Rok Moniuszki to czas przypominania utworów tego kompozytora, ale też podejmowania coraz ciekawszych wyzwań. Należy do nich z pewnością przygotowanie festiwalu Moniuszko Inspiration, podczas którego usłyszymy dzieła tego twórcy w zaskakujących interpretacjach.

To nie będzie akademia

– Uznaliśmy, że ten festiwal nie będzie akademią „ku czci”, ale wydarzeniem artystycznym ujętym inaczej. Zwróciliśmy się do artystów, żeby odpowiedzieli nam na pytanie, czy Moniuszko ich inspiruje i czy mogą coś od siebie o nim opowiedzieć. To miało być w ich estetyce, żeby nie musieli się przebierać w cepeliowski strój górala z ciupagą, tylko żeby pozostali cały czas sobą – mówi Jacek Jekiel, dyrektor Opery na Zamku. – Mam nadzieję, że to, co będziemy oglądać od 3 do 10 listopada potwierdzi moje oczekiwania, ale najważniejsza jest ocena publiczności – dodaje.

Festiwal Moniuszko Inspiration to siedem wydarzeń artystycznych oraz dwa panele dyskusyjne, podczas których poruszana będzie m.in. kwestia tego, w jaki sposób kompozytor swymi dokonaniami wpływa na czasy teraźniejsze. 

Klasycznie, jazzowo i ludowo

5 listopada usłyszymy kantatę „Widma” na podstawie „Dziadów” Mickiewicza. Będzie to szczecińska premiera tego utworu! Dzień później Opera na Zamku zaprasza na program „The Jazz Brigade meet Moniuszko", w którym Sylwester Ostrowski wraz z grupą muzyków z Polski, Japonii, Afryki i USA, a także wokalistką Deborah Brown, przetworzy tradycję polskiej muzyki romantycznej w jazzowym ujęciu.

7 listopada utwory religijne Moniuszki zabrzmią w kościele garnizonowym pw. św. Wojciecha. Dzień później, znów na scenie Opery na Zamku, poznamy Moniuszkę w wersji ludowej. Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie przedstawi "Verbum nobile - szlachetne słowo honoru" - spektakl inspirowany twórczością kompozytora i reżyserowany przez Łukasza Netera.

Nadzwyczajny recital i finałowa gala

Duże zainteresowanie wzbudza kolejny punkt programu - recital Aleksandry Kurzak z towarzyszeniem Marka Ruszczyńskiego (9.11), podczas którego oprócz arii z oper Moniuszki zabrzmią też kompozycje Dvorzaka, Pucciniego i Schumanna. Finałem festiwalu będzie Międzynarodowa Gala Operowa (10.11) z udziałem sopranistki Joanny Tylkowskiej-Drożdż, mezzosopranistki Zlaty Khersberg z Izraela, brazylijskiego tenora Matheusa Pompeu oraz kostarykańskiego barytona Luisa Quirosa.

– W repertuarze znajdą się zarówno kompozycje Stanisława Moniuszki, jak i kompozytorów, którzy tworzyli w jego czasach, czyli między innymi Mendelssohna, Wagnera, Smetany, Gounoda, Orsiniego, Donizettiego, Verdiego czy Glinki. Będzie to wieczór pokazujący, czym sam Moniuszko się inspirował – mówi Jerzy Wołosiuk, który będzie dyrygował orkiestrą Opery na Zamku podczas tego wieczoru.

Na niektóre koncerty bilety są jeszcze dostępne. Szczegóły na stronie: http://opera.szczecin.pl/component/repertuar?sezon=12