Rewelacyjnie zapowiada się październik w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Na scenie po drugiej stronie Odry zaprezentują się tacy artyści jak: Joanna Szczepkowska, pianista Janusz Olejniczak czy zespół Sorry Boys, którego przebój „Absolutnie, absolutnie” to jeden z największych hitów ostatnich miesięcy. Bilety na większość wydarzeń są jeszcze dostępne.

– Staraliśmy się, żeby każdy kolejny miesiąc jesieni był atrakcyjniejszy. Szczecińska premiera sztuki „Sokrates” Joanny Szczepkowskiej, to jedna z nielicznych okazji, by zobaczyć najnowszy spektakl tej wybitnej artystki poza Warszawą. Dwa dni później wydarzenie, które powinno zaciekawić wszystkich melomanów, czyli koncert utworów Chopina w wykonaniu Janusza Olejniczaka. Piękny, nastrojowy, pełen emocji występ to inicjatywa Stowarzyszenia Progressum Moniki Dyker-Woźniak i samej prezes Grupy CSL Laury Hołowacz – mówi Patryk Walczak, kierownik Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. – 13 października mocne, rockowe uderzenie, czyli grupa Lion Sheperd, która bije rekordy popularności i jest jednym z najpopularniejszych zespołów grających rocka w ostatnich miesiącach. Październik kończymy koncertem zespołu Sorry Boys. Artyści są obecni na polskiej scenie muzycznej od wielu lat, ale dopiero płyta „Miłość” i przeboje „Jesteś pragnieniem” i „Absolutnie, absolutnie” dały im status gwiazd. Koncert jest już niemal wyprzedany, ale możemy uspokoić mieszkańców Szczecina, że jest duże prawdopodobieństwo, że zespół wróci do nas już w pierwszym kwartale roku 2020. Zapraszamy także na kolejne odsłony spektaklu „Pół na pół” – dodaje.

HARMONOGRAM WYDARZEŃ W STAREJ RZEŹNI W PAŹDZIERNIKU 2019:

Komedia „Sokrates”

07.10.2019/18:00/bilety 55 zł

Szczecińska premiera sztuki Joanny Szczepkowskiej, w której występują Joanna Szczepkowska i Jan Jurkowski. Współczesny Sokrates pojawia się nagle w pracowni rzeźbiarki, która właśnie pracuje nad jego rzeźbą. Tak jak jego pierwowzór, dzisiejszy młody Sokrates rozmawia tylko za pomocą pytań, wpędzając rozmówczynię w pułapki. Rozmawia o sprawach najprostszych jak jedzenie i skomplikowanych jak demokracja. Jego natrętna obecność i pytania są zabawne, ale on sam jest udręczony swoją osobowością. Walczy ze światem, zadaje wciąż niewygodne pytania. Prawdziwy Sokrates został skazany na wypicie trucizny i zrobił to, choć mógł skorzystać z ucieczki zorganizowanej przez uczniów. Współczesny Sokrates też zderza się z prawem. Czy skorzysta z pomocy rzeźbiarki?

Wykład Małgorzaty Krawczak „To, kim jestem teraz w moim życiu, jest właściwe”

08.10.2019/18:00/wstęp wolny

Małgorzata Krawczak - akredytowany coach ICF, mentor, terapeutka EEG-biofeedbak, certyfikowany trener Points Of You®, felietonistka zaprasza na drugi z cyklu wykładów, którego tematem będzie: „To, kim jestem teraz w moim życiu, jest właściwe”. Czy wiesz, kim jesteś? Zrozumienie tego, kim jesteś, nigdy nie nastąpi dzięki słowom drugiego człowieka. To może nastąpić jedynie w procesie poznawania swojej esencji, odkrywania własnych odczuć. I choć każdy człowiek wyposażony jest w kompleksowy układ nerwowy i hormonalny oraz zdolność do świadomego postrzegania i refleksji, to tylko nieliczni wykorzystują możliwości swoich potencjałów i zasobów.

Koncert fortepianowy utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu Janusza Olejniczaka

09.10.2019/19:00/bilety 50 zł

Niezwykły koncert Janusza Olejniczaka w 170. rocznicę śmierci jednego z najwybitniejszych muzyków w historii świata – Fryderyka Chopina. Portal www.culture.pl o Januszu Olejniczaku pisał następująco: „Muzyka Chopina wymaga szczególnie wrażliwych wykonawców. Może ją grać każdy pianista, ale tylko pod palcami prawdziwego artysty odkrywa całe swoje piękno. Trzeba je umieć odnaleźć w nutach, ale i między nutami, bo bogactwo tej muzyki w samych nutach się nie mieści. Janusz Olejniczak to artysta niezwykle wrażliwy, pianista czujący każdą nutę i to wszystko, co jest między nutami. Sławę dał mu 8. Konkurs Chopinowski w 1970 roku i dziś wciąż znany jest w kraju oraz za granicą przede wszystkim jako interpretator muzyki Chopina, choć ma również inny, rozległy repertuar. Muzyka Chopina pasjonuje go – jak sam mówi – przez swoją ulotność, nieuchwytność."

Koncert zespołu Do góry dnem

12.10.2019/18:00/bilety 30-40 zł

Zespół Do Góry Dnem powstał przy Akademickim Klubie Turystycznym "KROKI" w Szczecinie w 1977 roku. Grupa kojarzona jest głównie z muzyką poetycką i turystyczną. Podczas długoletniej kariery zespół zdobył wiele nagród i wyróżnień na kolejnych przeglądach piosenki turystycznej: Yapa, Bazuna (tytuł rajdowej piosenki roku 1981 dla "Turystycznej samby"), Bakcynalia, Włóczęga, Łajba, Śpiewające żagle, a także otrzymał wyróżnienie na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1983 roku za piosenkę "Sierpień". W 1985 roku zespół zawiesił działalność, żeby powrócić z nową energią w 2000 roku. Koncert w Starej Rzeźni może być ich ostatnim występem na żywo, a więc nie może zabraknąć fanów zespołu.

Koncert zespołu Lion Shepherd

13.10.2019/20:00/bilety 45-65 zł

Lion Shepherd to Kamil Haidar (wokal), Mateusz Owczarek (gitara) i Maciej Gołyźniak (perkusja). Muzycy postanowili dać upust swoim emocjom i bez ograniczeń czerpać ze wszystkiego co fascynujące. Progressive, brzmienia world music, muzyka akustyczna, trans, rock, blues. Otwarte, eteryczne formy i pokręcone metra. Rockowe ciosy i protest songi. Zespół chłonie wszystko co go otacza. Ograniczenia i kunktatorstwo nie mają prawa głosu. Jest pasja, dzikość i adrenalina. Koniec z zamykaniem się w szablonach i definicjach. Bogate instrumentarium, ciągła praca nad brzmieniem, liczne eksperymenty i masa utalentowanych ludzi, którzy z zespołem nagrywają i pracują zarówno przy projektach muzycznych, jak i wizualnych - to wszystko sprawia, że Lion Shepherd z każdą płytą rozwija swój własny, unikatowy styl i wizerunek, a ponadto staje się coraz większym wyzwaniem nawet dla swoich najwierniejszych słuchaczy.

Spektakl „Pół na pół” – Jordi Sánchez, Pep Anton Góme

15.10.2019/19:00/bilety N50 zł, U40 zł

27.10.2019/19:00/bilety N50 zł, U40 zł

Fundacja Kultury West&Art zaprasza na spektakl „Pół na pół”. Matka jest tylko jedna... czasem, to o jedną za dużo... „Pół na pół” to przesycona czarnym humorem komedia, opowiadająca o dwóch przyrodnich braciach, którzy postanawiają pozbyć się swojej rodzicielki. Czy można polubić kogoś, kto źle życzy własnej matce? Karol i Jan, którzy na początku jawią się nam jako dwa niezbyt sympatyczne typy, powoli odkrywają coraz mroczniejsze tajemnice ich własnej matki. Mimo iż nestorka rodu nie pojawia się na scenie, jej obecność jest nieustannie sygnalizowana natarczywym dzwonkiem... Piętrowe kłamstwa, zwroty akcji i mnóstwo bardzo czarnego humoru.

Tłumaczenie: Rubi Birden.

Reżyseria i scenografia: Tomasz Obara.

Obsada: Sławomir Kołakowski, Wiesław Orłowski.

Targi PupiLove

20.10.2019/11:00-17:00/wstęp wolny

PupiLove Targi to lokalne wydarzenie skierowane do wszystkich właścicieli oraz miłośników psów i kotów. Podczas PupiLovych Targów można spotkać się bezpośrednio z wieloma małymi producentami niezwykłych akcesoriów i produktów dla czworonogów, którzy do Szczecina przyjadą z różnych stron Polski. Są to wyroby niszowe, często ręcznie wytwarzane, najwyższej jakości, których nie sposób znaleźć w zwykłych sklepach. Dodatkowym atutem jest to, że każdą rzecz można obejrzeć, dotknąć, przymierzyć i kupić, a wystawcy chętnie służą radą i pomocą w doborze najodpowiedniejszych dla pupili produktów.

Wykład prof. Jacka Rudnickiego „Nieborów, Radziwiłłowie i pięćdziesiąt lat mojej medycyny”

22.10.2019/20:00/wstęp wolny

Prof. dr hab. n. med. Jacek Rudnicki, kierownik Kliniki Patologii Noworodka PUM, wykładowca, pisarz, kompozytor oraz twórca tekstów do piosenek, autor rysunków satyrycznych i edukacyjnych. Podczas drugiego z serii wykładów cofnie się do lat swojej młodości: „Niedostrzegalnie minęło 50 lat od dnia, w którym zacząłem studia medyczne. Miałem wówczas 17 lat, dzisiaj 67. Nie było wówczas komputerów, ultrasonografów, rezonansu magnetycznego, testów genetycznych i metabolicznych, mostków naczyniowych w sercu, intensywnej terapii noworodków etc. Moja wiedza i umiejętności z tamtego okresu dzisiaj byłyby mizerne. Czy tak samo za kolejne 50 lat dzisiejsi absolwenci uniwersytetów medycznych będą myśleli o czasach swojej młodości i jak rozwinie się medycyna? Spotkanie kolegów po 50 latach od rozpoczęcia studiów medycznych takie pytania zainspirowało. A co z życiem Radziwiłłów w pięknym pałacu w Nieborowie, postarzeli się, zniedołężnieli i umarli, w odróżnieniu od medycyny, która im starsza, tym młodsza.”

Spotkanie autorskie z Leszkiem Hermanem, promocja książki „Sieci widma”

24.10.2019/18:00/wstęp wolny

Leszek Herman, absolwent architektury na Politechnice Szczecińskiej, miłośnik tajemnic historycznych oraz architektonicznych, historii sztuki, znany zachodniopomorski autor bestsellerowych powieści „Sedinum”, „Latarnia umarłych” i „Biblia diabła”. Na spotkaniu autorskim zaprezentuje swoją najnowszą książkę pt. „Sieci Widma”, której premiera odbyła się 2 października.

Koncert Sorry Boys / Trasa Miłość

25.10.2019/20:00/bilety 55-65 zł

Zespół wyrusza w połowie października w „Trasę Miłość 2019”, która swoim zasięgiem obejmie ponad 20 miast, w tym Starą Rzeźnię w Szczecinie. Podczas koncertów muzycy zaprezentują materiał z najnowszej płyty „Miłość”, która miała swoją premierę w maju tego roku. Do najnowszych kompozycji, wśród których na pewno nie zabraknie „Absolutnie, absolutnie” czy „Jesteś Pragnieniem”, dołączą starannie dobrane utwory z poprzednich albumów i razem stworzą niepowtarzalną miłosną opowieść. Doznaniom muzycznym towarzyszyć będzie specjalnie przygotowana oprawa wizualna. Pojawiać się będą także muzyczne niespodzianki!

Warsztaty i spotkania w ramach "Zachodniopomorskich Dni Fotografii"

26.10-27.10.2019/wstęp wolny

Camera obscura oznacza po łacinie "ciemny pokój", w którym wykonuje się mały otwór. Przez otwór wpada światło słoneczne, dzięki któremu zachodzą zjawiska optyczne. Podczas warsztatów dowiemy się, jak zrobić własną camerę obscura, która będzie aparatem fotograficznym. Wystarczy pudełko po budach lub puszka po kawie. Danuta Jackiewicz poprowadzi wykład na temat: „Fotografia Polska w XIX-wiecznej Europie”, po którym zostanie poprowadzona pierwsza aukcja szczecińskich fotografii.