PKP Polskie Linie Kolejowe szukają wykonawcy, który przygotuje dokumentację projektową dla elektryfikacji i budowy drugiego toru na odcinku Szczecin Główny – Szczecin Gumieńce – granica państwa.
To inwestycja, która pozwoli skrócić czas przejazdu pociągiem do Berlina i pozwoli z większą swobodą organizować siatkę połączeń. Aby było to możliwe, konieczna jest elektryfikacja linii i budowa brakującego, drugiego toru.
Będą nowe przystanki
Wybrany w przetargu wykonawca zaprojektuje też nowe przystanki: Szczecin Pomorzany (pod wiaduktem ulicy Powstańców Wielkopolskich), Warzymice, Przecław i Kołbaskowo oraz wiadukty w miejscu przejazdów kolejowych na ul. Cukrowej i na drodze do Rajkowa.
Prace projektowe mają potrwać 2 lata (760 dni) od zawarcia umowy. Później przyjdzie czas na roboty budowlane. Optymistyczny scenariusz zakłada, że nowa infrastruktura będzie gotowa w 2026 r.
Ruszyły prace po niemieckiej stronie
Pod koniec listopada 2021 r. rozpoczęły się prace modernizacyjne linii kolejowej po niemieckiej stronie granicy. Na razie obejmują odcinek Angermünde – Passow, a później przyjdzie czas na odcinek Passow – granica RP. Tam też trzeba dobudować drugi tor. Prace mają skończyć się w 2025 roku.
Marszałek Olgierd Geblewicz podkreśla, że realizacja inwestycji po obu stronach granicy to efekt wieloletnich starań Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego oraz partnerskich Krajów Związkowych Brandenburgia i Berlin.
– O modernizację linii kolejowej Szczecin – Berlin zabiegamy od lat. Dla Pomorza Zachodniego to inwestycja o ogromnym znaczeniu, warunkująca rozwój gospodarki, turystyki – mówi marszałek. – Cieszę, że to długo oczekiwane przedsięwzięcie wkracza w etap projektowania. Planów, zapowiedzi, obietnic – już dość! Mam nadzieję, że szybko rozpocznie się też faza realizacji i za kilka lat podróż pociągiem do stolicy Niemiec będzie trwała niespełna półtorej godziny.
Szybciej i więcej połączeń
Po modernizacji torowisk pociągi pasażerskie na trasie Szczecin – Berlin mają rozwijać prędkość 160 km/h. Zwiększona przepustowość pozwoli na kursowanie 25 par pociągów pasażerskich oraz co najmniej 20 par pociągów towarowych na dobę. Umożliwi to również w przyszłości wydłużenie Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej do Kołbaskowa, a docelowo także do Tantow i Angermünde po zachodniej stronie granicy.
Komentarze
22