Zamachowski, Bonaszewski, Muskała, Landowska – to część gości tegorocznej edycji Dąbskich Wieczorów Filmowych. Nie zabraknie nagradzanych produkcji z gwiazdorskimi obsadami, a także merytorycznych rozmów.

Dąbskie Wieczory Filmowe to jedna z najbardziej cenionych w środowisku imprez filmowych odbywających się w Szczecinie, która od lat przyciąga mieszkańców oraz twórców polskiego kina. Wśród tegorocznych gości festiwalu są m.in. Zbigniew Zamachowski – z którym będzie można podyskutować o filmie „Zieja” z jego udziałem, Gabriela Muskała – która opowie o swojej kreacji w „7 uczuciach” czy Mariusz Bonaszewski – który uczestnikom Dąbskich Wieczorów Filmowych zaprezentuje się zarówno jako aktor występujący w „Amatorach”, jak i reżyser filmu „Wieleżyński – alchemik ze Lwowa”.

Filmy pierwszy raz pokazywane w Szczecinie

Większość filmów w programie 15. Dąbskich Wieczorów Filmowych będzie prezentowana w Szczecinie premierowo.

„Amatorzy” Siekerzyńskiej opowiadają historię istniejącego naprawdę Teatru Rzeczy Osobistych, który staje przed wielkim artystycznym wyzwaniem, kiedy grupa tworzona przez aktorów z niepełnosprawnościami intelektualnymi wygrywa festiwal i otrzymuje propozycję występu w zawodowym teatrze.

„Biały Potok” to wbrew pozorom nie jest klasyczna komedia omyłek o losach dwóch małżeństw. Chaos narasta, mnożąc zabawne sytuacje, aż do finałowej niespodzianki, która czyni „Biały Potok” filmem pod wieloma względami ważnym.

„Wieleżyński – alchemik ze Lwowa” przedstawia sylwetkę i osiągnięcia ojca polskiego przemysłu gazowniczego oraz jego wkład w rozwój ubogiej Galicji.

Uczestnicy będą mogli również obejrzeć „7 uczuć” w reżyserii Marka Koterskiego, krótkometrażowe „Moja biedna głowa” Adriana Panka i „Hitler w operze” Michała Grzybowskiego oraz historyczny i spektakularny „Zieja” Roberta Glińskiego.

Wszystkie projekcie są darmowe i odbywają się w Klubie Delta oraz w Porcie Jachtowym „Marina Pogoń”.

Rzut oka na przyrodę

Dąbskie Wieczory Filmowe to nie tylko uczta dla wielbicieli kina, ale również dla tych, którzy cenią sobie naturę i wypoczynek w otoczeniu zieleni i nad wodą, której nie brak dzięki bliskości Jeziora Dąbie.

– Tu gościmy od wielu lat z naszymi filmowymi działaniami, doceniamy piękno Dąbia i chcemy też, na ile możemy, pokazywać je innym i zachęcać do dbania o nasze wspólne dobro – tłumaczy Sylwia Witkowska z Klubu Delta.

Dlatego organizatorzy proponują wspólny spacer po zielonym Dąbiu z Pawłem Madejskim. Podczas Dąbskich Wieczorów Filmowych zostaną ogłoszeni również zwycięzcy konkursu ekologicznego dla uczniów Eko-Kadr, a Galę Finałową konkursu poprzedzą ekowarsztaty, które poprowadzą przedstawiciele Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu.


HARMONOGRAM 15. DĄBSKICH WIECZORÓW FILMOWYCH

25 lipca 2021, godz. 11.00

start: mostek przy ul. Przestrzennej (nieopodal ul. Emilii Gierczak)

Spacer z Pawłem Madejskim po Dąbiu z rozpoznawaniem drzew i krzewów w ramach 15. Dąbskich Wieczorów Filmowych

26 lipca 2021, godz. 19.00

Klub Delta, ul. Racławicka 10

„7 uczuć” (reż. Marek Koterski) | pokaz filmu i spotkanie z Gabrielą Muskałą

27 lipca 2021, godz. 19.00

Klub Delta, ul. Racławicka 10

„Córka trenera” (reż. Łukasz Grzegorzek) | pokaz filmu i spotkanie z Karoliną Bruchnicką

28 lipca 2021, godz. 19.00

Klub Delta, ul. Racławicka 10

„Zieja” (reż. Robert Gliński) | pokaz filmu i spotkanie ze Zbigniewem Zamachowskim

29 lipca 2021, godz. 19.00

Klub Delta, ul. Racławicka 10

„Wieleżyński – alchemik ze Lwowa” (reż. Mariusz Bonaszewski) | pokaz filmu i spotkanie z Mariuszem Bonaszewskim oraz Dorotą Landowską

30 lipca 2021, godz. 21.30

Port Jachtowy „Marina Pogoń”, ul. Przestrzenna 3

„Moja biedna głowa" (reż. Adrian Panek) i „Amatorzy” (reż. Iwona Siekierzyńska) | pokaz filmów i spotkanie z Mariuszem Bonaszewskim

31 lipca 2021, godz. 15.00

Klub Delta, ul. Racławicka 10

Gala Finałowa Konkursu „Eko-Kadr” i „Eko-Warsztaty” dla najmłodszych (prowadzenie: Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Zalesiu)

31 lipca 2021, godz. 21.30

Port Jachtowy „Marina Pogoń”, ul. Przestrzenna 3

„Hitler w operze” (reż. Michał Grzybowski) i „Biały Potok” (reż. Michał Grzybowski) | pokaz filmów i spotkanie z gościem