W kwietniu Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała dane dotyczące liczby alumnów (kleryków, studentów – przyp. red.) w seminariach na terenie całej Polski. Wskazano te najbardziej liczne i w przekazach medialnych zabrakło informacji o sytuacji Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie. Okazuje się, że liczba kleryków na pierwszym roku formacji jest niższa niż w innych miastach w Polsce.

Młodych księży w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej dużo mniej niż w innych częściach Polski

Jak poinformował portal wSzczecinie.pl ks. Zbigniew Woźniak, rektor Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie, obecnie formację seminaryjną z perspektywą święceń kapłańskich przechodzi łącznie piętnastu alumnów.

– Na pierwszym roku kształci się dwóch alumnów – informuje ksiądz. 

Jak wylicza, na drugim roku jest dwóch kleryków w kształceniu standardowym oraz trzech po roku propedeutycznym, czyli formacyjnie na trzecim roku. Na trzecim roku są trzy osoby, na czwartym – dwie, a na piątym – jedna, ale obecnie przebywająca już na praktykach w parafii.

– Kształcimy także dwóch katechetów, którzy mają ukończone studia teologiczne, pełnią funkcję katechetów i przechodzą jeszcze formację – dodaje rektor Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie.

W Szczecinie dwóch chętnych do seminarium, w Krakowie – 14

Katolicka Agencja Informacyjna podała, że w obecnym roku akademickim liczba nowych kandydatów do kapłaństwa zgłoszonych do wszystkich seminariów duchownych wyniosła 280 osób. To o 49 chętnych mniej niż rok wcześniej. Dodajmy, że w 2020 roku do seminariów w całej Polsce przyjęto 438 osób.

W trwającym roku akademickim najwięcej alumnów rozpoczęło kształcenie w diecezji krakowskiej – 14 osób. W Rzeszowie – 13, a w Warszawie – 12. Dwie osoby, które rozpoczęły studia w szczecińskim seminarium, potwierdzają, że świeckość w  Szczecinie przybiera na sile.

Odejście od praktyk kościelnych widać także w statystykach Urzędu Miasta w Szczecinie. Obecnie na lekcje religii uczęszcza średnio 43% wszystkich uczniów.  Według statystyk urzędowych najwięcej dzieci chodzi na religię w klasach 1-3, w liceach – zaledwie ok. 10% uczniów.