Są różni i robią różne rzeczy, jednak jest coś, co ich łączy – chęć działania. Wolontariusze potrafią odmienić życie ludzi, którym pomagają, stając się w ich oczach niezwykłymi bohaterami. Superbohaterami nawet, choć przecież żadnej nadprzyrodzonej mocy nie posiadają. O tym, dlaczego warto pomagać innym, jest właśnie kampania #WypróbujWolontariat.
Stowarzyszenie POLITES i Regionalne Centrum Wolontariatu w ramach Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych rozpoczynają kampanię #Wypróbuj Wolontariat. Już teraz na Facebooku Stowarzyszenia można znaleźć grafiki przedstawiające pięcioro wolontariuszy, którzy opowiadają o tym, co dla nich jest najważniejsze w wolontariacie.
Dla kogoś tylko tyle, dla drugich aż tyle
Czas przeznaczany na wolontariat zależy od możliwości, jakie wolontariusz sam określa. Dla kogoś może być to jedna lub dwie godziny w tygodniu, dla kogoś innego to jeden dzień, dwa dni w miesiącu. Można też pomagać zdalnie, nawet wieczorami.
Dla niektórych wolontariat to barwny dodatek i urozmaicenie, dla innych realizacja pasji, a także ta część aktywności, która daje pozytywny balans, oddech od bieżących spraw i satysfakcjonujące poczucie, że robi się coś dobrego.
Wolontariusze, których poznać można w ramach kampanii, pomagają dzieciom w nauce i radzeniu sobie z trudnościami. Spędzają czas z dziećmi, które z różnych powodów potrzebują wsparcia. Pomagają osobom z niepełnosprawnościami czy seniorom w prostych sprawach dnia codziennego, robiąc rzeczy proste, które dla kogoś mają ogromne znaczenie.
Nie pieniądze, a doświadczenie
Choć wolontariat to działalność bezpłatna, co znaczy, że za wykonywaną pracę nie otrzymuje się wynagrodzenia, innych korzyści z wolontariatu jest naprawdę wiele.
– Wolontariat pozwala na zdobywanie doświadczeń, o jakie trudno gdzieś indziej. Umożliwia zdobywanie nowych umiejętności, sprawdzenie siebie w działaniu. Dzięki wolontariatowi można poznać nowych ludzi. W tym sensie zyski z wolontariatu są niewymierne – przekonuje Stowarzyszenie POLITES.
– Wolontariat daje mi nową perspektywę, możliwość spojrzenia na życie z innej strony, poznania nowych osób i wymianę doświadczenia – mówi Carla, wolontariuszka wspierająca osobę niewidomą.
Regionalne Centrum Wolontariatu zna wiele organizacji i instytucji, z którymi można współpracować jako wolontariusz. Pomoc starszym w codziennych czynnościach, dzieciom w lekcjach czy w schroniskach – jeśli interesuje nas konkretna dziedzina, w Regionalnym Centrum Wolontariatu podpowiedzą nam, gdzie się zgłosić.
Programy pomocy dzieciom
W Stowarzyszeniu POLITES można zostać wolontariuszem m.in. w programie „Pierwsza pomoc w lekcjach”, którego celem jest wyrównanie szans edukacyjnych. Najczęściej chodzi o matematykę, ale zdarza się również, że pomoc potrzebna jest z fizyką czy chemią, językiem polskim czy językami obcymi.
– Tutaj w zależności od poziomu uczniów, wolontariusze mogą być niepełnoletni, wystarczy być dobrym z danego przedmiotu i lubić dzieci – wyjaśnia Katarzyna Michalak ze Stowarzyszenia POLITES. – Trudności zamieniamy w śmiech. A potem biegnie dziecko, dostało 5. Czuję się taka dumna z ucznia. Te pozytywne emocje promieniują – mówi Ania, wolontariuszka w Programie „Pierwsza Pomoc w Lekcjach”.
Program odbywa się od września do czerwca, w trakcie roku szkolnego. Z powodu pandemii program był realizowany online, jednak są przygotowane sale, by wrócić do pomocy stacjonarnej.
Natomiast program „Starszy brat/starsza siostra” niesie wsparcie społeczne dla dzieci w trudniejszej sytuacji życiowej. – Może być tak, że rodzice skupiają się na drugim, chorym dziecku. Są dzieci, które wychowywane są nie przez rodziców, a opiekunów prawnych. A czasem jest tak, że ktoś jest jedynakiem i to też jest dla niego trudne. „Starszy brat/starsza siostra” to okazja, by dzieci mogły poczuć się wartościowo, bo to właśnie im jest poświęcona uwaga. Wolontariusze pokazują, jak spędzać wolny czas, inspirują, zachęcają do rozwijania pasji – tłumaczy Michalak.
Sylwetki wolontariuszy, a niedługo wywiady z nimi, można znaleźć na stronie Stowarzyszenia POLITES na Facebooku: https://www.facebook.com/StowarzyszeniePOLITES oraz na stronie http://www.polites.org.pl/
Komentarze
2