instytut Ekonomii i Finansów WEFiZ.

Nowa oferta kierunków dostosowana do zmieniającego się rynku pracy

W tym roku w ofercie Wydziału Ekonomii, Finansów i Zarządzania są kolejne nowości, pozwalające zdobyć kompetencje i umiejętności, które stają się coraz bardziej potrzebne w otaczającej nas rzeczywistości. Uruchomione zostaną kierunki – Branding miast i regionów oraz Innowacyjna gospodarka miejska. Co można robić po takich studiach?

– Ścieżka kariery dla absolwentów Innowacyjnej gospodarki miejskiej wieść może poprzez szeroko rozumiane usługi publiczne, pracę organizacyjną, urzędniczą, administracyjną, lokalną działalność polityczna i społeczną czy pracę ekspercką – mówi dr Jacek Rudewicz z WEFiZ. – W przypadku Brandingu miast i regionów to praca przede wszystkim w miejscach odpowiedzialnych za kształtowanie wizerunku miasta na zewnątrz, w publicznych i prywatnych agencjach odpowiedzialnych za komunikację z inwestorami, właścicielami kapitału, potencjalnymi mieszkańcami miasta, turystami.

Absolwenci nowych kierunków znajdą więc pracę m.in. w administracji miejskiej, NGO’sach, agencjach marketingowych, wydawnictwach, organizacjach odpowiedzialnych za kulturę czy organizację wydarzeń i targów.

Szczegółowe informacje o ofercie Wydziału Ekonomii, Finansów i Zarządzania oraz kryteriach naboru dla kandydatów można znaleźć na stronie: https://efz.usz.edu.pl/.