Wielka Scena już stoi, tak samo jak namiot Akademii Sztuk Przepięknych, a w strefie Pomorza Zachodniego widać coraz więcej atrakcji. „Już byłem na miejscu i wszystko jest gotowe, aby przyjąć festiwalowiczów” - zapewnia Jurek Owsiak. Raptem kilka dni pozostało do rozpoczęcia Pol’and’Rock 2023.

Najpiękniejszy Festiwal Świata na dobre już zagościł w mekce kajakarzy i rowerzystów oraz krainie pięknych jezior, czyli Czaplinku i okolicach. Pol’and’Rock 2023 oficjalnie rozpocznie się już w najbliższy czwartek (3 sierpnia), ale bramy na teren festiwalu zostaną otwarte wcześniej, bowiem we wtorek o godz. 12.

Do udziału w wydarzeniu zapraszali w piątek, podczas szczecińskiej konferencji w pasywnym gmachu urzędu marszałkowskiego, Jurek Owsiak oraz marszałek Olgierd Geblewicz.

Ponad 40 godzin muzycznych doznań

– Już byłem na miejscu i wszystko jest gotowe, aby przyjąć wszystkich festiwalowiczów. To coś naprawdę niezwykłego, robimy najlepszy festiwal na świecie i mówię to bez wahania. Przygotowaliśmy się od pola namiotowego, przez słuchanie artystów ze sceny, po toalety i całe zaplecze sanitarne – podkreśla Jurek Owsiak.

Muzyczna uczta na Pol’and’Rock tradycyjnie już rozpocznie się wraz z gwizdkiem ostatniego zawiadowcy stacji Żary Romana Polańskiego. Łączny czas wszystkich koncertów na Dużej Scenie wyniesie aż 1590 minut, a na Małej Scenie – 960 minut. Razem to 42,5 godziny muzycznych przeżyć, które zagwarantują m.in. Lady Pank, Apollo 440, Royal Republic, Włochaty, Bullet for my Valentine, Get The Shot.

Pomimo zdecydowanych, niekiedy agresywnych dźwięków, line-up tegorocznego Pol’and’Rock obfituje również w zespoły o łagodniejszym brzmieniu. Na Małej i Dużej Scenie zagrają m.in. Kwiat Jabłoni, Krzysztof Zalewski, LemON, Jazz Forum Machine, Wojtek Szumański, Hoffmaestro.

„Mamy bardzo prosty regulamin”

Na lotnisku w Czaplinku nie zabraknie także rozmów z gośćmi Akademii Sztuk Przepięknych. W tym roku zaproszenia przyjęli aktor Borys Szyc, podróżniczka Martyna Wojciechowska, aktor Jerzy Kryszak, muzyk Marek Dyjak, dziennikarz Grzegorz Kalinowski, dziennikarki Katarzyna Kolenda-Zaleska i Marta Kuligowska, prezes Akademii Komunikacji Tomasz Zieliński, muzycy Kasia i Jacek Sienkiewiczowie, popularyzator astronomii Karol Wójcicki.

Na festiwalu rozstawione będą także namioty warsztatowe, w których każdy będzie mógł znaleźć zajęcia dla siebie – od ekologii, przez prawa kobiet i naukę, po psychologię i rozwój osobisty. Nie zabraknie również warsztatów artystycznych i muzycznych.

– Wszystko jest z najwyższego topu. I to wszystko dzieje się w Polsce, którą kocham. Mam nadzieję, że przez te kilka dni zagości w niej miasto obywatelskie, gdzie ludzie koegzystują ze sobą w bardzo pokojowym stanie. Bardzo dzisiaj tego potrzebujemy. Tęsknie za tym i chciałbym, aby tak było przez cały rok. Mamy bardzo prosty regulamin, aby być w pokojowym nastawieniu, nie wprowadzać narkotyków, żadnej chemii, szkła, ani otwartego ognia – zaprasza prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Rajska Przystań Pomorza Zachodniego

Również od 3 sierpnia na lotnisku Czaplinek-Broczyno będzie działać Rajska Przystań, czyli tegoroczna strefa Pomorza Zachodniego ze strefą wypoczynku i zabawy dla dużych i małych.

Festiwalowicze będą mogli odpocząć na leżakach, wziąć udział w warsztatach z przygotowywania festiwalowych flag, energetycznym treningu Kung Fu Pandy. W planach jest konkurs na najpiękniejszy festiwalowy wianek, a także wielkie wspólne dzieło – upcyklingowa mozaika, która po festiwalu ma stanąć w Strefie Artystycznego Relaksu w Czaplinku.

– Zapraszamy do strefy zdrowia, gdzie będzie można zbadać wątrobę, panowie jądra, a panie nauczą się jak badać piersi. Będzie także strefa kultury z wystawą prac wspaniałego plakacisty ze Szczecina Lexa Drewińskiego – zaprasza marszałek Geblewicz. – Jestem dumny, że współtworzymy tę strefę wspólnie z naszymi mieszkańcami. Jest otwarta, uśmiechnięta, tolerancyjna, zielona, ekologiczna i nowoczesna. To będzie Pomorze Zachodnie w pigułce.

Pociąg w barwach Pol’and’Rock zawiezie na festiwal

Najpiękniejszy Festiwal Świata jest niebiletowany i otwarty dla wszystkich. Bezpłatne pole namiotowe rozciąga się na powierzchni około 180 hektarów i ma być gotowe na przyjęcie tłumu festiwalowiczów. Tak samo jak specjalna strefa „Rock Camp”, czyli płatne pole namiotowe z dodatkowymi udogodnieniami, które mają zapewnić jeszcze więcej komfortu.

– Przyjedźcie jak tylko chcecie, ale gorąco zachęcamy do skorzystania z transportu publicznego, który jest ekologiczny. Codziennie do Czaplinka będzie można dojechać dodatkowymi pociągami, których dziennie będzie 12 par. A wśród nich najnowszy pociąg hybrydowy pomalowany w barwach Pol’and’Rock – zachęcał w piątek marszałek Olgierd Geblewicz. To właśnie w nowym, pasywnym budynku urzędu marszałkowskiego wspólnie z Jurkiem Owsiakiem zapraszał do udziału w festiwalu.

Tabelę nr 385 uwzględniającą pociągi na Pol’and’Rock 2023 można pobrać ze strony portalpasazera.pl.

„Nie przywoźcie ze sobą jedzenia”

Na terenie festiwalu nie zabraknie także supermarketu Lidl, który w tym roku znajdzie się jednak w trochę innym miejscu. Ma to pomóc w rozładowaniu ruchu i zapobiegnięciu tworzenia niepotrzebnych zatorów przy wejściu na teren festiwalu.

– To jedyny supermarket, w którym na zakończenie festiwalu możecie zatańczyć lub zrobić węża. Powtarzam też po raz kolejny – nie przywoźcie ze sobą jedzenia, ceny w sklepie są takie same jak u was na osiedlach. W tym roku został jednak trochę inaczej ustawiony, aby nie było takiego armagedonu przy wejściu jak w zeszłym roku – dodaje Jurek Owsiak.

Organizatorzy Pol’And’Rock 2023 zapraszają już od wtorku (1 sierpnia) do niedzieli (6 sierpnia). Szczegółowe informacje, line-up, najnowsze wiadomości dostępne są na stronie https://polandrockfestival.pl/.