Postać Lecha Kaczyńskiego jest „naturalistyczna, w dynamicznej pozie, zamyślona nad Polską”. Pomnik stanął na granitowym bloku, który jest częścią większej kompozycji stworzonej w ogródku przed siedzibą NSZZ „Solidarność” przy al. Wojska Polskiego 113.
Monument powstał ze składek, które zbierał Komitet Społeczny Budowy Pomnika Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Stanął na prywatnym gruncie, przy budynku należącym do zachodniopomorskiej „Solidarności”. Tę lokalizację wybrano po tym, gdy w 2015 r. wojewoda Marek Tałasiewicz uchylił uchwałę Rady Miasta o wzniesieniu pomnika prezydenta Kaczyńskiego na skwerze przy Bramie Królewskiej. Powołał się on wówczas na zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Naturalistyczna rzeźba
Rzeźba przedstawiająca Lecha Kaczyńskiego ma około 2,1 metra, wykonana została z brązu w pracowni odlewniczej Brązart w Pleszewie. Jej autorem jest Stanisław Milewski, absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znany m.in. z wykonania trójmiejskich pomników papieża Jana Pawła II spacerującego z prezydentem Ronaldem Reaganem oraz Anny Walentynowicz.
„Naturalistyczna, w dynamicznej pozie, zamyślona nad Polską” - taka jest w zamyśle twórcy postać Lecha Kaczyńskiego uwieńczona w postaci „szczecińskiego” pomnika. W klapie prezydent ma znaczek Solidarności.
Dużo symboliki
Symboliczna jest cała kompozycja zagospodarowaniu terenu przy willi „Solidarności”. Jej projekt przygotował dr inż. Maciej Płotkowiak ze Szczecina. W ogródku stanęły granitowe bloki rozmieszczone na planie litery V – pamiętnego gestu zwycięstwa z czasów karnawału „Solidarności”. Cztery bloki o wzrastającej wysokości symbolizują drogę Lecha Kaczyńskiego do najważniejszych godności państwowych (pomnik stanął na najwyższym z nich) oraz drogę Polski do pełnej suwerenności. Dwa bloki powstałe ze strzaskanie jednego monolitu nawiązują do katastrofy smoleńskiej. Kolejne trzy, których wysokość znów stopniowo rośnie, stanowi według autora koncepcji „ilustrację losów Państwa Polskiego po śmierci Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i obrazuje trwanie Rzeczypospolitej”.
Na terenie siedziby zachodniopomorskiej „Solidarności” powstał infokiosk, w którym można poznać biografię Lecha Kaczyńskiego, z jej wyeksponowanymi zachodniopomorskimi akcentami.
Ceremonię odsłonięcia pomnika poprzedziła msza święta w pobliskim kościele Świętej Rodziny przy ul. Królowej Korony Polskiej. Wieczorem, o godz. 19.30, w katedrze odbędzie się koncert z udziałem: Orkiestry Academia pod dyrekcją prof. Bohdana Boguszewskiego, Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz Chóru Akademii Morskiej. Wstęp tylko na zaproszenia dla darczyńców i osób zaangażowanych w proces powstania pomnika.
Komentarze
85