Gdy rok temu przedstawiliśmy wizualizacje i myśl przewodnią działalności Zdrowego Przedszkola przy Tenisowej 35 w Szczecinie, głosy podziwu mieszały się ze sporym zdziwieniem. Dziś już wiemy, że nie bez trudu, ale zarówno piękne wnętrza, jak i fińskie założenia dydaktyczne się obroniły, a nawet znacząco ewoluowały. Pomogła ciężka praca, ponadprzeciętne zaangażowanie i wiara w sukces po stronie kadry nauczycielskiej oraz rodzice, którzy wspierali dążenia pedagogów.

Odważne wnętrza przedszkola wzbudzały najwięcej kontrowersji. Tymczasem ich wdrożenie dało zaskakujący efekt

W zgodzie z założeniem polegającym na ograniczeniu bodźców, których dzieci na każdym kroku w otaczającym je świecie otrzymują w nadmiarze, stworzono dla wychowanków oazę spokoju. Kilka akcentów barwnych, geometryczne kształty i dużo wolnej, jasnej przestrzeni, po roku świetnie zdaje egzamin — zarówno w wymiarze praktycznym, jak i terapeutycznym.

— Sekret sukcesu naszego pomysłu na wnętrza tkwi znacznie w głębiej, niż tylko w nowoczesnym projekcie — mówi Alicja Szyszkowska-Gilewska, dyrektorka i główna koordynatorka działań przedszkola. — Po pierwsze do wykończenia użyliśmy odpornych na uszkodzenia materiałów o wysokiej jakości. Kolejna sprawa to edukacja dzieci pod kątem szacunku do miejsca, w którym się znajdują. To tutaj bardzo istotna kwestia. Trzecim powodem jest fakt, że maluchy w takiej przestrzeni odpoczywają, mogą swobodnie się przemieszcza, nie są narażone na bodźce wywołujące agresję, a przy tym oczywiście pozostają pod stałą opieką osób kochających swoją pracę i wkładających w opiekę i edukację całe swoje serce.

Wdrożenie wegetariańskich opcji żywieniowych w przedszkolu to kolejna, jak się okazało, słuszna decyzja

— Dużo pracowaliśmy nad tym, aby uzyskać dostęp do ekologicznego jedzenia najwyższej jakości — opowiada Alicja Szyszkowska-Gilewska. — W Szczecinie okazało się to nie lada wyzwaniem, ale ten punkt na mapie naszych pierwotnych założeń udało nam się obronić wzorowo. Dzieci korzystają z zawsze świeżych produktów, chętnie sięgają po pasty warzywne, hummus, owoce oraz zdrowe przekąski — dodaje.

Co ciekawe, pomysł na zwrócenie uwagi w kierunku zdrowego żywienia ewoluował jeszcze bardziej. Na terenie należącym do przedszkola zagospodarowano miejsce na ogródek, w którym maluchy uczą się jak dbać o rośliny. Są już nawet pierwsze plony w postaci cukinii, hodowane są też pomidory i truskawki.

Zdrowe Przedszkole jest w pełni przystosowane do wymogów sanitarnych związanych z epidemią koronawirusa. Dozowniki do dezynfekcji były tu już rok temu

— Oczywiście spełniamy wszystkie zalecenia dla przedszkoli, jakie zostały do tej pory wydane w związku z epidemią — uspokaja dyrektorka placówki. — Dla nas była to czysta formalność, ponieważ cała infrastruktura funkcjonowała na dużo wcześniej, niż świat usłyszał o COVID-19. Przykładowo w wytycznych mamy podane 2,5 m² kwadratowego powierzchni na dziecko, tymczasem u nas na każdego wychowanka przypada ok. 5 m².

Pomysłów na przyszłość jest wiele, ale dwa wysuwają się na pierwszy plan: dalsza rozbudowa przestrzeni edukacyjnej na zewnątrz i pełne wdrożenie metody Pozytywnej Dyscypliny

W nadchodzących semestrach dzieci częściej będą korzystały z miejsc wokół budynku. Pielęgnowany jest świeżo założony kolejny trawnik, a specjalna, zewnętrzna klasa zyska zacienienie. Pomysł prowadzenia ogródka sprawdził się bardzo dobrze, dlatego będzie kontynuowany.

Pedagodzy od lipca w pełni wdrożą metodę Pozytywnej Dyscypliny, której elementy były już stopniowo wprowadzane przez cały ubiegły rok. Polega ona na zwracaniu bacznej uwagi na zachowania adaptacyjne u dzieci oraz budowaniu poczucia łączności i przynależności w grupie. To także wyjątkowy ukłon w stronę kreowania świadomości szacunku, empatii oraz współpracy, a także sprawnego rozwiązywania problemów i odkrywania nowych talentów. Aby było to w pełni możliwe, każdy z wychowawców stale podnosi swoje kompetencje. W Zdrowym Przedszkolu organizowane są cykliczne warsztaty i szkolenia dla kadry pedagogicznej, które pozwalają na coraz dokładniejsze i skuteczniejsze korzystanie z takiej metody nauczania.

W tym roku ze względu na sytuację związaną z koronawirusem dzień otwarty w Zdrowym Przedszkolu się nie odbędzie. Jednak wszyscy zainteresowani rodzice mają możliwość umówienia się na indywidualną wizytę i swobodną rozmowę z dyrekcją placówki.

Kontakt telefoniczny: +48 797 791 589

Adres e-mail: info@zdrowe-przedszkole.pl

Po szczegółowe informacje zapraszamy na stronę http://zdrowe-przedszkole.pl oraz na Facebooka,