Po długich dyskusjach i kolejnych autopoprawkach większość radnych poparła projekt uchwały przygotowany przez prezydencki klub Bezpartyjnych. Zezwala on na picie alkoholu do 12 % na Bulwarze Gdyńskim, czyli odcinku nabrzeża na Łasztowni od Mostu Długiego do Trasy Zamkowej.
Radni zajęli się tym tematem po raz kolejny. Podczas poprzedniej sesji Rady Miasta projekt uchwały w tej sprawie został odesłany do dalszych prac. Wrócił ze zgłoszoną w poniedziałek autopoprawką klubu Bezpartyjnych. Ograniczała ona obszar, w którym można spożywać alkohol tylko do Bulwaru Gdyńskiego. Wcześniej dozwolone miało być to również na Nabrzeżu Starówka, czyli na odcinku nabrzeża od Trasy Zamkowej do końca przebudowanych bulwarów w okolicy Starej Rzeźni.
Dyskusja była bardzo burzliwa, a zdania radnych podzielone. Radny Bazyli Baran mówił o szkodliwych skutkach spożywania alkoholu. Proponował zmiany w projekcie uchwały zakładające możliwość spożywania na bulwarach tylko lżejszego, maksymalnie 6-procentowego alkoholu i wprowadzenia próbnego okresu obowiązywania nowych przepisów (do końca września).
O podobne zmiany wnosili radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy na konferencji prasowej zwołanej tuż przed sesją Rady Miasta, mówili, że zgodzą się na picie alkoholu maksymalnie 12-procentowego i okresie próbnym do końca października.
Klub Bezpartyjnych ostatecznie wprowadził do swojego projektu uchwały drugą autopoprawkę. Pojawił się zapis zezwalający na picie tylko lżejszych alkoholi (do 12%).
W głosowaniu minimalnie zwyciężyli zwolennicy zalegalizowania spożywania alkoholu na bulwarach. 11 radnych było za, 10 przeciw, a 6 wstrzymało się od głosu. Radni podzielili się nawet wewnątrz klubów. Za projektem uchwały było 5 radnych Bezpartyjnych, 1 radny PO, 1 radny PiS i 4 radnych niezrzeszonych. Kluczowe dla pomyślności uchwały były głosy wstrzymujące się (3 głosy radnych PO, 2 głosy Bezpartyjnych i 1 głos radnego PiS). Przeciw było 6 radnych PiS i 4 radnych PO.
Na sesję nie trafił drugi w tej sprawie, obywatelski projekt uchwały, pod którym podpisało się tysiąc szczecinian. Został złożony w piątek (18 maja), a biuro Rady Miasta ma 60 dni na jego zatwierdzenie.
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.
Komentarze
18