Piknik śniadaniowy, stoiska Szczecińskiego Bazaru Smakoszy, warsztaty i atrakcje dla dzieci oraz dorosłych, spacery ze szczecińskimi przewodnikami miejskimi, koncerty, kino pod chmurką, ciekawe spotkania. A to tylko część atrakcji, które przygotowano w ramach Święta placu Orła Białego, które już w najbliższy weekend będziemy obchodzić w Szczecinie.

Święto placu Orła Białego odbędzie się w najbliższą sobotę, 24 sierpnia. Jak zaznaczają organizatorzy, data nie została wybrana przypadkowo.

– To data leżąca pośrodku dwóch historycznych dat „urodzin” najstarszej zachowanej fontanny w Szczecinie, Fontanny Orła Białego. 15 sierpnia 1732 uruchomiono ją po raz pierwszy, a 30 sierpnia 1866 po raz drugi, po blisko 70 latach, kiedy fontanna była nieczynna z powodu uszkodzeń – tłumaczą inicjatorzy wydarzenia.

Szczegółowo dzieje najstarszego wodotrysku w mieście i związaną z tym historię publicznego dostępu do wody wszystkim zainteresowanym przybliży w sobotę Paweł Gut z Archiwum Państwowego w Szczecinie. Opowieść o fontannie przy fontannie zaplanowano o godz. 13:40.

Gdzie ratusz, a gdzie kupieckie kramy? Zwiedzanie pl. Orła Białego z przewodnikami

Ciekawych historii tego dnia będzie można usłyszeć dużo więcej. Z okazji Święta placu Orła Białego zaplanowano kilka spotkań i spacerów ze szczecińskimi przewodnikami. Już o godz. 10:30 o największym w Polsce zegarze kulkowym, który na co dzień zdobi witrynę sklepu Pod Gwiazdami, opowie jego konstruktor Władysław Stec. W sobotę zegar wyjątkowo zostanie ustawiony na środku placu i będzie można go podziwiać z każdej strony.

O godz. 11:00 (zbiórka przy wierzbie) Paweł Madejski, najbardziej znany przyrodniczy przewodnik w Szczecinie, zabierze mieszkańców na spacer, podczas którego będzie okazja poznać sporo ciekawych drzew i krzewów rosnących na i w pobliżu placu Orła Białego.

Z kolei w samo południe rozpocznie się spacer historyczny. O historii placu opowie przebojowy duet przewodników – Przemysław Głowa i Tomasz Wieczorek. O tym, jak dawniej wyglądał plac Orła Białego będzie można zobaczyć nie tylko oczami wyobraźni, ale również dzięki specjalnej instalacji edukacyjnej. Pokaże ona jak duży był nieistniejący już przedwojenny kwartał kamienic, w którym miejscu stały ratusz i młyn kieratowy oraz gdzie, straganiarze i muzycy rozstawiali swoje kramy. Instalację będzie można oglądać przez cały dzień, od godz. 09:00.

Śniadanie w plenerze

Po godz. 09:00 ruszy też śniadaniowy piknik pod hasłem „śniadanie od święta”.

– To impreza składkowa. Zasady są proste: każdy przynosi ze sobą coś smacznego do jedzenia, siada przy naszym śniadaniowym stole lub piknikuje na trawie i częstuje się pysznościami, które przynieśli inni piknikujący. To może być wszelkiego rodzaju nabiał, pieczywo, sałatki, smarowidła, pasty, mody, dżemy, wędliny, ciasto. W ten sposób zastawimy cały stół frykasami i będziemy się wzajemnie częstować – zachęcają organizatorzy. – Przynieście ze sobą talerze i sztućce, by nie szkodzić Ziemi kolejnymi plastikowymi naczyniami! Gorącą wodę na kawę i herbatę, koce, leżaki zapewniamy – dodają.

W pobliżu staną też stoiska wystawców znanych z coniedzielnego Szczecińskiego Bazaru Smakoszy. W ramach Sąsiedzkiego Śniadania do godz. 13:00 będzie można u nich kupić pyszne i zdrowe specjały.

Będą koncerty i wieczorny seans pod chmurką

W sobotę na placu nie zabraknie też muzyki. O godz. 13:00 przy Fontannie Orła Białego odbędzie się koncert wokalny. Z kolei o godz. 17:00 wystąpią uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Szczecinie z koncertem akordeonowym, a tuż po nich zaprezentuje się grupa sambowa z Akademii Sztuki.

Wieczorem Stowarzyszenie „in tractu” zaprasza na kolejną odsłonę Kina Sąsiedzkiego. Tym razem na placu Orła Białego będzie okazja obejrzeć francuski komediodramat pt. „Nasz najlepszy rok”. Początek projekcji o godz. 21:00.

Cały dzień atrakcji

Przez cały dzień na placu odbywać się będą różnorodne warsztaty zarówno dla małych, jak i dużych. W programie m.in.: nauka puszczania wielkich baniek mydlanych, malowanie buziek, warsztaty tworzenia papierowych kwiatów, warsztaty mądrego gospodarowania jedzeniem, wspólne tworzenie girlandy, warsztaty tworzenia mapy mentalnej placu Orła Białego, zabawy animacyjne, tworzenie własnego orła z twórczyniami Festiwalu Tkaniny, wymiana książek. Pierwsze zajęcia startują już o godz. 10:30.

Organizatorzy zaplanowali też „ekologiczny spacer po starówce”, czyli społeczne sprzątanie placu i okolic. Dla osób, które wezmą w nim udział, kawiarnia „bardzo dobrze” przygotowała bezpłatne kupony na kawę i ciastko. Wspólne sprzątanie rozpocznie się o godz. 11:30.

Podczas święta placu grupa Szczecin 2.0 zainauguruje też cykl Forum Romanum Młodych. Gościem będzie zastępca prezydenta Szczecina Daniel Wacinkiewicz, na otwarte spotkanie z którym zaproszeni są wszyscy zainteresowani rozwojem miasta i udziałem w jego kształtowaniu. Początek o 16:00.

Jak widać będzie się działo w sobotę na pl. Orła Białego. Wstęp i udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny. Poniżej publikujemy szczegółowy program. Warto też na bieżąco śledzić wydarzenie „Święto palcu Orła Białego” na Facebooku.

Impreza została zorganizowana przy wsparciu Gminy Szczecin w ramach narzędzia „Inicjatywa Lokalna” Urzędu Miasta w Szczecinie.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

09.00 - start instalacji edukacyjnej, dzięki której dowiecie się, jak duży był nieistniejący przedwojenny kwartał kamienic, gdzie na placu stał ratusz i młyn kieratowy, gdzie straganiarze i muzycy rozstawiali swoje kramy;

09.30 - Śniadanie od Święta. Impreza składkowa;

09.00-13.00 - Śniadanie sąsiedzkie na pl. Orła Białego, czyli Szczeciński Bazar Smakoszy w letniej odsłonie na placu;

10.00 i 12.00 - szkolenia z jazdy na rowerze z instruktorami ze stowarzyszenia Rowerowy Szczecin;

10.30 - spotkanie z Władysławem Stecem, twórcą największego w Polsce zegara kulkowego. Specjalnie dla Was zegar przewędruje na czas Święta z witryny sklepu Pod Gwiazdami na środek placu. Na spotkaniu dowiecie się, jak powstawał, jakie są jego zasady działania i jak zmieniał się plac Orła Białego przez ostatnie 23 lata;

10.30 - warsztaty tworzenia własnego Orła, które poprowadzą artystki z Festiwalu Tkaniny w Szczecinie;

Około 10.30-11.00 - pokaz i warsztaty szkoły tańca House Of Dance;

11.00 - spacer z Pawłem Madejskim, najlepszym przyrodniczym przewodnikiem w Szczecinie, twórcą internetowej mapy drzew Szczecina i spacerów z cyklu „Drzewa i krzewy Szczecina”. Oprowadzi Was po przepięknej zieleni placu Orła Białego;

od 11.00 - inne atrakcje dla dużych i małych:

- boocrossing: wymiana i adopcja książek;

- malowanie buziek;

- warsztaty tworzenia papierowych kwiatów;

- warsztaty mądrego gospodarowania jedzeniem z Jadłodzielnią Szczecin;

- nauka puszczania wielkich baniek;

- wspólne robienie girlandy;

- warsztaty tworzenia mapy mentalnej placu Orła Białego. Poprowadzi je ekspertka od mentalnych map, Paulina Romanowicz ze Stowarzyszenia Przyjaciół Stołczyna FORUM;

- zabawy animacyjne Kooperatywy Łaźnia;

- stoisko informacyjne Młodzieżowego Strajku Klimatycznego

11.30 - Ekologiczny spacer po Starówce. Sprzątanie placu i Starówki ze Szczecińskim Bazarem Smakoszy i kawiarnią bardzo dobrze. Na każdego uczestnika czeka darmowy kupon na kawę i ciastko w kawiarni;

11.50 - wspólne zdjęcie z drona;

12.00 - spacer z Przemkiem Głową i Tomaszem Wieczorkiem. Tych przewodników miejskich przedstawiać nie trzeba. Opowiedzą o historii i ciekawostkach na placu;

13.00 - koncert wokalny;

13.40 - spotkanie z Pawłem Gutem z Archiwum Państwowego, który opowie o dziejach Fontanny Orła Białego i innych ciekawostkach związanych z publicznymi wodociągami Szczecina;

16.00 - Forum Romanum Młodych: grupa Szczecin 2.0 zaprasza młodzież i studentów na spotkanie z Prezydentem Szczecina Danielem Wacinkiewiczem;

17.00 - koncert uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Szczecinie - zagrają akordeoniści;

17.30 - koncert zespołu sambowego Akademii Sztuki;

21.00 - Kino sąsiedzkie na pl. Orła Białego. Projekcja filmu "Nasz najlepszy rok" przygotowana przez Stowarzyszenie "in tractu";

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

11.00 - spotkanie dot. Inicjatywy Lokalnej;

12.30 - spotkanie dot. konkursu #mikroDOTACJE2019;