Państwowa Straż Pożarna przygotowała aplikację, dzięki której można znaleźć najbliższe schrony, ukrycia oraz miejsca doraźnego schronienia. To rezultat prowadzonej w ostatnich miesiącach inwentaryzacji wszystkich takich obiektów.
Aplikacja „Schrony” dostępna jest tutaj. Jak działa? Trzeba wpisać interesujący nas adres lub skorzystać z opcji „znajdź moją lokalizację”. Na mapie pojawią się najbliższe punkty odpowiadające zinwentaryzowanym obiektom: czerwone (schrony), niebieskie (ukrycia) i zielone (miejsca doraźnego schronienia).
W naszym przypadku, a redakcja mieści się przy ul. Pocztowej 8, najbliżej znaleźliśmy miejsce doraźnego schronienia. Wyznaczono je bowiem w naszej kamienicy.
– Miejsca doraźnego schronienia są to piwnice, garaże podziemne, szkoły, kościoły – obiekty, w których strażacy uważają, że konstrukcja jest na tyle odpowiednia, że można się tam schronić przed np. warunkami atmosferycznymi – tłumaczył podczas czwartkowej konferencji prasowej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.
Najbliższy schron mamy w kamienicy przy ul. Pocztowej 29. Takie obiekty to najczęściej piwnice ze wzmocnionym stropem i specjalnymi, uszczelnionymi drzwiami.
Na mapie Szczecina dominują zielone punkty, czyli wspomniane miejsca doraźnego schronienia. W śródmieściu nie jest też trudno znaleźć schron w jednej ze wzmocnionych piwnic. Mniej takich możliwości jest w prawobrzeżnej części miasta.
PSP szacuje, że w całej Polsce dostępne są schronienia dla 47 mln osób.
Komentarze
13