PKP podzieliły dworce kolejowe na nowe kategorie. Modernizowany właśnie dworzec Szczecin Główny otrzymał literę P, czyli premium. Oznacza to, że obowiązują na nim najwyższe standardy obsługi pasażerów, a sam obiekt postrzegany jest jako wizytówka kraju lub miasta.

W sumie do kategorii premium (P - najlepszej) zaliczonych zostało 16 dworców, w tym m.in. Warszawa Centralna, Katowice, Gdańsk, Kraków, Poznań Główny, Wrocław Główny, a także Szczecin Główny. Jak podaje portal rynekkolejowy.pl, dworce premium to największe i najistotniejsze obiekty w Polsce. Obsługują ruch międzynarodowy, międzywojewódzki i regionalny. Są też ważnymi węzłami komunikacyjnymi na poziomie krajowym, a podróżnym oferują szereg usług komercyjnych, m.in. sklepy, restauracje, bankomaty czy wypożyczalnie samochodów.

Druga kategoria to dworce wojewódzkie (W) obsługujące ruch międzywojewódzki, regionalny, czasami też międzynarodowy. Oferują pasażerom podstawowe usługi, tj. małą gastronomię, bankomat czy kiosk z prasą. Do tej kategorii zaliczonych zostało 15 dworców, m.in. Olsztyn czy Słupsk. 

Kolejna kategoria to dworce aglomeracyjne (A), oddalone od centrum dużego miasta o nie więcej niż 50 km i obsługujące codzienny ruch lokalny. Do tej kategorii PKP zaliczyło 105 dworców. Są to m.in. Warszawa Śródmieście i Olsztyn Zachodni.

Dworce zlokalizowane w małych miastach zostały zaliczone do kategorii regionalne (R). Jest ich 95. Natomiast najliczniejszą kategorię stanowią dworce lokalne (L). To 336 obiektów o niewielkim potencjale rozwoju ruchu kolejowego, z którego codziennie korzystają osoby podróżujące do większych miast (do pracy czy szkoły). Dworce lokalne oferują minimalny standard usług, zlokalizowane są na peronie stacji.

Ostatnia kategoria to dworce turystyczne (T), które są ważnym węzłem komunikacyjnym, ale tylko w sezonie turystycznym. Do tej kategorii PKP zaliczyło 15 obiektów, w tym m.in. dworzec w Ustce.

Jak podkreślają przedstawiciele PKP, nowa kategoryzacja dworców pomoże ustalić i ujednolicić standardy obsługi pasażerów. Nie jest też powiedziane, że dany obiekt został zaliczony do konkretnej kategorii na stałe. Co roku spółka będzie oceniała czy podnieść albo obniżyć kategorię danego obiektu.

Nowa kategoryzacja dworców zastąpiła dotychczasowy podział zależny od liczby odprawianych rocznie podróżnych. Do tej pory były to litery A, B, C, D i F. Teraz będą: P, W, A, R, L i T.