To, że Szczecin po ziemią jest równie interesujący, jak na jej powierzchni wiadomo nie od dziś. Jednak średniowiecznie tunele pod Zamkiem Książąt Pomorskich to zaskakujące odkrycie!
W ramach usuwania skutków katastrofy budowlanej w północnym skrzydle Zamku Książąt Pomorskich natrafiono no poniemiecki schron, który jednak krył w sobie więcej tajemnic, niż można by przypuszczać. W pewnym momencie tunel z żelbetonowych prefabrykatów przechodzi w ceglany tunel murowany.
– Oddaliśmy cegłę i próbki zaprawy do badania do laboratorium w Krakowie i okazało się, że cegła jest farbowana ręcznie i wypalana nierównomiernie oraz że jest charakterystyczna dla okresu średniowiecza – przyznaje Barbara Igielska, dyrektor Zamku Książąt Pomorskich.
Stan tuneli budzi zaniepokojenie
– Jesteśmy po wstępnej eksploracji tunelów. Problematyka jest bardziej rozległa niż pierwotnie przypuszczano. Mamy do czynienia z 270 metrami bieżącymi tuneli, a 60 metrów znajduje się bezpośrednio pod skrzydłem północnym, w tym 25 metrów bieżących tuneli ceglanych – informuje inż. Karol Krempa, kierownik działu inwestycji i remontów Zamku. – Na drobnym odcinku obserwujemy lasowanie się, czyli kruszenie się, cegły. Wokół tych tuneli występują liczne pustki i kawerny spowodowane procesem erozyjnym wody, która ma najszybszą ucieczkę przez te tunele.
Roboty będą musiały poczekać
– W tej chwili poruszamy się pionowym wejściem na głębokość 16 metrów. To nie gwarantuje na ten moment żadnej drogi ewakuacyjnej. Jedyne dojście, bezpieczne dojście, żeby prowadzić roboty budowlane, wymaga stworzenia warunków BHP. Jedyna droga prowadzi poprzez udrożnienie dwóch wejść u podnóża skarpy.
Z takim przedsięwzięciem związana jest konieczność wycinki rosnących na wzgórzu drzew. Zamek dostał już na to zgodę od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Na przełomie lutego i marca planowane są kolejne prace badawcze.
W przyszłości odkryte tunele mogą stanowić nową atrakcją turystyczną Zamku Książąt Pomorskich.
– Nie ma sensu zalewać ich betonem, bo to i tak niewiele da. Trzeba tylko wypełnić pustki wokół ich konstrukcji. Zależy nam na tym, żeby w przyszłości tunele udostępnić zwiedzającym – zapowiada Igielska.
ZOBACZ TEŻ: Sensacyjne odkrycie! Pod Zamkiem Książąt Pomorskich jest średniowieczny tunel
Komentarze
6