Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza mieszkańców Szczecina do wzięcia udziału w spotkaniu poświęconemu Johannesowi Quistorpowi, członkom jego rodziny oraz czasom, w których przyszło mu żyć i robić rzeczy niezwykłe. „Dzięki swojej działalności po dziś dzień pozostaje największym szczecińskim filantropem” – podkreślają organizatorzy.
Johannes Quistorp to jedna z najpopularniejszych szczecińskich postaci. Był przedsiębiorcą i filantropem. Założył m.in. fabrykę cementu portlandzkiego „Lebbin” w Lubinie oraz posiadał cegielnię parową na Stołczynie. Był także fundatorem Zakładu opiekuńczego „Bethanien” dla osób w podeszłym wieku. Dzięki swojej pracy osiągnął jeden z największych sukcesów biznesowych w tej części Europy.
Jak wiele zawdzięcza mu Szczecin?
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie autorskie dedykowane sylwetce szczecińskiego filantropa.
„Na spotkaniu opowiemy, co i dlaczego robił oraz jak wiele dzięki niemu zawdzięcza Szczecin. Nakreślimy szczegóły historyczne jego epoki, które miały wpływ na jego i rodzinną działalność. Dowiecie się też w jaki sposób pamięć o Johannesie i innych Quistorpach stała się inspiracją do działania wielu szczecinian” – zachęcają organizatorzy.
Spotkanie rozpocznie się 22 kwietnia o godz. 18 w filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej, która to mieści się na placu świętej Matki Teresy z Kalkuty.
Rok Johannesa Quistorpa
Przypomnijmy, że w tym roku mija 200. rocznica urodzin szczecińskiego przedsiębiorcy. Z tej okazji Sabina Wacławczyk i Dorota Pundyk przygotowały projekt „2Q22 – rok upamiętnienia Johannesa Quistorpa” z szeregiem działań zaplanowanych na cały rok.
Celem projektu jest popularyzacja wiedzy o szczecińskich miejscach i obiektach związanych z filantropijną działalnością Johannesa Quistorpa. Wśród wydarzeń towarzyszących znajdą się także spacery, gra miejska, publikacje i wykłady, które będą dotyczyć historii życia i dokonań szczecińskiego przedsiębiorcy.
Komentarze
0