Szczecińskie budownictwo komunalne zostało docenione. Gród Gryfa zajął trzecie miejsce w ogólnopolskim rankingu przygotowanym przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Pod uwagę brana była liczba mieszkań wybudowanych przez ostatnie 20 lat w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. „Wysoka pozycja w tym rankingu jest ważnym wyróżnieniem dla Szczecina i osób zajmujących się sferą mieszkaniową. Obrazuje podejmowany wysiłek” – podkreśla Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa.

Ranking „Wspólnoty” został przygotowany przez zespół pod kierunkiem profesora Pawła Swianiewicza. „Zasób komunalny” oznacza mieszkania komunalne, społeczne czynszowe oraz zbudowane w ramach TBS.

Szczecin na przeciwległym biegunie

„Jak zauważają autorzy rankingu, przez ostatnie 20 lat na znacznym obszarze naszego kraju nie zbudowano ani jednego mieszkania gminnego. Takich gmin jest prawie 1700” – informuje Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa. „Najczęściej zdarza się to na terenach wiejskich”.

Na przeciwległym biegunie znajdują się 64 samorządy, w których wskaźnik zbudowanych mieszkań gminnych na tysiąc mieszkańców przekracza 10. To właśnie wśród nich znajduje się Szczecin, który zajął trzecią pozycję ze wskaźnikiem 10,84.

„Przed nami są tylko Zielona Góra i Toruń” – podkreśla Tomasz Klek. „Wysoka pozycja w tym rankingu jest ważnym wyróżnieniem dla Szczecina i osób zajmujących się sferą mieszkaniową. Obrazuje podejmowany wysiłek, ale daje też impuls do kolejnych działań”.

„Magistrat wykorzystuje potencjał Szczecińskiego TBS”

Tomasz Klek zaznacza, że gród Gryfa „od lat stara się prowadzić konsekwentną politykę mieszkaniową”.

„Magistrat poprzez działanie w przestrzeni prawa i wsłuchiwanie się w głosy mieszkańców stara się dostosowywać lokalne zasady gospodarowania mieszkaniami komunalnych do aktualnych realiów” – dodaje Tomasz Klek. „Inwestycje mieszkaniowe są prowadzone przede wszystkim w oparciu o potencjał Szczecińskiego TBS”.

W ramach Szczecińskiego TBS powstały m.in. budynki przy ulicy Zakopiańskiej, Pelikana, Światowida, błogosławionej Królowej Jadwigi, a także osiedla mieszkaniowe Wrzosowe Wzgórze, Nad Odrą, przy ulicy Pokładowej i ulicy Sowińskiego. Przypomnijmy, że obecnie trwa budowa drugiego etapu osiedla Wrzosowe Wzgórze oraz przebudowa kwartału nr 36.

Kilkanaście programów mieszkaniowych

„Na uwagę zasługuje fakt, że Szczecin uruchomił kilkanaście programów mieszkaniowych, wśród których są między innymi Dom Dużej Rodziny, Dom dla Seniora, Dom na Start, Dom dla Studenta czy Dom dla Absolwenta” – dodaje Tomasz Klek. „Programy te wychodzą naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców z różnych warstw społecznych, o różnych poziomach dochodu.

Aktualna oferta mieszkań na wynajem znajduje się na stronie Zakładu Budynków i Lokali Komunalnych, w zakładce „Wynajmij mieszkanie”.