W auli I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie rozpoczęła się w piątek po południu tegoroczna Pro Contra. Po oficjalnym otwarciu teatralnego festiwalu widzowie zobaczyli pierwszy spektakl programu, ale nie było to zapowiadane wcześniej przedstawienie grupy z Iranu. Ci aktorzy niestety nie dotarli do Szczecina i organizatorzy zdecydowali się przygotować w zamian monodram Teatru „nie ma” zatytułowany „Kasandra”...

Mitologiczne otwarcie

Scenariusz do tej inscenizacji zainspirowany był utworem Christy Wolf pt. "Casandra", w którym ukazany został ważny fragment mitologii greckiej z perspektywy tytułowej wieszczki, córki króla Priama i królowej Hekabe. Kiedy zakochany Apollo ofiarowuje jej profetyczne zdolności, a ona nie odwzajemnia jego uczucia, zostaje za to ukarana. Odtąd nikt nie będzie wierzył w jej przepowiednie. Agnieszka Borkowska, która kreuje tę postać, mówi o przyczynach wojny trojańskiej, splatającym się losie bogów i ludzi, którzy chcą spełniać swoje zachcianki, dążąc nieustępliwie do władzy i ignorując prognozy, które są dla nich niepomyślne. Warto było ten spektakl zobaczyć.

Skomplikowane relacje

Następnie publiczność udała się do Strefy Kultury Studenckiej US, by tam obejrzeć jeszcze jeden pozakonkursowy spektakl. Mowa o "Piranii" Teatru "Nie ma", w którym ośmioosobowy skład aktorski ukazuje opowieść o skomplikowanych relacjach międzyludzkich, o próbie narzucenia swojej władzy i ograniczaniu wolności w imię pozornie dobrych intencji.

Interpretacja szekspirowskiego dramatu

Spektakl "RYSZ///ARD" Teatru R3 z Wrocławia pokazany jako trzeci tego dnia w I Liceum Ogólnokształcącym, to inscenizacja, zrealizowana na podstawie dramatu "Ryszard III" Szekspira, w tłumaczeniu Romana Brandstaettera. Studenci trzeciego roku wydziału lalkarskiego AST w Krakowie, filii we Wrocławiu i Akademii Muzycznej we Wrocławiu w minimalistyczny sposób zinterpretowali historię angielskiego króla, który nie jest typowym tyranem, przemocą osiągającym swoje cele, ale posługującym się bardziej „subtelnymi”, a nie mniej skutecznymi metodami. Ta sztuka w reżyserii  Ady Tabisz, to próba ukazania uniwersalności pewnych zachowań i psychologicznych tendencji, które powtarzają się także we współczesnym świecie.

Spektakl był w tym roku pokazywany na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku w nurcie Off, więc tym bardziej cieszy fakt, że można go było zobaczyć także w Szczecinie. Pierwszy dzień Pro Contry, po tych wszystkich teatralnych wrażeniach, zakończył się wydarzeniem muzycznym. Ola Jabłońska, Kuba Cybula i Piotrek Królikowski, czyli grupa Para zaprezentowała swoje utwory na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich.

Co jeszcze w programie?

Festiwal trwa dalej i dziś czekają na widzów następne kulturalne doświadczenia. Miedzy innymi o godz. 17.15 marokański Blanc`Art zaprezentuje przedstawienie „El Gamra” – historię dwóch braci, z których jeden jest ofiarą wypadku, a drugi musi się nim opiekować. O godz. 19.00 w Akademii Sztuki pokazany zostanie monodram "Paloma" inspirowany postacią Fridy Kahlo, w wykonaniu Aleksandry Grąckiej, która jest absolwentką Akademii Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. A o 22.00 na dziedzińcu Zamku Ksiażąt Pomorskich wystąpi zespół The Fruitcakes – grupa z Trójmiasta specjalizująca się w rock`n`rollowym brzmieniu lat 60., która inspiruje się muzyką The Beatles, The Kinks i innych zespołów tej dekady.

Jeszcze jedna zmiana

Organizatorzy informują, że nastąpiła jeszcze jedna zmiana w programie. Grupa Psychoteatr pokaże spektakl „Rzeczy” (połączenie słowa, muzyki i śpiewu) o złu, które jest w każdym człowieku o innej godzinie. Inscenizacja rozpocznie się jutro o godz. 20.00 (a nie jak wcześniej zapowiadano o 14.00), gdyż niestety został odwołany spektakl "Sacrum".

Niedzielny finał

Miejsce prezentacji pozostaje bez zmian. To Strefa Kultury Studenckiej US, gdzie w niedzielę (8 września) nastąpi też gala zakończenia festiwalu. Uświetni je Kontrast Kwartet - grupa instrumentalistek złożona z absolwentek Akademii Muzycznych z Bydgoszczy, Gdańska oraz ze Szczecina, a także Medeina - lokalna grupa tańca tribal fusion, która w swoich choreografiach nawiązuje też do innych stylów. Po tych pokazach dowiemy się, kto otrzyma Grand Prix festiwalu, a zadecydują o tym głosy publiczności. Wstęp na każdy punkt programu jest bezpłatny.

Szczegółowy program na http://procontrafestival.com/pl/ oraz https://www.facebook.com/festiwalprocontra/