Celem leczenia żywieniowego jest poprawa stanu odżywienia, utrzymanie prawidłowego rozwoju, poprawa rokowania, przyspieszenie wyleczenia i umożliwienie zastosowania innych metod leczenia. Szpital na Pomorzanach może być wzorem realizacji idei leczenia przez żywienie.
W I edycji programu „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie” wyłoniono 27 placówek, którym przyznano certyfikaty.
Celem programu jest upowszechnianie w polskich szpitalach dobrych praktyk żywienia klinicznego – chodzi o zapewnienie żywienia klinicznego pacjentom, którzy nie są w stanie przyjmować pokarmu doustnie i są odżywiani poza- lub dojelitowo. Efektem wprowadzenia praktyk żywienia klinicznego jest m.in. wzrost masy ciała i masy mięśniowej, szybszy powrót do normalnej aktywności oraz lepsze samopoczucie. Szczególnie ważne jest to w przypadku pacjentów nowotworowych i po ciężkich operacjach.
Rada ekspertów programu opracowała kryteria Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego. By spełnić wymagania certyfikacji, trzeba było przedstawić dokumentację realizacji zasad praktyk. Certyfikat potwierdza przestrzeganie przez placówkę najwyższych standardów w zakresie leczenia żywieniowego oraz możliwość zapewnienia każdemu pacjentowi z ryzykiem żywieniowym odpowiedniej opieki szpitalnej.
– Determinacja szpitali we wzorowym prowadzeniu żywienia klinicznego jest wysoka. Nie dotyczy to jednak wszystkich placówek, wciąż mamy wiele do zrobienia w tej dziedzinie, aczkolwiek miejmy nadzieję, że nagrodzone jednostki będą dawać przykład szpitalom z całej Polski – mówi dr hab. n. med. Przemysław Matras, Prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego, Adiunkt I Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego, Uniwersytet Medyczny w Lublinie.
Za przygotowanie szpitala do certyfikacji odpowiedzialny był specjalnie do tego powołany Zespół Leczenia Żywieniowego, którego prace koordynowała dr n. med. Magda Wiśniewska, a przewodniczył dr n. med. Karol Tejchman.
– Idea żywienia klinicznego jest realizowana w naszym szpitalu już od dawna. Mieszanki żywieniowe przygotowywane są w sterylnych warunkach w Pracowni Żywieniowej. Całość nadzoruje zespół farmaceutów i dietetyków szpitala, a na oddziałach czuwają nad tym lekarze i pielęgniarki. Otrzymany certyfikat utwierdził nas w zasadności i prawidłowej realizacji idei żywienia klinicznego – idziemy w dobrym kierunku – mówi przewodniczący Zespołu Leczenia Żywieniowego w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 2 PUM w Szczecinie dr n. med. Karol Tejchman.
Zasady dobrej praktyki leczenia żywieniowego dotyczą również konieczności regularnych szkoleń personelu medycznego z zakresu leczenia żywieniowego, prowadzenia ambulatoryjnego poradnictwa żywieniowego dla pacjentów, zapewnienia odpowiednich leków czy sprzętu.
Organizatorem programu „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie” jest Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN).
Komentarze
2