Tegoroczna edycja Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego będzie ostatnią, przeprowadzoną na dotychczasowych zasadach. Projekt nowego regulaminu jeszcze w tym miesiącu ma trafić pod obrady radnych. Wśród zmian znalazły się między innymi „Zielone SBO” oraz wyłącznie elektroniczne oddawanie głosów.
Jeszcze w tym roku mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje projekty i głosować według niezmienionych zasad. Przypominamy – wystarczy mieć pomysł na inwestycję lub działanie w obszarze lokalnym lub ogólnomiejskim, zebrać minimum 10 podpisów na liście poparcia i w podanym terminie zgłosić swój wniosek do magistratu.
Start na przełomie kwietnia i maja
– Każdy mieszkaniec może złożyć nieograniczoną liczbę propozycji – przypomina Sylwia Cyza-Słomska z biura prasowego szczecińskiego magistratu. Projekty mogą być ogólnomiejskie – takie, z których będą korzystać mieszkańcy więcej niż jednej dzielnicy oraz lokalne. Na te pierwsze przeznaczono 30 procent budżetu, a na drugie – 70 procent.
Tegoroczna edycja SBO ma wystartować na przełomie kwietnia i maja. Nabór projektów potrwa 30 dni. We wrześniu opublikowane zostaną listy do głosowania, a zwycięzców poznamy w listopadzie.
Mieszkańcy chcą zmian i świeżości
Natomiast kilka zmian szykuje się w przyszłorocznej edycji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego.
– Z naszych badań wynika, że mieszkańcy oczekują zmian i odświeżenia obecnej formuły projektu – mówi Magdalena Błaszczyk, dyrektor Biura Dialogu Obywatelskiego. – Mamy nadzieję, że nowe zasady będą odpowiadały ich potrzebom i zachęcą do uczestnictwa w kolejnych odsłonach SBO.
W regulaminie pojawił się nowy podział środków – 70 procent puli zostanie przeznaczona na projekty lokalne, a 30 procent na nowość – „Zielone SBO”. To projekty związane z ochroną miejskiego środowiska przyrodniczego. Tak, jak dotychczas, każdy mieszkaniec będzie mógł zgłosić nieograniczoną liczbę projektów.
Głosowanie elektroniczne w imię ekologii
Wśród nowych rozwiązań znajduje się również głosowanie wyłącznie elektroniczne (magistrat argumentuje to ekologią i szybszym poznaniem wyników) oraz możliwość zgłaszania projektów inwestycyjnych tylko na terenach będących w dyspozycji miasta lub spółdzielni mieszkaniowych.
Projekty będzie rozpatrywać rada, w skład której wejdą – przedstawiciele organizacji pozarządowych, rad osiedli, mieszkańcy i przedstawiciele jednostek miejskich. Z kolei odwoływania będą przekazywane do komisji składającej się z przedstawicieli Komisji ds. Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta Szczecin oraz autorów zwycięskich projektów poprzednich edycji SBO.
Komentarze
14Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało zablokowane.