W łazience stoi oczywiście słynna pralka Frania, w dużym pokoju można usiąść przy kawie w charakterystycznym koszyczku przed telewizorem Neptun z ogromnym kineskopem, a później przejść do gabinetu prominenta i przybić pieczątkę przy biurku identycznym jak te w komitecie wojewódzkim PZPR. A to tylko mała część wystawy o czasach PRL, którą przygotowała Justyna Machnik, przewodniczka po Szczecinie.
To rozwinięcie popularnych spacerów – „Szczecin szlakiem PRL” – które Justyna Machnik organizuje od roku. Wystawa powstała na III piętrze kamienicy PCK przy al. Wojska Polskiego 63 (wejście od ul. Piłsudskiego). Jej otwarcie nastąpi 1 maja, o godzinie 12. Na zaledwie 18 m2 udało się zgromadzić olbrzymią liczbę oryginalnych przedmiotów z czasów PRL.
- Oryginalnych, czyli prezentowanych w stanie zastanym. Żaden z przedmiotów nie był przerabiany, poddawany renowacji czy stylizowany na czasy Polski Ludowej – tłumaczy swoją koncepcję wystawy Justyna Machnik.
„To jest wystawa na skalę moich możliwości”
Całość zaaranżowano w ten sposób, że wystawa przypomina mieszkanie z tamtych czasów. Składa się ono z siedmiu mikrostref tematycznych. Jest łazienka, przedpokój, duży pokój, pokój dziecięco-młodzieżowy, gabinet prominenta, a także miejsca poświęcone kulturze oraz handlu i rzemiosłu. Jest bardzo realistycznie, nie brakuje nawet charakterystycznego dla codziennego życia bałaganu (zwłaszcza przy toaletce). Z pewnością dla wszystkich pamiętających czasy PRL wizyta w takim miejscu będzie nostalgiczna podróżą w przeszłość, a dla młodego pokolenia polem do nieustającego zdziwienia nad ówczesną rzeczywistością.
- Prezentowane przedmioty zbieram już od trzech lat. Część kupiłam za pośrednictwem różnych serwisów internetowych, dużo dostałam od znajomych, bardzo pomocna jest też grupa „Uwaga, Śmieciarka jedzie - Szczecin” na Facebooku – mówi Justyna Machnik. – Najważniejszym celem było zgromadzenie jak największej liczby przedmiotów związanych ze Szczecinem. Zarówno z zakładów pracy, jak i wytworów szczecińskiej kultury.
„Ideowością, wiedzą, działaniem – pomnażamy dorobek Szczecina!”
Dlatego na jednej z półek można znaleźć nie noszone jeszcze przez nikogo dżinsy z Odry z oryginalną metką. Jest też solniczka i abonament z kultowego baru Turysta oraz talerze sygnowane logiem PŻM czy Dany. Na ścianie wiszą proporczyki szczecińskich przedsiębiorstw, a obok oparty jest szyld-napis „Pończochy”, który kiedyś widniał nad sklepem przy ul. Krasińskiego na Niebuszewie. Można też obejrzeć plakat Jerzego Dudy-Gracza przygotowany specjalnie dla Szczecińskiej Agencji Artystycznej.
Nie brakuje też symboli czasów PRL obecnych w tamtych latach w mieszkaniach w całej Polsce. To wspominane już pralka Frania i telewizor Neptun, ale również zegar Majak czy elementarz Falskiego. Część przedmiotów, jak np. telefon z tajemniczą dla najmłodszego pokolenia tarczą, są jeszcze zapakowane w oryginalne pudełka.
Oczkiem w głowie autorki wystawy jest gabinet prominenta. Z biurkiem dokładnie takim jakie stały wtedy w komitecie wojewódzkim PZPR, z odpowiednimi pieczątkami, oryginalnym telegramem i godłem z orłem bez korony.
„Niech się święci 1 Maja!”
- Wystawę obejrzała już grupa seniorów. Chciałam sprawdzić czy rzeczywiście w tym miejscu czuć ducha PRL. Opinie były bardzo pozytywne. Właściwie każdy przedmiot był komentowany, wzbudzał nostalgię za czasami młodości – opowiada Justyna Machnik. – Czasami, które oczywiście, jak zaznaczam na początku każdego spaceru, były czasami ustroju totalitarnego, opresyjnego wobec jednostki. O tym, oraz o naszej drodze do wolności, świetnie opowiada Centrum Dialogu Przełomy. Ja odnoszę się do historii społeczno-kulturalnej, a nie politycznej.
Otwarcie wystawy zaplanowano w dzień bardzo symbolicznego dla tamtych czasów Święta Pracy - 1 maja. Później też będzie udostępniana zwiedzającym, ale na razie wciąż jest wypracowywana odpowiednia formuła. Na pewno oglądać wystawę będą wszyscy uczestnicy spacerów „Szczecin szlakiem PRL”. Odbywają się one raz w miesiącu (w sobotę) i są bezpłatne, trzeba tylko pobrać darmową wejściówkę w Centrum Informacji Turystycznej w szklanym pawilonie w dawnej Alei Kwiatowej. Szczegóły dotyczące wystawy i spacerów (w tym wszystkie dokładne terminy) można znaleźć na facebookowym profilu - https://www.facebook.com/SzczecinszlakiemPRL/.
Komentarze
7