Ponad tysiąc przeszczepów wątroby świętowali w piątek samorządowcy i lekarze ze szpitala wojewódzkiego w Szczecinie. To drugi, po ośrodku warszawskim, wynik w Polsce. „Przeszczep to ogromne osiągnięcie medycyny. Kiedy rozpoczęto ten proces, niewiele wiedzieliśmy. Wszyscy musieliśmy się uczyć” – wspomina dyrektor SPWSZ w Szczecinie Małgorzata Usielska.

Transplantacja wątroby uznawana jest za jeden z najtrudniejszych zabiegów medycznych. Przez ostatnie 23 lata w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym przy ulicy Arkońskiej w Szczecinie przeprowadzono dokładnie 1023 zabiegi. Historię przeszczepów w szczecińskim szpitalu rozpoczął 23 listopada 2000 roku chirurg Roman Kostyrka.

„Każdy z nas może uratować kilka żyć”

– Przeszczep to ogromne osiągnięcie medycyny. Kiedy rozpoczęto ten proces, sami niewiele wiedzieliśmy. Wszyscy się uczyliśmy, a zaczął doktor Roman Kostyrka. Do pierwszych zabiegów podchodził z wielkim entuzjazmem – wspominała podczas uroczystości w urzędzie marszałkowskim doktor Małgorzata Usielska.

Drugim pacjentem chirurga Kostyrki był Paweł Pajączkowski. Obecny podczas piątkowej uroczystości podziękował całemu zespołowi, który 5 lutego 2001 roku przeprowadził 14-godzinną operację.

– Doktor wszystko ładnie poskładał i dzięki niemu mogę tutaj być – dodał żartobliwie. – Każdy z nas może uratować kilka żyć. To tylko kwestia wypełnienia odpowiedniej deklaracji – zachęcał.

Ponad tysiąc przeszczepów za nimi

Tysięczny przeszczep wątroby lekarze ze szpitala wojewódzkiego przeprowadzili w styczniu tego roku. Pacjentem był Marcin Walukiewicz.

– Od tego momentu przeprowadziliśmy kolejne 23 przeszczepy. Za każdym tym sukcesem kryją się ludzkie historie. To także tragedie rodzin, które zdecydowały o tym, że ich najbliższa osoba będzie dawcą. Nie możemy o nich zapomnieć. Bez nich nie ma transplantologii – podkreśliła doktor Małgorzata Usielska.

Programem transplantacji wątroby w szpitalu wojewódzkim kieruje obecnie dr n. med. Samir Zeair. Zabiegi nie byłyby możliwe również bez zespołu prowadzonego przez prof. Martę Wawrzynowicz-Syczewską.

Uhonorowani państwowymi odznaczeniami i Odznakami Gryfa Zachodniopomorskiego

Podczas uroczystości w dawnej sali Kina Delfin, wojewoda Zbigniew Bogucki wręczył w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polski państwowe odznaczenia.

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju medycyny i ochrony zdrowia, Orderem Odrodzenia Polski odznaczony został lekarz Zenon Edward Czajkowski. Za zasługi w działalności na rzecz zwalczania zagrożeń biologicznych, Złotym Krzyżem Zasługi odznaczona została doktor Marta Wawrzynowicz-Syczewska. Za zasługi na rzecz rozwoju transplantologii, Złotym Krzyżem Zasługi zostali odznaczeni doktorzy Jerzy Myśliwiec oraz Samir Zeair.

Medykom zostały także przyznane Odznaki Gryfa Zachodniopomorskiego. Marszałek województwa zachodniopomorskiego wyróżnił w ten sposób 21 osób z transplantologicznego personelu medycznego.