W najbliższy weekend (25-27 lutego) Akademia Sztuki zaprasza do budynku magazynu przy ul. Judyma 18 (sąsiaduje z Parkiem Chopina), który w przeszłości był częścią kompleksu zakładu opiekuńczo-wychowawczego Kückenmühle (Kurzy Młyn). Industrialna przestrzeń stanie się miejscem prezentacji blisko 30 twórców związanych ze szczecińską uczelnią.

„Zamiast wernisażowej aury jaką znamy z wielu galerii, czeka Was raczej cykl spacerów, projekcji filmowych, sytuacji artystycznych, spotkań z autorkami i autorami realizacji i rozmów o efektach pracy naszego zespołu oraz przestrzeń do eksploracji i odkrywania” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Przestrzeń otwarta dla sztuki

To główne założenia programu OPEN STUDIOS. Ważnym terminem w kontekście zbliżającego się wydarzenia jest również ECO LENSES – praktyka kuratorska, pozwalająca na odbiór sztuki w kontekście zmian klimatycznych.

Inauguracja wydarzenia w piątek 25 lutego o godzinie 19. W sobotę twórcy zapraszają do przestrzeni otwartej w godzinach 15-20, a w niedzielę w godzinach 12-16. Organizatorami są: Kolektyw Kurzy Młyn, Wydział Malarstwa / Wydział Sztuki Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, Fundacja OFF Marina Przystań Kultury, Fundacja UPSIDE ART Fundacja SIOSTRZY.

Wszystko zaczęło się od Kurzego Młyna

Miejscem prezentacji sztuki będzie niepozorny magazyn przy ul. Judyma 18. W przeszłości był on częścią dużego kompleksu Kückenmühle, w którym opiekowano się sierotami, dziećmi z niepełnosprawnością umysłową czy też chorymi na epilepsję.

Historia tego miejsca zaczyna się w XVI wieku, gdy przy strumieniu Warszewiec stanął Kurzy Młyn. Tę nazwę przejął zakład opiekuńczo-wychowawczy stworzony w tej okolicy w 1861 r. przez Gustawa Jahna (wcześniej prowadził podobną placówkę na Żelechowej), a później rozbudowywany przez pastora Wilhelma Bernharda.

Olbrzymi ośrodek i tragiczne zakończenie jego działalności

W rejonie dzisiejszych ulic Broniewskiego i Chopina powstało łącznie 75 budynków, z których część przetrwałą do dzisiaj. W Encyklopedii Szczecina czytamy, że były to m.in. oddziały szpitalne, domy z mieszkaniami dla pracowników i pensjonariuszy, warsztaty i zabudowania gospodarcze (taką rolę musiał pełnić budynek przy dzisiejszej ul. Judyma 18), a także kościół i kaplica z prosektorium na cmentarzu czy też wieża ciśnień.

W 1939 r. naziści zlikwidowali ośrodek. Większość chorych, niepełnosprawnych dzieci trafiło do szpitali psychiatrycznych w innych miejscowościach (Kościan, Obrzyce), gdzie zostały zamordowane.

Akademia Rolnicza i strusie

Po wojnie, w 1956 r., część zabudowań najbliżej Parku Chopina przejęła Wyższa Szkoła Rolnicza, przekształcona później w Akademię Rolniczą. Działał tam Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt. Na wybiegu przy jednym z budynków można było spotkać strusie.

Sukcesor AR – Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny – w latach 2016-20 przeniósł swoje katedry do innych lokalizacji. Część budynków została już sprzedana.

 

Pomysłodawcą udostępnienia nieodpłatnie tej przestrzeni artystom jest Marcin Raubo (mecenasi: Raubo i Wspólnicy, Marina Developer).