Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta podjęto sześć uchwał dotyczących nazewnictwa ulic, skweru, parku i nabrzeża. Z map Szczecina zniknie nazwa nabrzeże Rosyjskie. Uhonorowany za to został Franciszek Jamroży, pionier Szczecina, zastępca pierwszego prezydenta miasta.

Pomysł na zmianę nazwy nabrzeża w porcie wynika oczywiście z wojny wywołanej przez Rosję. Wystąpił o to Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Pomysł został jednogłośnie przyjęty przez radnych. Po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego, nabrzeże Rosyjskie zostanie przemianowane na nabrzeże Ukraińskie.

Patronem skweru u zbiegu ulic Bolesława Prusa i Jana Kochanowskiego zostanie pionier Szczecina – Franciszek Jamroży. W 1945 roku był on zastępcą prezydenta Piotra Zaremby. To jemu przypadł zaszczyt zawieszenia 30 kwietnia biało-czerwonej flagi na szczycie gmachu urzędu wojewódzkiego. Wcześniej uczestniczył w kampanii wrześniowej, ranny, trafił na sześć lat do obozów jenieckich.

Park przy skrzyżowaniu Dębogórskiej i Robotniczej będzie teraz oficjalnie nosił nazwę – park Tilebeinów. To oczywiście nawiązanie do historii tego miejsca. Zdziczała dziś zieleń to dawny park przy podmiejskiej rezydencji szczecińskiego małżeństwa Sophie Augusty (z domu Pepin) i Karla Gotthilfa Tilebeinów. Na początku XIX wieku, dzięki zaangażowaniu pani Tilebein, było to centrum kulturalnego życia miasta.

Zaakceptowano też wnioski właścicieli ulic powstających na osiedlach. Na mapie miasta pojawią się: ul. Trzmielowa na osiedlu Małe Błonia, ul. Frezjowa na Wielgowie i ul. Czerwony Sad w Płoni.