Tak bogatego początku roku w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia jeszcze nie było. Świetne koncerty, liczne spotkania i wykłady oraz cieszące się dużym zainteresowaniem spektakle. W styczniu w Starej Rzeźni nie zabraknie wielkich nazwisk, ale i tych mniejszych, których twórczość również zasługuje na uwagę. Odbędzie się tu także szczeciński finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

– Stara Rzeźnia stara się zaskakiwać mieszkańców mnogością propozycji i nowości każdego miesiąca. Rok 2020 jest dla nas wyjątkowy, ponieważ w marcu świętować będziemy pięć lat istnienia. Nasze świętowanie nie ograniczy się jednak do jednego wydarzenia, w każdym miesiącu prezentować będziemy bardzo bogaty harmonogram – zapowiada Iwona Nowakowska z Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

Program styczniowych atrakcji zainauguruje sobotni (4 stycznia) koncert karnawałowy wspaniałej aktorki i piosenkarki Julity Kożuszek. W tym miesiącu do Starej Rzeźni powróci również Jarek Wist z programem „Swinging with Sinatra”. – Poprzednie koncerty swingowe Jarka Wista i jego zespołu wyprzedawały się do ostatniego miejsca. Liczymy, że tym razem będzie podobnie, gdyż to absolutnie zapierający dech w piersiach program artystyczny – mówi Nowakowska.

W styczniu swój drugi koncert na Łasztowni zagrają także Lucy & Tom. Tym razem duet przypomni wspaniałe utwory najsłynniejszych kobiet polskiej i światowej piosenki. W Starej Rzeźni zaśpiewa i opowie o swoim życiu także Katarzyna Pakosińska. Artystka zaprezentuje nowoczesne i arcydowcipne widowisko, będące połączeniem stand-upu z programem aktorskim i wokalnym.

– Rok 2020 to także liczne powroty. Swoje wykłady w Starej Rzeźni nadal prowadzić będą Małgorzata Krawczak oraz prof. Jacek Rudnicki. Kolejny raz na Łasztowni odbędzie się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (już 12 stycznia). Będziemy kontynuować współpracę z Fundacją Kultury West & Art, co zaowocuje wiosennymi premierami oraz styczniowymi powrotami spektakli „Wszystko o mężczyznach” czy „Morfina 0,05” – dodaje Nowakowska z CKE Stara Rzeźnia.

Harmonogram styczniowych wydarzeń w Starej Rzeźni:

Koncert karnawałowy „Kobiecym głosem w rytmie walca i tanga”

04.01.2020 | g. 18:00 | bilety: 35-45 zł

W pierwszą sobotę Nowego Roku w Starej Rzeźni na Łasztowni zaplanowano porywający koncert karnawałowy pt. „Kobiecym głosem w rytmie walca i tanga”. Julita Kożuszek-Borsuk, aktorka, tancerka, choreografka i wokalistka wykona najpiękniejsze polskie piosenki z repertuaru m.in.: Ireny Santor, Mieczysława Fogga czy Haliny Kunickiej. Artystce towarzyszyć będzie pianista Przemysława Sysojew-Osiński, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Wykład prof. Jacka Rudnickiego „Fenomen tego, co nadchodzi”

07.01.2020 | g. 20:00 | wstęp wolny

Fenomen tego, co nadchodzi można postrzegać w ramach krótkiego i najdłuższego okresu czasowego, jaki możemy sobie wyobrazić. Usiłujemy wyobrazić sobie, jak będzie w tej przyszłości. Filozofia szuka odpowiedzi w transhumaniźmie, nauka w digitalizacji genomu ludzkiego, religia w domu Boga. Boimy się śmierci a jednocześnie upatrujemy w niej wyzwolenia. Ocena przyszłości dokonana przez informatyków, klimatologów, filozofów, lekarzy, artystów i każdego z nas nie jest oderwana od przeszłości, ponieważ teraźniejszość była w swoim czasie przyszłością przeszłości. Teraźniejszość jest funkcją przyszłości, ale nie w całości, a może nawet w ograniczonym zakresie. Co zatem wpływa oprócz osobistych i społecznych działań na przyszłość? Wykładowi prof. Rudnickiego jak zawsze towarzyszyć będzie część artystyczna.

Akcja charytatywna MaMa Africa

10.01.2020 | g. 19:00 | wstęp wolny

Akcja charytatywna „MaMa Africa” została zainicjowana przez grupę 10 kobiet, które pojechały do Ghany, aby tańczyć afro dance i ćwiczyć jogę. Każda z nich myślała, że będzie to wyprawa w głąb siebie, a stała się podróżą w głąb dziecięcych serc. Akcja obejmuje szereg działań, których celem jest pozyskanie środków na wsparcie rozwoju dzieci w Ghanie: stypendia, posiłki i nauka zawodu. Podczas akcji będzie można obejrzeć wystawę zdjęć z wyprawy do Ghany oraz odbędzie się prezentacja projektu „MaMa Africa”, podczas której przedstawione zostaną cele i najbliższe plany. Odbędzie się licytacja przekazanych przez darczyńców darów oraz pokaz tańca afro w wykonaniu grupy Magdaleny Preditis przy afrykańskich bębnach. Podczas akcji będzie można nabyć przywiezione z Ghany oryginalne ozdoby oraz zdjęcia przygotowane na wystawę. Organizatorzy zapraszają również na poczęstunek - wino i małe przekąski.

Koncert Wojciecha Staroniewicza i Erika Johannessena promujący album „North Park”

11.01.2020 | g. 18:00 | bilety: 45-50 zł

Wojciech Staroniewicz, saksofonista współpracujący z norweską grupą „Loud Jazz Band” czy sekstetem Włodzimierza Nahornego, jako jedyny wśród polskich saksofonistów jazzowych został zakwalifikowany do półfinału Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Waszyngtonie, gdzie znalazł się w gronie 21 saksofonistów wybranych z całego świata. Na swoim koncie ma 8 autorskich płyt, a w ostatnich latach koncertuje jako solista z Polską Filharmonią Kameralną Sopot Wojciecha Rajskiego. Do współpracy nad swoim ostatnim albumem zaprosił Erika Johannessena, free jazzowego puzonistę, który jest członkiem zespołu Jaga Jazzist, laureata norweskiej Grammy za album One-Armed Bandit w 2010 roku. Koncert w Starej Rzeźni będzie promował ich wspólny album pt. „North Park”.

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

12.01.2020 | od g. 14:00 | wstęp wolny

Jak co roku na terenie Starej Rzeźni odbędzie się szczeciński finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wydarzenie rozpocznie 12. bieg uliczny „Policz się z cukrzycą”. W programie również licytacje, koncerty oraz tradycyjne „Światełko do Nieba”.

Wykład Małgorzaty Krawczak „Człowiek człowiekowi rozmówcą…”

14.01.2020 | g. 18:00 | wstęp wolny

Każde spotkanie z Małgorzatą Krawczak to wysmakowana kompilacja wiedzy merytorycznej, prowadzonej wizualizacji i niesamowitych doświadczeń, które pomagają odbudowywać poczucie własnej wartości do takiego poziomu, by doświadczać życiowej pomyślności. Osobowość każdego z nas jest układanką unikalnych cech, które różnie reagują na zetknięcia z innym zestawem analogicznych cech. Jak znaleźć ten wspólny rytm, by rozmowa z innymi ludźmi rewitalizowała naszą energię życiową, zamiast nas jej pozbawiać? Jak budować wspierające relacje oparte o akceptację i zaufanie?

Spotkanie autorskie z Edwardem Dębickim, autorem książki „Ptak Umarłych”

19.01.2020 | g. 15:00 | wstęp wolny

Stara Rzeźnia zaprasza na spotkanie z Edwardem Dębickim, pisarzem, poetą, kompozytorem oraz twórcą cygańskiego zespołu muzycznego Terno. Tego wieczoru artysta opowie o swojej książce „Ptak Umarłych”, opisującej gehennę i tragedię rodzin cygańskich na Wołyniu podczas II wojny światowej. Przedstawi również historię wędrówki taboru cygańskiego, w którym żyła Papusza, ciotka artysty (znana poetka cygańska), opowie o przyjaźni z Jerzym Ficowskim, odkrywcą talentu poetyckiego Papuszy, jak również o swoich przeżyciach, marzeniach, życiu. Publiczność zostanie też wprowadzona w świat prawdziwej taborowej cygańskiej muzyki.

Wykład podróżnika Jacka Jasińskiego „W cieniu Jedwabnego Szlaku”

23.01.2020 | g. 19:00 | wstęp wolny

Spotkanie z Jackiem Jasińskim, architektem i archeologiem, z zamiłowania „koniarzem” i podróżnikiem, który od lat podróżuje bocznymi drogami wielu krajów Europy i Azji, szczególnie tych leżących w zasięgu kultury Jedwabnego Szlaku. Prezentacja będzie zaledwie ułamkiem wspomnień wypraw – głównie konnych, ale także pieszych, autostopowych i 4x4 po krajach położonych w cieniu Jedwabnego Szlaku. „Jedwabny Szlak… To słowo od zawsze, od kiedy sięgam pamięcią, wywołuje we mnie niepohamowany niepokój, pragnienie rzucenia w diabły wygodnego życia i włóczenia się. Droga wiodąca przez setki kilometrów pustyń, bezdroży, niebotycznych gór, prastarych miast, kwitnących oaz. Wschód… Kaukaz, Persja, Azja Centralna… Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, Iran, Uzbekistan, Kirgizja, Kazachstan”.

Koncert zespołu Lucy & Tom

24.01.2019 | g. 20:00 | bilety: 35-40 zł

Lucy & Tom w styczniu wrócą do Szczecina z nowym programem! Tym razem zaprezentują piosenki z repertuaru gwiazd światowych i polskich estrad - Hanki Ordonówny, Édith Piaf, Marleny Dietrich, Peggy Lee, Violetty Villas, Dalidy, Saori Yuki, Miny i Miry Kubasińskiej. Wszystkie utwory będą wykonywane w oryginalnych językach. „W intymnej scenerii spotkania teatralnego, snujemy opowieść o wielkich damach światowej i polskiej estrady, kobietach, które w poszukiwaniu miłości, gotowe były zrezygnować z kariery. Każda z dam słynie ze swoich hitów. Podczas Koncertu-Opowieści usłyszymy tak wybitne tytuły jak m.in.: "Milord", "Lili Marleen", "Bang, Bang", "Besame Mucho" czy "Miłość Ci Wszystko Wybaczy" w niepowtarzalnym stylu i aranżacjach na głos i gitarę elektryczną” - zachęcają organizatorzy.

Dobry wieczór z Pakosińską

25.01.2020 | g. 18:00 | bilety: 75-85 zł

Jak powiedział jeden z krytyków, jeżeli śmiech to zdrowie, to ta kobieta jest nieśmiertelna, a my wraz z nią! Kobiecość, wdzięk i seksapil. Niesamowity uśmiech, który urzeka każdego. Mowa oczywiście o Katarzynie Pakosińskiej! Podczas spektaklu aktorka odkryje wiele tajemnic – również tych z własnego życiorysu, zasypie anegdotami i odpowie na wiele życiowych pytań. Podczas przedstawienia usłyszeć będzie można specjalnie wybrane utwory w oryginalnych aranżacjach Grupy MoCarta, z multimedialnym udziałem kwartetu smyczkowego. Katarzyna Pakosińska, jako dyplomowana polonistka sprawdzi znajomość ortografii, nauczy tańca gruzińskiego oraz zaprosi do wspólnego karaoke.

Koncert Jarka Wista „Swinging with Sinatra”

26.01.2020 | g. 19:00 | bilety: 75-85 zł

Koncert „Swinging with Sinatra” to połączenie swingowych rytmów z nowatorską, big-bandową aranżacją. Wokalistą i współzałożycielem projektu jest Jarek Wist – songwriter, autor muzyki, przez branżowe media okrzyknięty najlepszym swingowym głosem w Polsce. Na swoim koncie ma dwa solowe albumy („Jest zapisane” 2014, „Na swojej skórze" 2015), udział w projektach rozrywkowych (m.in. koncerty z orkiestrą Zygmunta Kukli, gościnne występy z Małgorzatą Ostrowską i Ukeje w projektach jedynej niezależnej filharmonii w kraju - Filharmonii Futura). Regularnie koncertuje w kraju i za granicą.


W styczniu w Starej Rzeźni nie zabraknie też świetnych spektakli. Daty prezentacji będą znane niebawem.

Spektakl „Morfina 0,05”

„Morfina 0,05” Michaiła Bułhakowa w reżyserii i wykonaniu Marka Żerańskiego to laureat Bursztynowego Pierścienia i wg publiczności najlepszy spektakl sezonu 2018/2019. Reżyser wyeksponował w sztuce psychologiczny obraz stanu narkotycznego po zażyciu niewielkiej dawki oraz szybko postępujący proces uzależnienia. Ukazał postać głównego bohatera, lekarza Polakowa, jako ofiarę przypadkowego popadnięcia w nałóg, jego bezowocne próby odrzucenia nałogu, bezskuteczne kroki samowyleczenia i tragiczne konsekwencje głodu narkotykowego.

Spektakl „Pół na pół”

Przychodzi brat do brata, czyli rodzinna tragifarsa z chorą matką w tle. Będzie śmiesznie i strasznie, bo emocje są silne, a stawka najwyższa. To historia o nas, o naszych relacjach z najbliższymi, o tym, co jest ważne i gdzie jest granica przyzwoitości, o ile w ogóle jest... Do czego jesteśmy zdolni, kiedy nasza mała stabilizacja jest zagrożona? O tym wszystkim opowiada, w niezwykle błyskotliwym dialogu, pełna zaskakujących zwrotów akcji, sztuka dwóch hiszpańskich autorów... W spektaklu występują Sławomir Kołakowski oraz Wiesław Orłowski.

Spektakl „Wszystko o mężczyznach”

Trzech wspaniałych szczecińskich aktorów: Adam Dzieciniak, Wiesław Lewoc i Sławomir Kołakowski, występują w sztuce popularnego chorwackiego pisarza i dramaturga Miro Gavrana "Wszystko o mężczyznach". Bycie mężczyzną to ciężka i żmudna droga, którą osłodzić może szczery śmiech publiczności. Fabuła tego zabawnego spektaklu oparta jest na relacjach pomiędzy mężczyznami. Pełna emocji akcja zapewni widzom doskonałą rozrywkę i pobudzi wyobraźnię.