Spektakl na podstawie obrazów Zdzisława Beksińskiego, aż trzy inscenizacje z Iranu, a także koncerty i warsztaty. To tylko niektóre punkty bardzo ciekawego programu tegorocznego festiwalu Pro Contra. Siedemnasta edycja tego wydarzenia rozpocznie się 5 września od tzw. Procontruni i potrwa do niedzieli, 8 września. Wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny.

Procontrunia na początek

Co roku podczas festiwalu Pro Contra w Szczecinie można obejrzeć spektakle bardzo różne w formie i ukazujące kulturę często bardzo odległych od Polski krajów. W ramach tegorocznej edycji w naszym mieście wystąpią zespoły z Rosji, Iranu, Maroka, Rumunii i Kanady! Zanim jednak rozpocznie się część konkursowa, 5 września w Strefie Kultury Studenckiej (przy ulicy Szwoleżerów 18a), ruszy skierowana do najmłodszych widzów Procontrunia. W jej programie znalazł się m.in. spektakl „Momo” Teatru Emigatis, którego główna bohaterka nie ma pieniędzy, nie ma zabawek, a mimo wszystko jest bardzo szczęśliwa, ponieważ została obdarzona ogromnym talentem... Jakim? Warto się dowiedzieć przychodząc na spektakl. Także w ramach Procontruni zaplanowano warsztaty taneczno-ruchowe z Dominiką Dębiec (dla dzieci od 6. roku życia).

Dzień później (w godzinach porannych, także w Strefie Kultury Studenckiej) odbędą się warsztaty cyrkowe z Krzysztofem Mędrkiem, a Koło Teatralne „Galimatias” ze Szkoły Podstawowej Specjalnej im. Juliana Tuwima w Stargardzie, pokaże „Rzepkę”.

Irańskie buty na otwarcie

6 września o godz. 16.00 nastąpi oficjalne otwarcie festiwalu, po którym grupa Moon and Sun z Iranu wykona spektakl "Look at your shoes" (w I Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie). W tej sztuce troje bohaterów znajduje kilka par butów, a charakter danej pary jest odgrywany przez aktora, który ją zakłada.

Para na Zamku

Także w piątek, 6 września, będzie można zobaczyć pozakonkursowy spektakl "Pirania" Teatru "Nie ma" (w Strefie Kultury Studenckiej US) oraz oparte na motywach dramatu Szekspira „Ryszard III”, przedstawienie "RYSZ///ARD", które przygotował gdański Teatr R3 (w I Liceum Ogólnokształcącym). Wieczorem warto udać się na Zamek Książąt Pomorskich. O godzinie 22:00 zagra tam electro-popowe trio Para, które niedawno z powodzeniem zaprezentowało się na szczecińskim Festiwalu Garaże.

Monodram o Fridzie Kahlo

Wśród propozycji sobotnich wyróżnia się spektakl "Sen Kalibana" przygotowany przez duet Piotra Mateusza Wacha & Jacka Niepsujewicza. Twórcy ukazują w nim, w ciągu wizualnie powiązanych sekwencji, że ludzie masowo zapominają o swojej przynależności do natury oraz o pięknie i duchowości, a dla tytułowego bohatera jedyną przestrzenią wolności jest sen. Poza tym interesująco zapowiada się także, inspirowany życiem Fridy Kahlo, monodram "Paloma" Aleksandry Grąckiej (oba te punkty programu będą miały miejsce w Akademii Sztuki).

Rockandrollowy finał

Na pewno wiele wrażeń i pozytywnej energii zapewni widzom kończący ten dzień rockandrollowy show w wykonaniu The Fruitcakes. To zespół, w którym śpiewa i gra na perkusji Lukas Tymański, czyli syn Tymona Tymańskiego. Będzie to już kolejna wizyta tej grupy na Pro Contrze. Muzycy zagrają na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich o godz. 22:00.

Dramat czterech kobiet

Niedziela również będzie wypełniona teatralnymi emocjami i muzyką. Inscenizację "Elevator - boys will be boys", przywiezie M Studio z Rumunii (na scenę w Akademii Sztuki), a poza tym swoje spektakle pokażą dwie grupy z Iranu. Przedstawienie "Khoon Mordegi" w I Liceum Ogólnokształcącym wystawi Velengarda Theater Group. W tym samym miejscu sztukę "Losing a daughter: the dark syndrome on the border of madness" pokaże grupa Papion. To dramat o czterech kobietach z Iranu, Syrii, Afganistanu i Iraku, które zostają aresztowane podczas próby dostania się do Europy. Wszystkie zostawiły w swoich krajach córki...

Muzyczno-taneczne zakończenie

Spektakl "Sacrum", zrealizowany przez Teatr Wizji Plastycznej Asceza, zrealizowany na podstawie obrazów Zdzisława Beksińskiego, będzie ostatnią konkursową prezentacją. Zaraz po nim w Strefie Kultury Studenckiej US nastąpi uroczyste zakończenie festiwalu. Uświetni je Kontrast Kwartet - grupa instrumentalistek złożona z absolwentek Akademii Muzycznych z Bydgoszczy, Gdańska oraz ze Szczecina, a także Medeina - szczecińska grupa tańca tribal fusion, która w swoich choreografiach nawiązuje do innych stylów tańca, oraz inspiruje się teatrem i literaturą.

Pełny program można znaleźć na stronie http://procontrafestival.com/pl/