Od 10 października cała Polska znajdzie się w tzw. żółtej strefie. Szczecin jest w niej już od niemal tygodnia, ale od soboty dojdą nowe obostrzenia. Przede wszystkim znów trzeba będzie zasłaniać nos i usta również w otwartej przestrzeni. Jeszcze większy rygor sanitarny będzie obowiązywał w Koszalinie, który jako jedyny powiat w województwie zachodniopomorskim trafił do strefy czerwonej.

Dziś padł kolejny rekord. W Polsce wykryto 4 280 przypadków zakażenia koronawirusem. Zgodnie z przyjętym wcześniej przelicznikiem, do strefy żółtej kwalifikowałoby się już około 100 powiatów (w tym Szczecin), czyli prawie jedna trzecia Polski. Rząd zdecydował więc, by od razu rozszerzyć strefę żółtą na cały kraj.

– Nasze podejście musi doprowadzić do spowolnienia przyrostu zakażeń. Tylko w ten sposób unikniemy lockdownu, czyli tego, co najgorsze w gospodarce, a także tego, co najgorsze w służbie zdrowia – doprowadzenia do niedostępności pomocy medycznej – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Jakie obostrzenia będą obowiązywać od soboty, 10 października?

Od 10 października w całym kraju będzie obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Nie tylko w sklepie czy autobusie, ale również na ulicach. Maseczki będzie można zdjąć w lasach, parkach, zieleńcach, ogrodach botanicznych, a także na plaży (z zachowaniem dystansu społecznego). Zupełnie zwolnione z obowiązku zasłaniania nosa i ust będą tylko osoby posiadające w tej kwestii zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

W restauracjach na jedną osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2. W lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia. W strefie czerwonej, czyli np. w Koszalinie, lokale gastronomiczne będą musiały być zamykane o godzinie 22:00.

W imprezach rodzinnych w Szczecinie (i w całej Polsce) będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 75 osób. Nie dotyczy to imprez zaplanowanych już na najbliższy weekend. W Koszalinie (strefa czerwona) limit wynosił będzie 50 osób.

W wydarzeniach kulturalnych w zamkniętych pomieszczeniach będzie mogło być zajętych 25% miejsc, a w plenerze będzie mogło brać w nich udział maksymalnie 100 osób (jednak nie więcej niż 1 osoba na 5m2).

W zgromadzeniach publicznych może brać udział maksymalnie 150 osób, ale muszą one pamiętać o maseczkach i 1,5-metrowych odstępach. Dodatkowo, pomiędzy różnymi zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.

Przestrzeganie tych wszystkich obostrzeń ma być dużo skuteczniej egzekwowane. W porozumieniu z policją ogłoszono zasadę – zero tolerancji. Oznacza to, że szybciej będzie można dostać mandat np. za brak maseczki na ulicy.

Ma być więcej „covidowych” łóżek, respiratorów i personelu

Rząd zapowiada zwiększenie liczby łóżek przeznaczonych dla pacjentów zmagających się Covid-19. Więcej ma być też respiratorów i personelu medycznego skierowanego do zadań związanych z pandemią. Większą rolę w walce z koronawirusem pełnić będą lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.

– Będą opiekować się pacjentami bezobjawowymi lub skąpoobjawowymi. Zadaniem lekarza rodzinnego będzie kierowanie ich na izolację domową, a później opieka i kontrolowanie, czy jest konieczność skierowania na leczenie specjalistyczne – tłumaczy Adam Niedzielski, minister zdrowia.

W każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny z dodatkowymi stanowiskami intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem. Do tych szpitali należeć będzie koordynowanie ruchem: pacjentów pomiędzy szpitalami, karetek „wymazowych” i transportowych oraz pacjentów kierowanych do izolatoriów. Szpitalem koordynacyjnym w Szczecinie będzie szpital przy ul. Arkońskiej.