W każdy pierwszy poniedziałek miesiąca Sala Kominkowa w DK 13 Muz zapełnia się fanami jazzu. Ten „proceder” trwa (z przerwami) już od 7 lat, a głównym sprawcą kulturalnego zamieszania jest Inspektor Jass, czyli Tomasz Licak, szczeciński saksofonista i wykładowca na Akademii Sztuki. 5 lutego zaprasza na urodzinowy koncert.

Pomysł narodził się wcześniej

Cykl nosi nazwę „Inspektor Jass na tropie. Jazz z historią w tle”. W jego ramach zorganizowano już około 70 wydarzeń muzycznych, głównie w Domu Kultury 13 Muz, ale także (sporadycznie) w innych miejscach.

– Idea była taka, by grać utwory z historii jazzu i jego podgatunków oraz przeplatać to kwestiami historycznymi, np. znaleźć i przeanalizować połączenie między rock'n'rollem a dixielandem... W połowie poprzedniej dekady, kiedy Waldemar Kulpa był menadżerem w Browarze Polskim, zaproponowałem mu taką akcję i odbyły się dwa koncerty oraz jeden pokaz filmowy. Później, gdy został on dyrektorem DK 13 Muz, przenieśliśmy ten pomysł właśnie tam, a pierwszy koncert został zorganizowany w lutym 2017 roku. Wystąpił wówczas Pomeranian Youth Big Band – opowiada Tomasz Licak.

Szczecińska czołówka i wielu gości

Podczas koncertów obok lidera najczęściej występowali artyści szczecińscy lub związani z naszym miastem. Mowa m.in. o Joannie Gajdzie, Patryku Matwiejczuku, Michale Starkiewiczu, zespole Jackpot czy Pawle Grzesiuku. Wśród zaproszonych muzyków byli też artyści z innych ośrodków. Można tu wymienić choćby Mikołaja Gruszeckiego, Damiana Kostkę, Grzegorza Grzyba czy José Manuela Albána Juáreza. 

Kilka występów, które odbyły się w pandemii i były transmitowane online (można je nadal obejrzeć w serwisie YouTube), zorganizowano w innych miejscach, takich jak Opera na Zamku, studio Stobno Records, a nawet poza Szczecinem – w klubie Ciągoty i Tęsknoty w Łodzi.

Gospel, bossa nova i swing

Każdy wieczór miał inną tematykę. To np. polski jazz, gospel, bossa nova, swing, ale dotyczył również postaci wielkich muzyków takich jak Charlie Parker, Thelonius Monk czy Charles Mingus. Cykl stanowi zatem świetną okazję, by poznać tę muzykę i jej twórców, pełni więc rolę kulturotwórczą. Dużym walorem całego przedsięwzięcia jest też to, że daje ono możliwość edukacji młodych muzyków.

Wysiłki przynoszą efekty

– Wraz z pianistką Joanną Gajdą oraz kilkoma innymi osobami powołaliśmy na Akademii Sztuki kierunek jazz i muzyka rozrywkowa. Właśnie pierwszy kształcący się na nim rocznik będzie miał okazję zaprezentować się podczas koncertu 5 lutego. Wystąpią trzy różne zespoły stworzone przez studentów i w sumie 12 młodych muzyków pojawi się na scenie. Cieszę się więc, że nasze wysiłki edukacyjne przynoszą efekty, ale chciałbym też przy okazji skierować kilka słów do władz lokalnych zarządzających kulturą w mieście. Staramy się wciąż uświadamiać decydentów, że siła tkwi w tworzeniu środowiska i dlatego warto inwestować w kapitał ludzki. W nim jest największa energia. Wciąż jeszcze budujemy tożsamość kulturalną Szczecina, a takie działania jak ten cykl mogłyby zyskać większe wsparcie – stwierdza Licak.

Wstęp na wydarzenie urodzinowe organizowane pod hasłem „Akademia Jazzu”, podczas którego widzowie wejdą „w świat improwizacji w karnawałowej atmosferze”, jest bezpłatny. Początek o godz. 19.00.