Nowa siedziba Archiwum Państwowego planowana jest przy ul. Żołnierskiej, tuż obok pętli tramwajowej. Według wstępnego harmonogramu, powinna być gotowa w 2025 roku. Koncepcja Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych zakłada, że na swój koszt zbuduje ją prywatna firma, która później przez 25 lat będzie pobierała wynagrodzenie za utrzymanie sprawności technicznej nowej przestrzeni.

Od dawna w Szczecinie mówi się o potrzebie budowy nowej siedziby Archiwum Państwowego. Główny powód jest prozaiczny. Szacuje się, że w 2024 r. skończy się już miejsce na nowe akta w zabytkowym gmachu przy ul. św. Wojciecha. Dlatego niezbędna jest budowa drugiego budynku. Zostało to zapisane w ogólnopolskiej Strategii Rozwoju Archiwów Państwowych na lata 2021–2030.

Formuła partnerstwa publiczno-prywatnego

Za realizację tej strategii odpowiada Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, która właśnie ogłosiła postępowania przetargowe dotyczące zaprojektowania i budowy (lub przebudowy) pięciu obiektów archiwów: w Szczecinie, Koszalinie, Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim i Poznaniu. Inwestycje mają być realizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Co to oznacza?

– Zadaniem partnera prywatnego będzie kompleksowa usługa polegająca na: zaprojektowaniu lub wykorzystaniu, zweryfikowaniu i optymalizacji już wykonanych projektów budynków, koncepcji i Programu Funkcjonalno-Użytkowego, budowie, przebudowie lub rozbudowie istniejących budynków Archiwów Państwowych wraz z infrastrukturą i zagospodarowaniem terenu, sfinansowaniu inwestycji, utrzymaniu powstałej w ramach przedsięwzięcia infrastruktury w okresie 25 lat – tłumaczy dr hab. Krzysztof Kowalczyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie.

Początek prac budowlanych planowany na 2023 rok

Prywatna firma, która podejmie się tego zadania, będzie później odbierać wynagrodzenie, w postaci opłaty za dostępność (czyli utrzymanie sprawności technicznej obiektu), której wysokość będzie uzależniona m.in. od jakości świadczonych usług. Chodzi chociażby o utrzymanie wewnątrz archiwum warunków klimatycznych sprzyjających przechowywaniu najstarszych dokumentów.

Ogłoszony właśnie przetarg odbywać się będzie w formule dialogu konkurencyjnego. Wybór partnera prywatnego, który wybuduje nową siedzibę szczecińskiego archiwum ma potrwać do maja 2023 r. Prace budowlane przewidziano na lata 2023-25.