Pierwszymi zabiegami przeprowadzonymi w asyście robota da Vinci było wycięcie pęcherzyka żółciowego i resekcje rożnych odcinków jelita grubego. Zoperowani pacjenci w dobrym stanie po kilku dniach wrócili do domów.
Chirurdzy z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie są drugim, po urologach, zespołem, który rozpoczął operacje przy pomocy systemu robotycznego da Vinci. Do tej pory dr n. med. Krzysztof Kaseja (operator) oraz dr n. med. Maciej Kotowski (asystent) wykonali pięć operacji.
– Wszystko poszło bez najmniejszych problemów, przy pełnej współpracy całego zespołu i 'głównego asystenta' da Vinci – mówi dr Kaseja, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej, mający ogromne doświadczenie w leczeniu nowotworów jelita.
Robotyczne operacje chirurgiczne nowotworów to ogromny skok naprzód i postęp w leczeniu pacjentów onkologicznych. – Pacjenci szybciej dochodzą do siebie po takiej operacji – prędzej wstają i chodzą o własnych siłach, szybciej zaczynają spożywać normalne posiłki. Pooperacyjne stany zapalne właściwie się nie zdarzają – mówi dr Kaseja.
System da Vinci doskonale sprawdza się w operacjach jelita grubego oraz nowotworach odbytnicy, gdzie przestrzeń jest bardzo ograniczona, a pole operacyjne bardzo wąskie – przy asyście robota chirurg ma doskonale pole widzenia i może podejść optyką bardzo blisko operowanych tkanek.
System robotyczny da Vinci w szpitalu na szczecińskich Pomorzanach pojawił się w kwietniu bieżącego roku. Szpital jest dziesiątą placówką medyczną w Polsce, która wykorzystuje tę najnowszej generacji aparaturę robotyczną. System wykorzystywany jest w operacjach z zakresu ginekologii, urologii, chirurgii ogólnej oraz laryngologii. Od października 2018 r. w polskich szpitalach przeprowadzono ponad 1200 zabiegów w asyście robotów da Vinci.
Da Vinci to najbardziej zaawansowany system robotycznym na świecie. Z jego wykorzstaniem przeprowadza się obecnie około 170 rodzajów zabiegów chirurgicznych – przede wszystkim operacje macicy, usunięcia prostaty i resekcję jelita grubego. W 2019 roku na całym świecie przeprowadzono ponad 1,2 mln zabiegów przy użyciu systemu da Vinci.
Komentarze
1