Kto może skorzystać z „odwiborowania” i Sankcji Kredytu Darmowego, ale też jak najlepiej zabezpieczyć swoje pieniądze przed nieautoryzowanym transakcjami płatniczymi? Dowiedzą się o tym już w najbliższy czwartek (14 bm.) uczestnicy spotkania z radcami prawnymi Kancelarii Gryf Szczecin.

Prawnicy przyjrzeli się kredytowym umowom i dostrzegli pewne klauzule, które mogą powodować, że zaciągnięte zobowiązania są wyższe niż powinny być. Ponadto do Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu zgłasza się coraz więcej ofiar oszustw przez nieautoryzowane transakcje płatnicze.

To dlatego radcy prawni Sylwester Kasprzewski i Sara Ciołek zapraszają mieszkańców Szczecina na bezpłatne spotkanie.

Jakie umowy kwalifikują się do dochodzenia roszczeń?

Radcy prawni poruszą m.in. sprawy kredytów hipotecznych ze zmienną stopą procentową WIBOR. Uczestnicy spotkania dowiedzą się jakie umowy kwalifikują się do dochodzenia roszczeń od banku na drodze sądowej oraz co można uzyskać – nieważność umowy lub „odwiborowanie”.

– Zmienna stopa powoduje, że raty kredytów są dużo wyższe. Kredytobiorcy, którzy zaciągali kredyty w latach 2004-2012 mają ogromne możliwości dochodzenia roszczeń od banku w postaci unieważnienia umowy lub pozostawienia jej, ale bez odsetek. W ofertowanych przez banki umowach kredytowych, finalnie zawieranych w latach 2012-do teraz, również dochodziło do nieprawidłowości. Kredytobiorcy również dochodzić roszczeń, jednak trzeba indywidualnie przeanalizować każdą umowę i zweryfikować, czy w jej przypadku również możemy ją podważyć na drodze sądowej – informuje Justyna Opoka z Kancelarii Gryf.

„Udaje się odzyskiwać pieniądze od banków”

Spotkanie z radcami prawnymi jest również dla tych, który posiadają kredyt gotówkowy (czyli konsumencki) na dowolny cel, zawarty po 2011 roku, a jego kwota nie przekracza 255 550 złotych. Jeśli w ich umowach były nieprawidłowości, mogą skorzystać z tzw. Sankcji Kredytu Darmowego. To możliwość zwrotu kredytu bez dodatkowych kosztów, w sytuacji gdy bank lub firma pożyczkowa naruszyła określone prawa.

– Bardzo dużo takich spraw wpłynęło do sądów i udaje się odzyskiwać pieniądze od banków. Nie w każdej umowie występują nieprawidłowości, ale w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Stop Bankowemu Bezprawiu wykonujemy bezpłatne analizy i wskazujemy, czy umowa jest poprawnie skonstruowana – zachęca Justyna Opoka.

Jak nie dać się oszustom wyłudzającym pieniądze

Do Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu zgłasza się również coraz więcej ofiar oszustw przez nieautoryzowane transakcje płatnicze. Jak przyznaje Justyna Opoka, „niestety, ale widać wzmożoną aktywność tej formy wyłudzania pieniędzy”.

– Niedawno przyjęliśmy „potężne” sprawy we współpracy z warszawskim Stowarzyszeniem SBB. Oszuści wyłudzili 220 tysięcy złotych oraz zaciągnęli 23 tysiące złotych kredytu w banku, którym ofiara posiadała kartę kredytową. Obydwie sprawy trafiły do sądu, złożyliśmy również wnioski o interwencję do Rzecznika Finansowego i czekamy na rozpoznanie – dodaje Justyna Opoka.

Słuchacze tego panelu dowiedzą się jak przeciwdziałać takich próbom oszustwa oraz z jakiej pomocy skorzystać, gdy dojdzie już do takiego przestępstwa.

Radcy prawni zapraszają na bezpłatne spotkanie już w najbliższy czwartek (14 bm.) o godz. 17:30 do siedziby Akademii Nauk Stosowanych TWP przy ul. Monte Cassino 15 w Szczecinie. 

Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu wraz z Kancelarią GRYF.