Porozumienie o wzajemnej współpracy podpisano w obecności prezydenta Andrzeja Dudy. Współpraca zarządu portu Szczecin i Świnoujście z zarządem portu w Rotterdamie ma przyczynić się do wzrostu handlu i zrównoważonego rozwoju działalności portowej.

Współdziałanie opierać ma się przede wszystkim na rozwijaniu żeglugi śródlądowej oraz żeglugi bliskiego zasięgu. Dotyczyć będzie takich zagadnień jak tworzenie alternatywnych łańcuchów dostaw między portami na Morzu Północnym i Bałtyckim, kwestie środowiskowe, logistyczne czy te dotyczące rozwoju infrastruktury.

- Ponadto sygnatariusze porozumienia określili dodatkowe potencjalne projekty, objęte przyszłą współpracą a dotyczące m.in. rozwoju przepływu towarów, inwestycji portowych, zagadnień środowiskowych oraz cyfryzacji procesów portowych. Przewiduje się również wspólne szkolenia ukierunkowane na integrację społeczności portowych – informuje Monika Woźniak-Lewandowska z Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Port w Rotterdamie jest największym, handlowym portem morskim w Europie. Rocznie przeładowywanych jest w nim m.in. 14,5 mln TEU kontenerów, czy 100 mln ton ropy naftowej. Każdego roku do Rotterdamu zawija około 30 tys. statków morskich i 120 tys. statków żeglugi śródlądowej.