Środowisko artystyczne w całym kraju z niecierpliwością oczekuje na możliwość zobaczenia pierwszej w Polsce panoramicznej prezentacji zjawisk artystycznych w sztuce litewskiej przełomu XIX i XX wieku.

Już od soboty 5 września zostanie otwarta dla zwiedzających najnowsza wystawa stworzona we współpracy Muzeum Narodowego w Szczecinie i Muzeum Narodowego im. M.K. Čiurlionisa w Kownie pt. „Piękność twą widzę. Od Čiurlionisa do Kairiūkštisa – sztuka litewska pierwszej połowy XX wieku”.

Na wystawie będzie można podziwiać blisko 100 starannie wybranych ze zbiorów kowieńskich dzieł takich artystów jak Petras Kalpokas, Adomas Galdikas czy Antanas Gudaitis oraz najsłynniejszego twórcy litewskiego przełomu XIX i XX wieku – Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa. Uważany za prekursora abstrakcji i surrealizmu, stworzył indywidualny język i styl wypowiedzi artystycznej. Nawiązując do starych litewskich bajek i opowiadań, starał się przedstawić poczucie związku Litwinów z naturą. Skomponował około 400 utworów oraz 300 obrazów.

W dziełach będzie można dostrzec rozmaite biograficzne wątki związane z Polską, takie jak warszawskie studia Čiurlionisa w pracowni Ferdynanda Ruszczyca i Kazimierza Stabrowskiego, czy zorganizowanie przez Vytautasa Kairiūkštisa wspólnie z Władysławem Strzemińskim w Wilnie pierwszej Wystawy Nowej Sztuki.

Zgromadzone na wystawie prace pozwolą na prześledzenie procesu kształtowania się narodowej sztuki litewskiej, a także na jej oddziaływania na sztukę polską.

Wystawa ma jawić się jako swoisty leksykon sztuki litewskiej obejmujący 24 twórców działających w pierwszej połowie XX wieku. Wpisuje się ona w istotę Programu bałtyckiego, który zaznacza, że wybrzeża Bałtyku w przeszłości były terenami intensywnych kontaktów kulturowych, gospodarczych i politycznych.

Wystawa „Piękność twą widzę.Od Čiurlionisa do Kairiūkštisa – sztuka litewska pierwszej połowy XX wieku” prezentowana jest w gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego. Ekspozycja będzie dostępna do 29 listopada 2020. Muzeum zaprasza w czwartki, piątki, soboty i niedziele w godz. 12:00-18:00. Bilety kosztują 6 i 10 zł. Wernisaż odbędzie się w piatek, 4 września, o godz. 18:00 i będzie transmitowany na profilu MNS naFacebooku: https://www.facebook.com/muzeum.szczecin/.

 

Na zdjęciu:

od lewej: Stasys Ušinskas (1905–1974), Plafon Na pamiątkę lotu „Lituaniki”, 1937; olej, płótno, 229 x 208 cm; Muzeum Narodowe im. M. K. Čiurlionisa w Kownie, fot. Audrius Kapčius

od prawej: Mikalojus Konstantinas Čiurlionis (1875–1911), Sonata Nr 7 (Sonata piramid). Allegro, 1909; tempera, papier, 76,6 x 59,7 cm; Muzeum Narodowe im. M. K. Čiurlionisa w Kownie, fot. Arūnas Baltėnas