O ekspozycji „Freedom to Freedom” napisano już wiele pozytywnych opinii. Kilkadziesiąt prac i obiektów stworzonych przez Jonathana Meese i Michała Jankowskiego, które są prezentowane w Trafostacji Sztuki, to niewątpliwie jedna z najważniejszych wystaw w historii tej instytucji. 9 marca o wystawie, ale i różnych aspektach współczesnej sztuki, porozmawiają jej autorzy oraz gość specjalny, Daniel Richter! Po spotkaniu publiczność usłyszy także improwizację gitarową oraz set DJ-ski w wykonaniu Huberta Kostkiewicza.

Dadaistyczna obfitość i potwory z resztek

Twórczość Jonathana Meese charakteryzuje dadaistyczna obfitość, a poszczególne detale można odczytywać jako znaki i symbole nawiązujące do świata mitycznych herosów –zarówno czarnych charakterów, jak i bohaterów znanych z historii oraz popkultury. Obrazy Michała Jankowskiego również wyróżniają się specyficznym, bizarnym charakterem. Ich tematyka to m.in. człowieczo-zwierzęce konstrukty, pozszywane z resztek organicznych potwory, elementy świata natury oraz przedmioty powstałe w wyniku deformacyjnej ingerencji.

Artyści zajmują się negatywnymi elementami rzeczywistości, a ich dokonania są rodzajem gry ze społecznymi stereotypami i sposobami postrzegania. To, jakie strategie twórcze wybierają, będzie jednym z tematów spotkania organizowanego w TRAFO pod hasłem Artist Talk. Rozmowę z artystami poprowadzi jeden z kuratorów ekspozycji, Michał Markiewicz. Dyskusję zaplanowano w języku angielskim, ale będzie tłumaczona na język polski. Specjalnym gościem wieczoru będzie Daniel Richter (urodzony w 1962 roku), jeden z najbardziej cenionych niemieckich artystów swojej generacji. 

Od okładek do wielkich formatów 

Richter zaczynał od projektowania plakatów i okładek płyt (m.in. dla rockowej, feministycznej formacji Chicks on Speed, założonej na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium). Jego twórczość zmieniała się na przestrzeni lat, przechodząc znaczące zwroty stylistyczne. Teraz znany jest przede wszystkim jako twórca obrazów. Dzieła Richtera łączą odniesienia do historii sztuki z komentarzem na temat środków masowego przekazu, polityki, seksu i współczesnej kultury. Jego wczesne prace miały charakter abstrakcyjny, ukazywały intensywnie kolorowe formy, gdzieś pomiędzy graffiti a zniuansowaną ornamentyką. Figury „weszły” do jego obrazów około 2002 roku i często są inspirowane reprodukcjami z gazet lub książek. Najnowsze, wielkoformatowe prace artysty sytuują się pomiędzy malarstwem figuratywnym a abstrakcją. 

Prywatnie jest mężem cenionej reżyserki teatralnej Angeli Richter, mieszka i pracuje w Berlinie. W lutym 2023 roku odbyła się premiera filmu „Daniel Richter”, opowiadającego o jego twórczości. W dokumencie pojawiają się m.in. Jonathan Meese i DJ Hell. Artysta nie miał jeszcze swojej wystawy w Polsce, więc spotkanie, które zaplanowano 9 marca w TRAFO, będzie świetną okazją do lepszego poznania jego dokonań.

Muzyczne afterparty

W sobotnim wydarzeniu weźmie udział również Hubert Kostkiewicz. To artysta związany z wrocławską grupą The Kurws oraz postpunkowym zespołem Atol Atol Atol, który można było zobaczyć w Szczecinie w maju ubiegłego roku w Domku Grabarza. Muzyk „operuje” w obszarze muzyki elektroakustycznej i improwizowanej, i właśnie taki program zaprezentuje w TRAFO. 

Początek wieczoru o godz. 18.00. Wstęp jest wolny.

Więcej o wystawie „Freedom to Freedom” w naszym artykule „Jeden z najbardziej znanych artystów niemieckich otwiera swoją wystawę w Trafo!”.