Zakończył się etap projektu „RECReate – Rewitalizacja Europejskiego Szlaku Kulturowego na obszarze Południowego Bałtyku – Pomorska Droga Św. Jakuba”. W sali sejmiku województwa zachodniopomorskiego podpisano list intencyjny o dalszej współpracy samorządów oraz instytucji w ramach projektu.

Projekt „RECReate – Rewitalizacja Europejskiego Szlaku Kulturowego w obszarze Południowego Bałtyku – Pomorska Droga Św. Jakuba” został przyjęty przez Wspólny Sekretariat Techniczny Programu Południowy Bałtyk do realizacji w latach 2011 – 2013.

Do Szczecina zostali zaproszeni starostowie, prezydenci, burmistrzowie wójtowie przez których teren przebiega Szlak, a także przedstawiciele jednostek takich jak leśnictwa, parki krajobrazowe czy organizacje pozarządowe. W imieniu województwa list podpisał wicemarszałek Andrzej Jakubowski.

Szlak usłany muszlami

- Święty Jakub tędy nie chodził – wyjaśnia Bożena Wołowczyk z Urzędu Marszałkowskiego, biura turystyki – Raczej była to droga do Św. Jakuba, która prowadzi do miejsca, gdzie został pochowany. A ponieważ wiele osób z przyczyn politycznych nie chodziło w średniowieczu do Rzymu, a właśnie do Santiago, stąd właśnie „droga do Św. Jakuba”. Budziła się cywilizacja i kultura europejska, co spowodowało, że szlak był bardzo uczęszczany przez Europejczyków i miał ogromny wpływ na budowę tożsamości kultury europejskiej. Dlatego Rada Europy uznała ten szlak za bardzo cenny dla kultury kontynentu. To jest taki szlak, który uzależnia. Jak się raz wejdzie na szlak usłany muszlami, to się na niego wraca. Szlak ten spaja Europę, na naszym terenie spaja 160 miejscowości.

Nie tylko dla katolików

- Inicjatywa ma przede wszystkim wymiar budowania dziedzictwa kulturowego na bazie istniejących zadbanych i niezadbanych lub opuszczonych miejsc, które na tym szlaku Jakubowym się ukazują – wymienia Andrzej Jakubowski, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego – Sama inicjatywa ruszyła od Rady Europy i Jana Pawła II i została podchwycona przez nasze samorządy, które upatrywały szansę na odbudowę kultury duchowej. O tym też trzeba pamiętać, że społeczeństwo jest w większości katolickie, a miejsca sakralne i kościoły, to są te elementy, przez które przechodziły pielgrzymki. Zachodniopomorskie jest szczególnym województwem, gdzie ten zlepek tak naprawdę różnych wyznań widać wyraźnie z tego względu, że po 1945 roku ludność pojawiła się tu z różnych stron. W związku z tym z całym szacunkiem dla wszystkich ta droga jest otwarta.

Jak zaznaczył wicemarszałek Jakubowski, obecnie następuje „usieciowienie” Europy w każdym wymiarze, w drogowym, lotniczym, kolejowym i tym kulturowym. Ma to wielkie znaczenie, jeśli chodzi o pozyskiwanie środków finansowych oraz zacieśnianie współpracy między samorządami jak i krajami, przez które szlak Jakubowy prowadzi. Na ziemi szczecińskiej są obiekty wnoszące wiele w kulturę całej Europy. Nasze miasto również znajduje się na Szlaku Jakubowym.