Przed nami niecodzienna wystawa codziennych produktów. Baltic Home 2. Lokalny Dialog zgromadził przedmioty użytkowe i meble, które trafią do serc wszystkich tych, którzy potrafią docenić lokalne wartości.
Lampka ze skrobi kukurydzianej, litewskie, balansujące krzesło czy kultowa, fińska karafka – to tylko część przedmiotów, które podziwiać będzie można podczas wystawy Baltic Home 2. Lokalny Dialog. Ekspozycja gościć będzie w INKU Inkubatorze Sektorów Kreatywnych od 4 do 24 listopada. Dodatkowo od czwartku, 10 listopada, zostanie uruchomiona wirtualna wystawa, która będzie dostępna na stronie: www.mediadizajn.pl.
Na wystawie zobaczymy meble i przedmioty, które z pewnością zwrócą uwagę wszystkich, którzy potrafią docenić lokalne wartości. Lokalne – bo wyjątkowość tych przedmiotów kształtowana jest z dala od wielkich fabryk.
– Chcieliśmy oddać głos twórcom niezależnym i pokazać przedmioty, które są tworzone z pasji – zaznaczał podczas ostatniego programu „Studio Kultura” Grzegorz Piaseczny, jeden z kuratorów wystawy. – To, co prezentujemy, może i nie jest dla każdego, ale wraz z czasem zwiększa się grono ich odbiorców.
Rzeczy nowoczesne, ale i z nutką sentymentu
Wśród artystów, których prace znajdą się na wystawie, nie zabraknie Oskara Zięty, cenionego i rozpoznawanego w świecie architekta i projektanta. Jego jednym z najbardziej znanych dzieł jest Krzesło Chippensteel – powstały przy pomocy technologii FiDU mebel z metalu, który wygląda jakby był nadmuchaną zabawką.
– Pojawią się też prace mniejszych pracowni, jak np. The Good Living&Co. Mamy yam_yest_design, twórcę lamp ze skrobi kukurydzianej. Naprawdę te rzeczy prezentują wysoki poziom. Na Baltic Home pojawiają się też rzeczy z przeszłości, dawne projekty. Mamy serwis z Mirostowic. Te rzeczy, niechciane na początku XXI wieku, wyrzucane i bite, dziś ponownie są w trendzie – zauważa Piaseczny. – Rzeczy tworzone w PRL nie odbiegały jakością od tych, które produkowano na świecie. Po prostu polskim projektantom trudniej było się przebić przez Żelazną Kurtynę.
Okazja do spróbowania własnych sił
Wystawie towarzyszyć będzie jeszcze szereg warsztatów, m.in. jak wykorzystywać druk 3D czy zającia mające na celu zaznajomienie uczestników z prawidłowym posługiwaniem się narzędziami stolarskimi.
– Można przynieść ze sobą babcine krzesło i poznać pierwsze etapy, jak je odświeżyć – podpowiada Piaseczny.
Więcej informacji, w tym jak zapisać się na warsztaty, można znaleźć na stronie: https://inku.pl/2022/10/25/wystawa-baltic-home-2-lokalny-dialog/.
Organizatorzy zapraszają na wernisaż otwierający wystawę już w najbliższy piątek, 4 listopada, o godz. 17:00 do INKU Inkubatora Sektorów Kreatywnych.
Komentarze
0