Do zespołów urologów i chirurgów wykorzystujących system da Vinci w szpitalu na Pomorzanach dołączyli ginekolodzy operacyjni. Są już po pierwszych zabiegach, pacjentki czują się dobrze.

Pierwsze zabiegi w Klinice Ginekologii Operacyjnej i Onkologii Ginekologicznej Dorosłych i Dziewcząt Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie przeprowadzono kilka dni temu. Były to dwie operacje raka trzonu macicy z usunięciem macicy, przydatków oraz węzłów chłonnych oraz jedna operacja obustronnego usunięcia przydatków z powodu guza przydatków. Odbyły się one w asyście proktora prof. Radovana Pilki z kliniki w Czechach. Wszystkie zabiegi przebiegły bez żadnych komplikacji, mimo że jeden z nich okazał się być dość trudnym ze względu na kondycję zdrowotną pacjentki, która po wcześniej przebytych operacjach miała liczne zrosty w jamie brzusznej.

Operator – dr hab. Anita Chudecka-Głaz oraz asystent – lek. Radosław Skibo są bardzo zadowoleni z jakości, jaką gwarantuje sprzęt da Vinci.

– Doskonała widoczność, niezwykła możliwość preparowana tkanek i wyjątkowy poziom bezpieczeństwa pacjenta – komentują. Dodają, że przy zabiegach wykonywanych za pomocą tego systemu utrata krwi jest praktycznie niezauważalna.

Dr hab. n. med. Anita Chudecka-Głaz, prof. PUM i lek. Radosław Skibko certyfikat uprawniający do przeprowadzania operacji z wykorzystaniem systemu da Vinci otrzymali w klinice Medizin im Grünen – Medizinisches Kompetenzzentrum pod Berlinem.

– To niezwykle precyzyjnie opracowany plany nauki, w którym wszystko jest po coś. Taka możliwość, ale i konieczność ciągłego doskonalenia swoich umiejętności w pracy na da Vincim, dają rewelacyjne efekty podczas operacji – podkreśla dr Chudecka-Głaz.

Leczenie nowotworów za pomocą tej technologii daje bardzo dobre efekty – poziom precyzji usunięcia narządu płciowego zmienionego nowotworowo jest praktycznie doskonały, a ilość powikłań, stanów zapalnych, krwotoków – znikoma.

Da Vinci to najbardziej zaawansowany system robotyczny na świecie. Z jego wykorzstaniem przeprowadza się obecnie około 170 rodzajów zabiegów chirurgicznych – przede wszystkim operacje macicy, usunięcia prostaty i resekcję jelita grubego. W 2019 roku na całym świecie przeprowadzono ponad 1,2 mln zabiegów przy użyciu systemu da Vinci.

Na szczecińskich Pomorzanach robot pojawił się w kwietniu bieżącego roku. Szpital jest dziesiątą placówką medyczną w Polsce, która wykorzystuje tę najnowszej generacji aparaturę robotyczną.


Na zdjęciu: zespół operujący SPSK-2. Od lewej stoją:

lek. Karolina Szliżewska, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii; lek. Radosław Skibko - asystent, Klinika Ginekologii Operacyjnej i Onkologii Ginekologicznej Dorosłych i Dziewcząt; prof. Radovan Pilka - proktor z kliniki w Czechach; dr hab. Anita Chudecka-Głaz, prof. PUM - operator, lekarz kierujący Kliniką Ginekologii Operacyjnej i Onkologii Ginekologicznej Dorosłych i Dziewcząt SPSK-2; Wioleta Lewandowska, pielęgniarka operacyjna; Alicja Długa, pielęgniarka operacyjna