Rowerem miejskim szczecinianie chętniej wracają z pracy niż do niej jadą. Najczęściej wypożyczają Bike_Sy na stacji zlokalizowanej przy pl. Żołnierza, a jeszcze w tym roku będą mogli to zrobić na nowej stacji na Gumieńcach. Z kolei w przyszłym roku z roweru miejskiego mają korzystać mieszkańcy Prawobrzeża. 22 sierpnia mija rok od uruchomienia szczecińskiego roweru miejskiego.

W najbliższą sobotę (22 sierpnia) pierwsze dziecko szczecińskiego budżetu obywatelskiego świętuje pierwsze urodziny. Z tej okazji na Jasnych Błoniach (przy fontannie) zaplanowano specjalną imprezę. W programie m.in. quiz ze znajomości ruchu drogowego, konkursy i zabawy, wyścigi sztafetowe, pokaz baniek mydlanych, wspólne zdjęcie sympatyków roweru miejskiego oraz tort. Początek o godz. 12:00. 

Dla chętnych stowarzyszenie Rowerowy Szczecin przygotowało kurs jazdy rowerem po mieście (zapisy podczas imprezy) oraz konkurs rowerowej elegancji. - Na miejscu będziemy robić fotki tymi, którzy wypadną w tej konkurencji najokazalej. Dla trzech najelegantszych mamy nagrody w postaci t-shirtów Bike_S i przewodników rowerowych po Szczecinie – mówi Wojciech Jachim, rzecznik NiOL, operatora Bike_S.

Z kolei pierwsze sto osób, które przybędą na urodziny na Bike_Sach otrzyma koszulki z logo Bike_S.

- Ponadto, zainteresowanym wyjaśnimy, jak zarejestrować się do systemu Bike_S, na miejscu bezpłatnie usuniemy drobne usterki w rowerze. Nasi serwisanci będą do dyspozycji przez cały czas trwania imprezy – zapowiada Jachim.

Rower miejski w Szczecinie powstał w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2014. Składa się z 34 stacji i 370 rowerów. Działa przez 24 godziny na dobę wiosną, latem i jesienią. Do tej pory szczeciński rower miejski wypożyczano ponad 620 tys. razy. W systemie zarejestrowanych jest prawie 22,3 tys. użytkowników.

Rekordy Bike_S

Jak tłumaczy rzecznik NiOL, w różnych miastach Europy jest różna liczba rowerów miejskich. Wskaźnikiem popularności systemu jest liczba wypożyczeń jednego roweru dziennie. W Szczecinie w pierwszym sezonie wyniósł on 5.9. Dla przykładu w Barcelonie 4.7 , Warszawie 4.4, Paryżu 2.8, Londynie 2.4, a w Wiedniu tylko 1.3. Aktualnie jeden Bike_S jest wypożyczany przeciętnie 8 razy dziennie.

W maju 2015 zanotowano miesięczny rekord wypożyczeń, który wyniósł 84 857. Dzienny rekord (3954) został ustanowiony 23 kwietnia 2015 roku.

Jeśli chodzi o indywidualne zmagania, w tym roku dwa pierwsze miejsca zajmują panowie Michałowie (850 i 832 wypożyczenia), na trzecim miejscu jest pan Kajetan (654). Ubiegłoroczny tryumfator, pan Konrad, aktualnie jest szósty (538 wypożyczeń).

Najczęściej Bike_S wypożyczany jest w godzinach od 15:00 do 16:00. - Przyczyna jest prozaiczna. Wiele osób w śródmieściu kończy wtedy pracę – tłumaczy Jachim.

W sezonie 2014 średnia wypożyczeń między godz. 15:00 a 16:00 wynosiła 190, w poniedziałki nawet 219. W sezonie 2015 w godz. 15:00-16:00 odnotowano niewielki wzrost (do 193), a poniedziałki zostały zdetronizowane przez środy (248).

- Do pracy szczecinianie rowerem miejskim jeżdżą mniej chętnie. Popularność Bike_S w paśmie 7:00-8:00 rośnie, ale jest stosunkowo niska. To 85 wypożyczeń w sezonie 2014 i 98 w sezonie 2015 – informuje rzecznik NiOL. - Znacznie częściej korzystamy z roweru miejskiego w dni powszednie niż w weekendy. Oznacza to, że Bike_S jest używany zgodnie z przeznaczeniem, czyli jako alternatywa dla komunikacji samochodowej (indywidualnej i zbiorowej) – dodaje.

Najpopularniejsze stacje Bike_S

- Jeśli wskazówką, gdzie szukać mitycznego centrum Szczecina, miałaby być ruchliwość Bike_S, to owym centrum jest od roku plac Żołnierza Polskiego – zauważa Jachim. - Tamtejsza stacja w ubiegłym i w tym sezonie cieszy się największą popularnością. Tu najwięcej rowerów się oddaje i wypożycza.

W roku 2014 taka średnia dzienna wyniosła 119 wypożyczeń, a w tym już 140. W sezonie 2015 do najchętniej odwiedzanych stacji zalicza się też m.in. stacje na Jasnych Błoniach, przy Pomniku Mickiewicza, na placu Rodła, Bramie Portowej, na placu Kościuszki.

Stacje o najmniejszym natężeniu ruchu to Rondo Uniwersyteckie (średnio 24 wypożyczenia dziennie), Dworzec PKS (32) i Technopark (34).

Nowa stacja jeszcze w tym roku

Jeszcze w tym roku 35. stacja Bike_S stanie na Gumieńcach. Będzie mieć nazwę Jezioro Słoneczne. Jest szansa, że zacznie działać w drugiej połowie września. Zostanie zbudowana między Rondem Gierosa a Jeziorem Słonecznym. Inicjatorem i fundatorem stacji oraz 10 nowych rowerów jest Rada Osiedla Gumieńce, która przeznaczyła na ten cel 100 tys. zł.

Bike_S na Prawobrzeżu

Z kolei w przyszłym roku system Bike_S zostanie rozbudowany o nowe stacje i rowery. - Władze miasta chcą przeznaczyć na rozwój Bike_S 2,9 mln zł. Podstawowym celem inwestycji jest obsługa pasażerów Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju, którzy będą korzystać z pętli przy ul. Turkusowej i przystanku przy ul. Gryfińskiej – wyjaśnia Jachim.

W najbliższych tygodniach przeprowadzone zostaną konsultacje społeczne z wybranymi radami osiedli i innymi zainteresowanymi tym tematem osobami oraz instytucjami.