Oryginalne i charakteryzujące się wysoką jakością, a przy okazji kreujące pozytywny wizerunek miasta. Takie są wszystkie produkty i usługi, które mogą pochwalić się certyfikatem marki „Zrobione w Szczecinie”. Miasto Szczecin uhonorowało nim już prawie 60 przedsiębiorców, a teraz o uzyskanie tego prestiżowego znaku mogą ubiegać się kolejni.
Kreatywne rękodzieło, tradycyjne wypieki, nowoczesne technologie, a może inspirujące warsztaty? O uzyskanie tytułu marki „Zrobione w Szczecinie” (jej logo zostało wyłonione w drodze konkursu przy udziale Akademii Sztuki) mogą ubiegać się wszyscy przedsiębiorcy ze Szczecina i okolic. Ten pomysł honorowania najciekawszych produktów i usług wymyślono w 2018 r. Celem jest przede wszystkim promocja działań kreatywnych, gospodarczych, proinwestycyjnych i innowacyjnych na terenie miasta, a także wzmacnianie szczecińskiej tożsamości, patriotyzmu lokalnego oraz budowanie pozytywnego wizerunku Szczecina.
Dotychczas o możliwość posługiwania się znakiem marki w swojej ofercie ubiegało się już ponad 200 przedsiębiorców. Wnioski blisko 60 z nich zostały zaakceptowane. Teraz do tego grona mogą dołączyć kolejni. Do końca sierpnia trwa bowiem nabór wniosków. Szczegóły na stronie: https://zrobione.szczecin.eu/.
Lokalni przedsiębiorcy wyróżnieni znakiem „Zrobione w Szczecinie”
Będzie to 5. edycja projektu „Zrobione w Szczecinie”. Przyjrzeliśmy się niektórym ciekawym produktom i usługom, które zostały uhonorowane już wcześniej. Kolejność alfabetyczna.
Asprod
Pierwsza piekarnia Asprod powstała w 1991 r. w podszczecińskich Kliniskach Wielkich. Dziś w Polsce północno-zachodniej znajdziemy ponad 50 sklepów firmowych tej marki, z czego większość oczywiście w Szczecinie. Nie ma chyba osoby w naszym mieście, która nie kojarzyłaby nazwy Asprod z wypiekami. Firma została nagrodzona marką „Zrobione w Szczecinie” za wypieki w technologii LAF z ciasta pieczonego na świeżo w miejscu sprzedaży, bez etapu mrożenia.
Bajgle Króla Jana
Legenda głosi, że pierwszego bajgla wypieczono, by uhonorować króla Jana III Sobieskiego po jego zwycięstwie w słynnej bitwie pod Wiedniem. Od niedawna ten rodzaj pieczywa znów stał się popularny w wielu miejscach na całym świecie. W Szczecinie przygotowywane są w rzemieślniczej piekarni, a ich smaku można spróbować w popularnym lokalu na Podzamczu. Wykonywane są ręcznie, według tradycyjnych receptur.
Betty Szczecińska
Pamiątki ze Szczecina nie muszą być banalne. Udowadnia to Beata Pawluczuk-Wrzecińska, która stworzyła własne projekty gadżetów o tematyce szczecińskiej (m.in. kubków, toreb czy koszulek). – Najpierw zajmowałam się tworzeniem grafik i obrazów, w tym również o tematyce Szczecina. Trzy lata temu wpadałam na pomysł przelania tego na gadżety. Po raz pierwszy pokazaliśmy swoją ofertę na Dniach Morza i okazało się, że ludzie przyjęli ją bardzo sympatycznie. Dzięki temu funkcjonujemy do dzisiaj, a nasza marka cały czas się rozwija – podkreśla.
bilety.fm
Sprzedaż biletów na koncerty, spektakle teatralne czy wydarzenia sportowe, w dużej mierze przeniosła się do internetu. Na tym rynku nie brakuje znanych, ogólnopolskich graczy. Tym większy podziw dla szczecińskiego serwisu, który świetnie radzi sobie z tą trudną konkurencją. W chwili pisania tych słów, na bilety.fm można było kupić wejściówki na 227 wydarzeń w Szczecinie i okolicy.
Cuda Celestyny
Wypieki mogą być nie tylko smaczne, ale również zdrowe. Udowadnia to Celestyna Krajczyńska, która stworzyła „Cuda Celestyny” - pracownię cukierniczo-szkoleniową. –Wśród najchętniej zamawianych u mnie wypieków króluje ciasto Red Velvet i najróżniejsze serniki. Oprócz pieczenia prowadzę szkolenia w zakresie słodkich i wytrawnych rzeczy, pod kątem weganizmu oraz wegetarianizmu i najróżniejszych diet. Wszystko zaczęło się od mojej walki z chorobą, teraz staram się uświadomić innych, że z ograniczeniami też da się świetnie funkcjonować – mówi.
pAudio Technologies
Szczecińska firma pAudio Technologies od 2010 roku wykonała blisko 300 realizacji związanych z akustyką. Ich rozwiązania wykorzystywane są m.in. w Willi Lentza, Posejdonie i szczecińskim Urzędzie Miasta, ale też na lotnisku w gruzińskim Kutaisi czy hotelach w całej Polsce. Znakiem „Zrobione w Szczecinie” została uhonorowana za Centralę Dźwiękowego Systemu Ostrzegawczego (DSO IVO) dla dużych obiektów użyteczności publicznej i przemysłowych.
Głowa Mała
Znak marki „Zrobione w Szczecinie” przeznaczony jest również dla oryginalnych usług artystyczno-edukacyjnych. Takich np., jakie oferuje grupa teatralna Głowa Mała, tworzona przez Magdalenę Gardas-Wasilewską i Karolinę Sabat. – Działamy na mapie Szczecina już od 4 lat. Naszym pomysłem było przygotowanie oferty, która będzie odpowiednia dla dzieci już od pierwszego roku życia. Już nasze pierwsze przedstawienie „Kapu Kap” bardzo spodobało się maluszkom. Zdobyć uwagę najmłodszych dzieci nie jest łatwo. To wymagający i najbardziej szczery widz, który jeśli się nudzi, to na pewno da o tym znać – śmieje się Magdalena Gardas-Wasilewska.
Home by Wolff
Na szczecińskich bulwarach znajdziemy nie tylko pawilony gastronomiczne, ale też sklep z oryginalnymi książkami, rękodziełem, maskotkami, grami i innymi gadżetami związanymi ze Szczecinem. Małgorzata Wolff stworzyła wyjątkową przestrzeń, w której świetnie czuć klimat miasta. Szczecińska Manufaktura to miejsce skupiające lokalnych rzemieślników i producentów tworzących wyroby o lokalnym charakterze. Znak „Zrobione w Szczecinie” musiał tam trafić.
IAI
Szczecińska firma IAI Sp. z o.o IdoSell Shop od 20 lat tworzy sklepy internetowe dla klientów z całej Polski. Statystyki pokazują, że sprzedaż rośnie w nich dwa razy szybciej niż średnia rynkowa. Znak marki „Zrobione w Szczecinie” otrzymali za kompleksową usługę dla profesjonalnych sprzedawców internetowych (B2C i B2B) dostępną w modelu Otwarty SaaS™, autorski system, serwery, aktualizacje i pełne wsparcie, także Web Developerskie.
LARS LAJ
Bezpieczne miejsce zabaw, zaprojektowane zgodnie z indywidualnymi potrzebami klienta – to propozycja Lars Laj Polska. Firma powstała w Danii i rozwinęła swoją działalność na terenie całej Europy. W Polsce jej siedziba mieści się w podszczecińskiej Dobrej. Została wyróżniona za wyposażenie placów zabaw, aren sportowych i siłowni na powietrzu. Efekty ich pracy można zobaczyć w wielu miejscach w Szczecinie, np. przy Pleciudze oraz na terenie licznych przedszkoli i podstawówek.
MrGreen
To rodzinna firma ze Szczecina, która produkuje biopreparaty dla ogrodnictwa i rolnictwa. W ich składzie znajdziemy naturalne bakterie, które stanowią świetną alternatywę dla środków chemicznych wciąż stosowanych na dużą skalę w rolnictwie. Korzystanie z produktów MrGreen nie tylko sprzyja środowisku, ale ma również podnosić urodzajność gleby, zwiększać plony i odporność roślin na choroby.
Ministerstwo Dobrego Mydła
Ręcznie wyrabiane mydła i kosmetyki powstają tutaj w małej rodzinnej manufakturze. Znajdziemy wśród nich mydła wegańskie, półkule kąpielowe czy peeling śliwkowy. – Dobre surowce, dobre rzemiosło i ciężka praca - to nasz tajny plan na sukces :) – piszą siostry Ania i Ula Bieluń. O ich produktach z Ministerstwa Dobrego Mydła jest coraz głośniej w całej Polsce.
Mobiwear
Pomysł na biznes dwóch kolegów z liceum bardzo szybko rozwinął się na dużą skalę. W małej wytwórni w Szczecinie od podstaw powstają praktyczne i oryginalne projekty etui na smartfony. – Na początku motywacją była dla nas chęć posiadania pieniędzy na imprezy, lepsze ciuchy czy inne studenckie potrzeby – śmieje się Damian Raupuk. – Po paru miesiącach niepewności okazało się, że ten biznes ma swój potencjał. Mozolnie, ucząc się na swoich błędach, zaczęliśmy się rozwijać. Dziś mamy kilkanaście zatrudnionych osób i samodzielnie tworzymy swoje produkty od podstaw.
Navdec
Na morzu cały czas zdarzają się wypadki i kolizje, wynikające najczęściej z błędnych decyzji podejmowanych przez zmęczone załogi. W bezpiecznym nawigowaniu może im pomóc system NAVDEC opracowany przez szczecińską firmą Sup4Nav sp. z o.o. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji nawigatorom łatwiej podejmować odpowiednie decyzje. To pierwszy tak złożony produkt na rynku, a do tego „Zrobiony w Szczecinie”.
Palarnia Kawy Korona 1912
To najstarsza działająca palarnia kawy w Polsce, która w oficynie kamienicy przy ul. Śląskiej wytwarzana jest od 1936 r. Wypalanie kawy kontynuowano tam również w czasach polskiej administracji, a po upadku komunizmu można było wreszcie stworzyć własną markę. Przez lata nie zmienił się rzemieślniczy styl produkcji. Dziś Coffee Roasters Poland jest nagradzane za Kawę Korona 1912, m.in. znakiem marki „Zrobione w Szczecinie”.
Petersen
W atmosferę przedwojennego Szczecina można zanurzyć się, grając w planszówkę „Kupiec Szczeciński”. To gra stworzona przez Piotra Owczarka i Romana Czejarka – znanego dziennikarza, od lat zgłębiającego i opisującego historię naszego miasta. Kupiec Szczeciński pozwala poznać najważniejsze i najpiękniejsze miejsca Szczecina, czasem już dziś nieistniejące. Taka promocja miasta musiała zostać uhonorowana znakiem „Zrobione w Szczecinie”.
PW Impet
To szczecińska firma działająca na wielu polach branży muzycznej. Prowadzi autoryzowany serwis instrumentów muzycznych oraz nagłośnienia, sklep z oryginalnymi częściami, a także proponuje klientom zaprojektowanie i wykonanie zaawansowanych projektów elektronicznych. Przez szczeciński magistrat zostali wyróżnieni znakiem marki „Zrobione w Szczecinie” za instalacyjne produkty pro audio Skylark.
Sady Rajewscy
Skarby wielopokoleniowego sadu owocowego w Karwowie pod Szczecinem na początku cieszyły przede wszystkim rodzinę i przyjaciół właścicieli. To dla nich powstawały pierwsze soki tłoczone z ręcznie selekcjonowanych jabłek najwyższej jakości. Na szczęście teraz soków z Sadów Rajewscy mogą spróbować już wszyscy chętni. Za sok Premium NFC (not from concentrate) 100% jabłkowy z konkretnej odmiany jabłek – idared, sadownicy zostali uhonorowani znakiem marki „Zrobione w Szczecinie”.
Szczeciński Town Shop
Już od 7 lat turyści i szczecinianie mogą zaopatrywać się w niebanalne pamiątki przygotowywane przez Szczeciński Town Shop. Misją firmy jest ukazywanie miasta w nieco inny sposób niż dotychczas. W autorskich, przygotowywanych z wielką starannością grafikach nie brakuje nawiązań do popkultury i poszukiwania tożsamości Szczecina. Wśród oferowanych gadżetów znajdziemy m.in. kubki, poduszki, torby, breloczki, notesy czy magnesy.
Do końca sierpnia mogą zgłaszać się kolejni przedsiębiorcy
Powyższa lista laureatów pozostaje otwarta. Tej jesieni powinni dołączyć do niej kolejni przedsiębiorcy, bo w Szczecinie nie brakuje kreatywnych i oryginalnych pomysłów na biznes.
O przyznanie marki „Zrobione w Szczecinie” mogą występować przedsiębiorcy, instytucje i inne podmioty z siedzibą w miejscowościach należących do Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, których produkty lub usługi znajdują się na szczecińskim rynku przez co najmniej 12 miesięcy przed zgłoszeniem.
Wnioski o przyznanie marki można składać w formie elektronicznej pod adres mailowy: sekretariat@arms-szczecin.eu lub w biurze Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej Sp. z o.o. pod adresem: ul. Niemierzyńska 17A, 71-441 Szczecin, (II piętro), w zamkniętej kopercie z dopiskiem „Marka Zrobione w Szczecinie”.
Dodatkowe informacje pod numerem telefonu: 91 333 97 70 lub adresem mailowym: a.zielinska@arms-szczecin.eu.
Terminy:
do 31 sierpnia – składanie wniosków o przyznanie marki
do 31 października – rozpatrzenie wniosków i ogłoszenie wyników
Komentarze
26