Trwają prace w tunelach odkrytych pod skarpą północną Zamku Książąt Pomorskich. Wykonawca skupi się w najbliższych dniach m.in. na odgruzowaniu drugiego wejścia do podziemi.

Pierwsze wejście do schronu, w skarpie w pobliżu Baszty Siedmiu Płaszczy, odsłonięto w marcu 2021 r. Już wcześniej było wiadomo, że podziemne korytarze muszą istnieć. Przyczyniły się one do katastrofy budowlanej z 2017 r., gdy osunął się jeden z filarów północnego skrzydła zamku. Kilka miesięcy trwało oczyszczanie tuneli. Sprowadzono nawet specjalistyczny pojazd, który usprawnił usuwanie wody i błota.

Plan działań na najbliższe tygodnie

– Pracujący w tym rejonie wykonawca w grudniu zakończył już etap robót związanych z udrożnieniem tuneli. Obecnie trwają prace związane z tymczasowym zabezpieczeniem tuneli ceglanych pod skrzydłem północnym, wzmocnieniem słupa w Sali Barnima III oraz udrożnieniem drugiego wejścia do tuneli pod skarpą północną Zamku. Wykonawca realizuje to zadanie w formule „zaprojektuj i wybuduj”. 8 lutego 2022 uzyskał pozwolenie na budowę na przeprowadzenie tych prac – informuje Monika Adamowska, rzecznik prasowy Zamku Książąt Pomorskich.

Drugie wejście do schronu znajduje się na wysokości Wieży Dzwonów. Aby mogło być bezpiecznie odkopane, trzeba będzie wyciąć dziewięć drzew. Wykonawca uzyskał już na to zgodę.

W tunelach cały czas swoje badania prowadzi Instytut Techniki Budowlanej, zajmując się m.in. tzw. pustkami, które wytworzyły się wokół konstrukcji korytarzy. Najwięcej tajemnic kryje ceglany fragment, który na pewno jest starszy niż powstała w czasach II wojny światowej prefabrykowana konstrukcja pozostałych korytarzy.

Zabezpieczenie tuneli, modernizacja tarasów i odbudowa skrzydła będą jedną inwestycją

Prowadzone obecne prace to tylko tymczasowe zabezpieczenie tuneli. Docelowe prace mają zostać zrealizowane przez innego wykonawcę, który jednocześnie zajmie się modernizacją tarasów i odbudową skrzydła północnego.

– Firma ta zostanie wyłoniona w postępowaniu przetargowym na te połączone zadania. Ze strony Zamku przygotowane zostały już programy funkcjonalno-użytkowe niezbędne do ogłoszenia postępowania w trybie zamówień publicznych, które wyłoni jednego wykonawcę tych połączonych zadań. Również ten wykonawca działał będzie w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Dopiero po przygotowaniu przez niego docelowego projektu znany będzie szczegółowo ostateczny kształt i wizja tarasów zamkowych. W ramach zadania wykonawca zobowiązany będzie do wykonania nasadzeń zamiennych/odtworzeniowych – tłumaczy Monika Adamowska.

Czy będzie można je zwiedzać?

Podziemne korytarze mogą być w przyszłości nową atrakcją turystyczną. Dyrekcja zamku zapowiedziała już, że na pewno zostaną udostępnione do zwiedzania, jeśli tylko okaże się to możliwe i bezpieczne.