Rowerzyści będą mogli szaleć na zapętlonym torze z sekwencjami garbów i profilowanych zakrętów, na którym można rozpędzić się i utrzymywać prędkość bez konieczności pedałowania. Pierwszy w Szczecinie pumptrack powstanie w parku między ulicami Twardowskiego i 26 Kwietnia. Przetarg na budowę parku rowerowego ogłosił Zakład Usług Komunalnych.
Tor przeznaczony będzie również dla miłośników jazdy na rolkach i deskorolce. Pomysły stworzenia takiego obiektu w Szczecinie pojawiały się już wcześniej, w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego proponowano jego różne lokalizacje. Miasto zdecydowało, że pumptrack powstanie w niewielkim parku między ul. Twardowskiego i ul. 26 Kwietnia.



Czym jest pumptrack?
Tor zostanie skonstruowany w taki sposób, że będzie można rozpędzać się na nim bez konieczności pedałowania. Wystarczą odpowiednie ruchy całym ciałem, tzw. „pompowanie” rowerem (stąd nazwa – pumptrack). Pokonywanie w ten sposób przeszkód (muld i band, czyli profilowanych zakrętów) to nie tylko świetna zabawa, ale również okazja do poprawy techniki jazdy. Treningi na pumptracku pozwalają świetnie „wyczuć” rower, co później zwiększa bezpieczeństwo podczas codziennych przejażdżek w terenie.

Tor powstanie w technologii ziemno-asfalowej. Jako podbudowa zostanie zastosowana specjalna mieszanka ziemi, na którą wylewana jest asfaltowa powierzchnia jezdni. Przetarg na przebudowę parku zakłada również powstanie nawierzchni ciągów pieszo-rowerowych, przygotowanie elementów małej architektury, wycinkę zieleni kolidującej z inwestycją, dokonanie nowych nasadzeń oraz budowę oświetlenia.

Termin składania ofert przez zainteresowane firmy mija 17 sierpnia o godzinie 11:00. Przy rozstrzygnięciu przetargu znaczenie będzie miała oferowana cena (60% końcowej oceny), doświadczenie kierownika budowy (30%) i oferowany okres gwarancji (10%). Zwycięzca będzie miał 90 dni na wykonanie zadania od dnia przekazania placu budowy.

Tor w miejscu dawnej strzelnicy

W parku między ul. Twardowskiego i ul. 26 Kwietnia jeszcze przed wojną powstała strzelnica. Poniemiecką infrastrukturę przejęła później Liga Obrony Kraju, urządzając tutaj strzelnicę sportową. Obiekt od dawna już jednak nie działa, a o jego historii przypominają tylko wały ziemne oraz fragmenty żelbetowych konstrukcji. Ich rozebranie oraz roboty ziemne również będą należały do zadań wykonawcy parku rowerowego.

W budżecie Szczecina na 2017 rok zabezpieczono 1 mln zł na wszystkie prace w parku („zwiększenie powierzchni rekreacyjnej”). Pierwsze zmiany nastąpiły w tym miejscu już w poprzednich latach, gdy powstały nowe alejki i ławki. Łącznie w latach 2013-2017 miasto chce przeznaczyć na rewitalizację parku 2,3 mln zł.