Popularne odmiany oraz okazy kolekcjonerskie, bardzo kolorowe i w stonowanych barwach, ogromne i takie, które zmieszczą na parapecie – kiermasz ogrodniczy „Pamiętajcie o ogrodach” to idealne miejsce, by zaopatrzyć się w rośliny prosto od dostawców z całej Polski. Wybór będzie naprawdę ogromny!

Już w najbliższy weekend, 14 i 15 maja, na Wałach Chrobrego zagości kiermasz ogrodniczy „Pamiętajcie o ogrodach”. Wiosenna odsłona imprezy to okazja, by uzupełnić swój budzący się do życia ogród o nowe okazy – kolorowe pelargonie, aromatyczne zioła, miododajne pysznogłówki, smakowite maliny czy pożywne warzywa.

Niezmiennie cieszące się popularnością

W ostatnich latach jest tendencja, by ogrody miały naturalistyczny wygląd. – To styl, który upodabnia je do babcinych ogrodów – wyjaśnia Ewa Maj, organizatorka kiermaszu. – Stąd też dużo znajduje się w nich bylin, które nadają takiego charakteru. Piwonie są jednymi z najbardziej ukochanych, bo występują w różnych kolorach i kształtach, cały czas pojawiają się też nowe odmiany. Jedna z najdłużej uprawionych bylin to serduszki okazałe, których też będzie kilka odmian. Na kiermaszu dostaniemy też floksy, ale w takiej wersji, która tworzy niskie kępy, co sprawia, że są one bardziej ustawne na rabatach.

„Pamiętajcie o ogrodach” to wydarzenie zarówno dla wprawnych ogrodników, jak i dla tych dopiero co stawiających pierwsze kroki w tym zajęciu. Tym drugim można polecić jeżówki, które nie są wymagające, ale dają fenomenalne efekty kipiących od kwiatów rabat. Jeżówki pojawią się w odmianach pełnych, np. „Milkshake”, „Eccentric”, „Hot papaya”, „Secret glow”, „Marmalade” i pojedynczych, między innymi „Green Jewel”, „Tomato soup” czy „Aloha”.

Prawdziwe rarytasy i wiele nowości

A może potrzebujemy do ogrodu czegoś, czym zaskoczymy sąsiada zza płotu? Kiermasz oferuje również coś dla wymagających i poszukujących prawdziwych perełek.

– Będzie grupka bylin kolekcjonerskich, to naprawdę rarytasy, które nie są dostępne na rynku. Przebojem będzie peltobojkinia o bardzo okazałych, parasolowatych liściach i żółtych dzwonkowatych kwiatach, przeznaczona do cienistych i chłodnych miejsc oraz nad oczka wodne – zdradza Maj. – Pojawi się też pelargonia Endlichera zimująca w gruncie. Mertensja syberyjska – bardzo rzadko spotykana w naszych ogrodach kompaktowa, zwarta bylina do półcienia. Spigelia „Little Redhead” jest długowieczna i dobrze zimująca, a jej niezwykłej urody kwiaty przykuwają uwagę z daleka. Z zewnątrz płatki są ciemnoczerwone, wewnątrz zaś mają kontrastującą żółtą barwę. Będzie trochę drzewek ozdobnych, w tym kolekcjonerskie okazy, które bardzo trudno znaleźć w sklepach ogrodniczych, jak fotergilla czy ewodia chińska.

Wśród nowości sezonu 2022 pojawią się prawdziwe rarytasy dla miłośników lilii: „Pink Fudge” – przypominająca kwiat róży i lilia papuzia „Yellow Parrot”.

– Pięknie prezentują się zwłaszcza w ogrodach naturalistycznych mieszańce z grupy Martagon – dodaje Maj. – Są zwiewne i delikatne, ich kwiaty są znacznie mniejsze od innych lilii, ale za to zebrane w kwiatostany składające się z kilkudziesięciu kwiatów.

Nowością sezonu 2022 będzie odmiana „Golden Morning” o pachnących, cytrynowo-pomarańczowych kwiatach, gęsto nakrapianych ciemnymi, mahoniowymi plamkami.

Czas na własny ogródek warzywno-owocowy

Jeżeli marzy nam się wyhodowana własnymi siłami sałata czy pomidor, to na kiermaszu będzie także szeroki wybór rozsad warzywnych. Będą pomidory, papryki, arbuzy, melony, sałaty, buraczki, groszek, jarmuż, szpinak, ogórki i wiele innych. Drzewka i krzewy owocowe to teraz również ważny element w ogrodach.

– Ludzie się przekonali, że jest smacznie, tanio, zdrowo – zauważa Maj. – Chcą mieć rzeczy prosto z drzewa i krzaczka, bo wiedzą, jak one dojrzewały, że nie były nadużywane środki ochrony roślin. Do swojego ogródka będzie można zakupić m.in. jagody kamczackie uznawane za owoce długowieczności; borówki amerykańskie o znakomitym smaku w odmianach „Nelson”, „Bluecorp” czy „Bluegod”; pełną mnóstwa korzystnych składników świdośliwy.

– Warto zwrócić uwagę na takie starodawne odmiany, które powracają do łask, wśród jabłoni Książę Albrecht Pruski, Kronselka. One były kiedyś w sadach naszych dziadków, potem zostały wyparte przez nowe odmiany, ale ludzie szukają dawnych smaków dzieciństwa i chcą mieć takie odmiany w swoich ogrodach – przyznaje Maj.

Propozycje dla tych, którzy mają tylko balkon i parapety

Nie ma nic smaczniejszego niż doprawione świeżymi ziołami potrawy, warto więc mieć na swoim parapecie w kuchni kilka doniczek. Na kiermaszu wybór ziół zapowiada się wspaniale! Bazylie i mięty w ponad 10 odmianach, w tym rzadko dostępne okazy, np. bazylia tajska czy mięta marokańska, która idealnie sprawdzi się jako dodatek do orzeźwiających napojów. Poza tym cząber, estragon, hyzop, kolendra, oregano (również z żółtymi i białymi obrzeżami listków i drobnolistkowe), majeranek, melisa, rozmaryn, szałwie, tymianek.

– Warto wspomnieć też o bardzo cennym dla zdrowia zielu życia, którego listki i młode pędy zawierają niezbędne dla zdrowia witaminy i mikroelementy – podpowiada Maj. Jest to silny przeciwutleniacz i adaptogen, który ma również właściwość regulowania poziomu cholesterolu i ciśnienia. Polepsza działanie układu pokarmowego i oddechowego, podnosi odporność.

Dla tych, którzy swoją zieloną przystań mogą stworzyć jedynie w mieszkaniu, kiermasz ma w ofercie wiele roślin doniczkowych: calathee, fikusy, begonie, monstery, filodendrony, epipremnum, kaktusy i inne sukulenty, a także rośliny owadożerne: muchołówki, rosiczki, dzbaneczniki, kapturnice, tłustosze.

Kiermasz to nie tylko rośliny

Choć oczywiście to one stanowią kluczowy element. Obok nich wystawcy zaprezentują również elementy małej architektury ogrodowej, ozdoby i dekoracje, nawozy, sprzęt i narzędzie. Pojawi się także „Wałówka z przysmakami”. Ten kiermasz jadła regionalnego to idealna okazja, by zaopatrzyć się w pieczywo, wędliny sery, miody czy piwa z minibrowarów od regionalnych producentów. Jak wskazują organizatorzy, przez minione lata „Wałówka z przysmakami” zyskała wiernych klientów.

43. Kiermasz ogrodniczy „Pamiętajcie o ogrodach” na Wałach Chrobrego w Szczecinie odbędzie się w dniach 14 – 15 maja 2022 r. Organizatorzy zapraszają: w sobotę w godzinach 9.00 – 18.00, w niedzielę w godzinach 9.00 – 17.00.

– Jeśli chodzi o rośliny rzadkie dla kolekcjonerów, o te perełki, to na pewno trzeba być z samego rano, bo one szybko znikają. Z rana raczej jest też mniejszy tłum. W drugi dzień wybór roślin jest również szeroki, bo ogrodnicy jadą po towar w nocy i go dowożą. Roślin rabatowych na pewno będzie dobre zaopatrzenie – zapewniają organizatorzy. – Warto pamiętać, że stoiska ogrodnicze powrócą na ul. Zygmunta Starego.

W związku z organizacją imprezy na niektórych ulicach górnego tarasu nastąpi czasowa zmiana organizacja ruchu. Od piątku, 13 maja, od godziny 20.00 do niedzieli, 15 maja, do godziny 20.00 wyłączone z ruchu zostaną ulice: Wały Chrobrego; Szczerbcowa i Zygmunta Starego od ulicy Jarowita do Wałów Chrobrego.