Szczecińskie uczelnie deklarują pomoc studentom i studentkom z Ukrainy. Oferują wsparcie finansowe i psychologiczne, niższe opłaty za czesne i pobyt w domach studenckich. Dodatkowo Akademia Morska zachęca mieszkańców Szczecina do kupowania „zawieszonych obiadów” w Barze Pod Masztami. Pierwszych kilkadziesiąt posiłków zostało już wykupionych, ale potrzeby są znacznie większe.

Szczecińskie uczelnie solidaryzują się z bracią studencką z Ukrainy. Oferują wsparcie finansowe i psychologiczne oraz wiele innych form pomocy. Dodatkowo szczecińscy studenci organizują zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy, które trafią do uchodźców zza wschodniej granicy.

„Zawieszony obiad” na Akademii Morskiej

Obecnie na Akademii Morskiej studiuje 187 studentów, wśród których 18 to osoby niepełnoletnie. W tej chwili większość z nich przebywa w Polsce, ale to nie znaczy, że wojna ich nie dotyka. Wielu z nich ma już dziś duże problemy finansowe – nie mają dostępu do swoich pieniędzy, które znajdują się na ukraińskich kontach. Ich rodzice również nie mają możliwości wysłania im pieniędzy.

Akademia Morska deklaruje, że będzie wspierać ukraińskich studentów poprzez wsparcie finansowe, zapomogi czy pomoc w znalezieniu pracy dorywczej. Władze uczelni podkreślają, że to jednak rozwiązania długoterminowe, a „pomoc potrzebna jest jak najszybciej”. Tym samym we współpracy z firmą zapewniającą obiady w budynku głównym (ul. Wały Chrobrego 1-2) uruchomiła „zawieszone obiady” dla studentów i studentek z Ukrainy.

„Każdy pracownik Akademii Morskiej, ale także każdy mieszkaniec, może zgłosić się do firmy Wanta (Bar pod Masztami) i wykupić obiad” – zachęca uczelnia. Ostemplowany paragon można zostawić przy okienku w Wancie lub samemu dostarczyć taki paragon do działu ds. obcokrajowców (pok. 101). Paragony zostaną przekazane studentom i studentkom, którzy potrzebują takiego wsparcia.

Jeden obiad kosztuje 15 złotych i składa się z zupy, drugiego dania i kanapek. „Taki obiad będzie nie tylko posiłkiem, ale i symbolem wsparcia i opieki” – podkreślają władze uczelni. Pierwszych kilkadziesiąt posiłków zostało już wykupionych, ale potrzeby są znacznie większe.

Zniżki w opłatach za czesne i akademiki

Również Uniwersytet Szczeciński przystąpił do akcji wsparcia studentów i studentek z Ukrainy. Uczelnia uruchomiła na stronie głównej uczelni zakładkę „US dla Ukrainy”, w której na bieżąco publikowane są informacje dotyczące pomocy studentom z Ukrainy, zbiórki charytatywne i akcje pomocowe dla uchodźców.

„W zakładce znajdują się wszystkie niezbędne informacje i formularze potrzebne studentom z Ukrainy, które publikujemy również w języku ukraińskim” – informują przedstawiciele uczelni. W tym miejscu studenci znajdą również informacje o urlopach okolicznościowych i zaliczeniach warunkowych. Opisane są również procedury związane z uzyskaniem zwolnień i zniżek w opłatach za akademiki i czesne oraz wsparcia finansowego lub zapomogi.

Bezpłatna nauka języka polskiego

Dodatkowo studenci Uniwersytetu Szczecińskiego organizują bezpłatną pomoc w nauce języka polskiego. Będą także doraźnie pomagać w przygotowaniu czy wypełnianiu różnego rodzaju niezbędnych dokumentów.

„Nasza kadra akademicka organizuje także dla wszystkich zainteresowanych studentów i doktorantów warsztaty metodyczne nauczania języka polskiego jako obcego. W ten sposób zwiększy się grupa osób, która będzie mogła i potrafiła uczyć języka polskiego przybywających uchodźców z Ukrainy” – dodają władze uczelni.

Uniwersytet Szczeciński powołał także pełnomocniczkę ds. pomocy Ukrainie. Została nią doktor Dorota Kowalewska, która we współpracy ze szczecińskim Związkiem Ukraińców w Polsce będzie na bieżąco koordynować pomoc studentom, ich rodzinom i obywatelom Ukrainy.

Na początek wsparcie psychologiczne

Na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym studiuje 112 młodych osób z Ukrainy. Uczelnia jako pierwsze rozwiązanie zaoferowała swoim studentom i studentkom wsparcie psychologiczne, które mogą uzyskać pod numerami: 667 015 225 i 91 449 58 82.

„Od lat jesteście częścią naszej społeczności akademickiej – bardzo uśmiechniętą, sumienną i uzdolnioną młodzieżą. Swoimi osiągnięciami i pracowitością wpisaliście się już na dobre w krajobraz naszej uczelni. Razem z polskimi studentami tworzycie historię oraz tradycje akademickie” – czytamy w liście władz skierowanym do ukraińskich studentów ZUT.

W czwartek prorektor ds. studenckich spotkał się ze studentami i studentkami z Ukrainy. Przedstawił kilka form pomocy, z których będą mogli skorzystać. Wśród nich znajduje się m.in. zapomoga dla studentów będących w trudnej sytuacji, która zostanie zwiększona do co najmniej 2 tys. zł.

Dodatkowo uczelnia planuje zniesienie lub zmniejszenie opłaty za studia. Oferuje także pomoc w nauce języka polskiego oraz bezpłatne zakwaterowanie w akademikach dla rodzin swoich studentów, którzy uciekają z Ukrainy. Gotowych jest 180 miejsc.