Współcześnie telewizory to coś więcej niż sposób na oglądanie ulubionych programów. Bardzo często taki sprzęt stanowi prawdziwe centrum rodzinnej rozrywki, zamieniając się - w zależności od potrzeb - w prawdziwy multimedialny system, kino domowe czy platformę do wygodnego grania w gry. Aby jednak dać sobie i swojej rodzinie taką sposobność, trzeba postawić na konkretne parametry sprzętu. Nie w każdym przypadku bowiem wszystkie funkcje będą dostępne. Podpowiadamy zatem, na co zwrócić uwagę.
1. Telewizory LED czy OLED?
2. Przekątna ekranu i rozdzielczość - ważne parametry
3. System i technologia
Firmy oferujące nowoczesne telewizory prześcigają się w pomysłach na przyciągnięcie klientów i zwiększenie swojej przewagi konkurencyjnej. Z jednej strony oznacza to większe możliwości wyboru i opcję korzystania z coraz to nowych rozwiązań, z drugiej jednak oznacza, że łatwo pogubić się w gąszczu nowinek technologicznych. Myśląc o zakupie nowego telewizora, warto zatem śledzić ranking telewizorów.
Telewizory LED czy OLED?
Telewizory obecne na rynku różnią się wieloma aspektami. Jednym z ważniejszych jest rodzaj zastosowanej technologii. Obecnie największą popularnością cieszą się telewizory LED i OLED. Zdecydowanie rzadziej pojawia się sprzęt LCD. Czym różnią się poszczególne typy między sobą?
- LCD
Telewizory LCD wykorzystują ekrany ciekłokrystaliczne, w których matryce podświetlone są świetlówkami. Taki sprzęt do działania potrzebuje sporo energii, a jakość obrazu wcale nie jest zadowalająca, dlatego technologia powoli odchodzi w zapomnienie.
- LED
Telewizor LED również wykorzystuje ekran ciekłokrystaliczny, jednak podświetlany w inny sposób. Zamiast świetlówek zastosowanie znalazły tu energooszczędne diody LED. Ich wykorzystanie pozwala również lepiej kontrolować natężenie kolorów i balans kontrastów.
- OLED
Telewizory OLED to najnowocześniejsza technologia dostępna obecnie na rynku. Tu w specjalnych panelach zostały wykorzystane organiczne diody, które nie potrzebują dodatkowego podświetlenia. W praktyce oznacza to mniej skomplikowaną konstrukcję, wierne odwzorowanie kolorów i skrócony czas reakcji, co przydaje się zarówno przy filmach, jak i grach - zwłaszcza, gdy decydujesz się na zaawansowany technologicznie Smart TV.
Przekątna ekranu i rozdzielczość - ważne parametry
Mogłoby się wydawać, że im większy telewizor, tym lepiej, jednak nie do końca tak jest. Wiele osób zajmujących się urządzaniem wnętrz podkreśla, że telewizor musi być przede wszystkim dopasowany do wielkości pomieszczenia. Warto zatem poszukać takiego modelu, który zapewni wysoki komfort oglądania ekranu, ale jednocześnie nie przytłoczy wnętrz i nie zmusi do nienaturalnego ustawienia głowy.
A jaką rozdzielczość wybrać, aby cieszyć się najlepszą jakością obrazu? Obecnie minimalnym standardem jest rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli, określana także jako Full HD - Full High Definition. Coraz więcej jednak jest telewizorów oferuje jednak zdecydowanie wyższe parametry: 4K, a nawet 8K. Czy warto pokusić się o taki właśnie model?
Nowe rozdzielczości to de facto zwielokrotniona rozdzielczość Full HD, zatem 4K Ultra HD oznacza 3840 x 2160 pikseli, zaś 8K Ultra HD - 7680 x 4320 pikseli. O ile telewizory z 8K to nadal nowinka, 4K stanowią coraz popularniejszy wybór. Obraz jest tu wyraźniejszy, a jego jakość i szczegółowość zauważalnie lepsza. Jeśli ponadto dopasujesz właściwa częstotliwość odświeżania ekranu, komfort oglądania telewizji będzie nieporównywalnie lepszy.
System i technologia
Sporo uwagi wymagają także kwestie oprogramowania oraz zastosowane technologie producenckie. Ranga tego tematu wzrosła wraz z coraz większą pozycją tzw. Smart TV - łączących się z internetem, pozwalających korzystać z platform takich jak Netflix, HBO GO czy Amazon Prime Video. Największą popularnością cieszy się Android TV. Najwięcej jest także dostosowanych do niego aplikacji.
Osoby, które stawiają na efekt oglądania telewizji, zainteresują się z pewnością technologiami producenckimi. Na uwagę zasługuje na przykład technologia określana jako Philips Ambilight. Pozwala ona optycznie powiększyć ekran, gdyż specjalne diody rzucają dopasowane kolorystycznie światło na ścianę z tyłu telewizora, pogłębiając tym samym widoczny efekt.
Komentarze
0