Tomografia komputerowa głowy jest badaniem pomocnym w diagnostyce chorób neurologicznych i zmian w obrębie mózgu. Do jej wykonania niezbędne jest skierowanie.
Tomografia komputerowa głowy – wskazania do wykonania badania
Tomografia komputerową głowy (TK głowy) jest jednym z podstawowych badań obrazowych, które pozwala na dokładne odwzorowanie struktur anatomicznych znajdujących się wewnątrz tej części ciała. Wskazań do wykonania badania jest wiele, najczęściej jednak zaleca się je w ramach diagnostyki chorób neurologicznych i nowotworowych (np. guz mózgu, padaczka, zapalenie opon mózgowych, choroba Alzheimera).
Skierowanie na tomografię dostają także pacjenci skarżący się na przewlekłe bóle głowy, częste omdlenia lub zasłabnięcia, u których doszło do niedowładu lub paraliżu i nie dało się w inny sposób rozpoznać źródła problemu. TK głowy stosowana jest również w nagłych przypadkach, w celu postawienia szybkiej diagnozy czy też sprawdzenia czy nie doszło do uszkodzenia mózgu (po wypadkach, udarach, nagłej utracie przytomności bez konkretnego powodu).
Ze względu na szkodliwe promieniowanie rentgenowskie tomografii komputerowej nie wykonuje się u kobiet w ciąży, dzieci poniżej 10 roku życia oraz osób w podeszłym wieku.
Więcej szczegółowych informacji na temat wskazań do wykonania TK głowy znajduje się w artykule:
https://badania.znanylekarz.pl/blog/tomografia-komputerowa-glowy-jak-przebiega-jak-sie-przygotowac/.
Jak się przygotować do TK głowy?
Do wykonania badania tomografem komputerowym nie są wymagane specjalne przygotowania. Jak już wspomniano, tomografia głowy jest stosowane również w nagłych sytuacjach, w których liczy się przede wszystkim czas badania i możliwość postawienia szybkiej diagnozy.
Jeśli jednak badanie jest planowane, to zanim się ono odbędzie lekarz prowadzący zleca zazwyczaj wykonanie oznaczenia poziomu kreatyniny we krwi - badanie to pozwala sprawdzić, czy nerki pacjenta funkcjonują prawidłowo. Jest to niezbędne zwłaszcza w przypadku, gdy TK głowy ma być wykonana wraz z kontrastem, który wydalany jest z organizmu wraz z moczem.
W dniu badania należy postępować zgodnie z wytycznymi placówki medycznej, w której ma być ono wykonane.
Przebieg tomografii komputerowej głowy
Na badanie należy się zgłosić ze skierowaniem, dowodem osobistym oraz wynikami poprzednich badań głowy, jeśli takie były wykonywane.
Wbrew obawom niektórych pacjentów, nie jest konieczne golenie głowy. Do badania nie trzeba się też rozbierać, warto jednak założyć wygodny, niekrępujący ruchów strój - najlepiej bez metalowych elementów. Przed samym badaniem należy zdjąć ewentualną biżuterię, okulary, czy też aparat słuchowy. Te przedmioty wraz z portfelem i telefonem muszą zostać poza pokojem badań.
Samo badanie jest bezbolesne, trwa zazwyczaj ok. 15-30 minut. Pacjent kładzie się na specjalnym stole, który następnie wsuwany jest automatycznie do okrągłej tuby - komory tomografu. W tym czasie radiolog nadzorujący badanie znajduje się w osobnym pomieszczeniu i zdalnie wydaje polecenia dotyczące np. wstrzymania oddechu w odpowiednim momencie. Tomograf wykonuje serię zdjęć rentgenowskich, które po nałożeniu na siebie przez specjalne oprogramowanie dają obraz wnętrza głowy.
W czasie badania niezbędne jest leżenie nieruchomo. Pacjentom, którzy mają z tym problem, można podać środki uspokajające. Ta sama procedura stosowana jest w przypadku pacjentów z klaustrofobią.
Bezpośrednio po badaniu pacjent może wrócić do normalnych czynności życiowych, także do prowadzenia samochodu. Wyjątek dotyczy pacjentów, którym podano kontrast, środki uspokajające lub (w skrajnych przypadkach) narkozę. Takie osoby muszą pozostać w placówce medycznej na minimum dwugodzinnej obserwacji. Nie zawadzi też, by towarzyszył im ktoś bliski, zwłaszcza osobom starszym.
Tomografia komputerowa głowy - gdzie można zrobić badanie
Wykonanie tomografii komputerowej głowy wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu, którym niestety nie dysponują wszystkie przychodnie i szpitale. Listę placówek oferujących TK głowy, wraz z podziałem na miejscowości, można znaleźć na stronie Badania.znanylekarz.pl - na stronie można też porównać ceny badania oraz zarezerwować termin online.
Należy pamiętać, że nawet jeśli chcemy wykonać badanie prywatnie, musimy mieć skierowanie.
Zdjęcie: Istockphoto.com
Komentarze
0