Jak dobrze znasz miasto, w którym mieszkasz od urodzenia? A może niedawno rozpocząłeś tutaj studia? Jeśli ostatnio przyjechał do ciebie ktoś z dalekiej rodziny i nie miałeś pojęcia, co mu właściwie pokazać w Szczecinie - skorzystaj z naszej propozycji.

10:00 Brama Portowa

Spacer po Szczecinie rozpoczynam od wschodniej części Śródmieścia.

Brama Portowa jest jedną z niewielu w mieście zachowanych budowli barokowych. W dekoracje wkomponowano inicjały króla Fryderyka Wilhelma I oraz pruskie orły. W środku widnieje tarcza z monogramem króla-fundatora.

Około 70 lat temu od strony wschodniej można było oglądać fontannę, której historia wiąże się z olbrzymim skandalem. Rzeźba przedstawiała małżonkę Posejdona i była…naga. W 1930 roku pruderyjne babcie zasłaniały wnuczkom oczy, a po latach wzburzenia rozpustnicę przeniesiono na dobre.

Następnie kieruję się w dół ulicą Wyszyńskiego.

W wolnej chwili…

…warto zobaczyć: kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, kościół pod wezwaniem św. Wojciecha, pomnik Kornela Ujejskiego, katedrę św. Jakuba, plac Orła Białego.

10:30 Baszta Siedmiu Płaszczy

Z ulicy Wyszyńskiego skręcam w ulicę Mściwoja, prowadzącą na tzw. nową starówkę. Pośród kamieniczek napotykam Ratusz Staromiejski odbudowany w stylu gotyckim.

Idąc dalej ulicą Panieńską dochodzę do baszty, będącej wizytówką miasta. Nazwa średniowiecznego zabytku wiąże się prawdopodobnie z legendą. Książę Bogusław X zlecił uszycie 7 płaszczy dla swojej żony Anny Jagiellonki. Krawiec jednak nie wywiązał się z obowiązku, przez co został umieszczony w baszcie.

10:40-11:40 Zamek Książąt Pomorskich

Z ulicy Panieńskiej skręcam w Kuśnierską, a następnie w Rycerską, która prowadzi mnie do ulicy Korsarzy, przy której znajduje się dwór książęcy.

Zamek Książąt Pomorskich przyciąga turystów nie tylko architekturą, ale również legendą o Sydonii - Białej Damie. Posądzona została o czary i użycie ciemnych mocy w celu zniszczenia książęcego rodu. Skazana na śmierć, dziś jest oglądana na obrazie w Muzeum Pomorza Zachodniego w sali książęcej. Podobno można zobaczyć ją również w nocy spacerującą po tarasie zamkowym w zwiewnej, białej sukni…

W wolnej chwili…

…warto zobaczyć: galerie wystaw artystycznych i wystawy związane z historią Pomorza Zachodniego.

Uwaga! Zamek Książąt Pomorskich to również ośrodek szczecińskich imprez kulturalnych. Warto wcześniej sprawdzić, czy w trakcie zwiedzania nie odbywają się pokazy teatralne, festiwale muzyczne lub spotkania naukowe. Na wiele z nich wejdziemy za darmo.

11:50-12:10 Brama Królewska

Z zamku ulicą Korsarzy idę na plac Żołnierza Polskiego.

We wschodniej części placu widzę Bramę Królewską zbudowaną w stylu barokowym. Od strony północnej oglądam tarczę z orłem pruskim. W attyce znajdują się postacie Marsa z mieczem i tarczą oraz Herkulesa z maczugą i skórą lwa. Bóg i heros są symbolami pokoju. W czasie odpoczynku po skończonej walce biorą miasto w opiekę.

Zmęczona spacerem postanawiam napić się w herbaty z kawiarni wewnątrz. „Brama Jazz Cafe” kusi zarówno latem jak i zimą.

12:30-13:30 Wały Chrobrego

Wzmocniona ciepłą herbatą przechodzę obok kościoła św. Piotra i Pawła i ulicą Starzyńskiego dochodzę do parku nieopodal, którego znajduje się plac Mickiewicza, na którym stoi pomnik wieszcza.

W wolnej chwili…

…warto zobaczyć: kościół św. Piotra i Pawła, park im. Stefana Żeromskiego, plac Mickiewicza.

Niedaleko placu znajdują się Wały Chrobrego. Tarasy widokowe mają 500 metrów długości i leżą 19 metrów nad poziomem brzegu odrzańskiego. W XVIII wieku fortyfikacje miejskie sprawiły, że Szczecin był jedną z najsilniejszych twierdz. Dziś są miejscem spacerów oraz miejskich imprez masowych m.in. Dni Morza odbywającymi się w czerwcu każdego roku. Na ich terenie rozgrywała się również akcja filmu pt. „Ławeczka”.

W wolnej chwili…

…warto zobaczyć: kompleks budynków Wyższej Szkoły Morskiej, Muzeum Narodowe, Teatr Współczesny, Urząd Wojewódzki.

Wały Chrobrego obfitują w restauracje. Decyduję się na obiad w jednej z nich, a następnie wybrzeżem wracam na ulicę Wyszyńskiego.

13:45 - 15:00 Cmentarz Centralny

Na Wyszyńskiego wsiadam w tramwaj linii 8 i dojeżdżam do Cmentarza Centralnego - największego w Polsce i trzeciego w Europie pod względem wielkości. Jest nie tylko miejscem spotkania ze zmarłymi, ale również doskonale nadaje się do refleksyjnych spacerów.

W wolnej chwili…

…warto zobaczyć: pomnik „Tym, którzy nie powrócili z morza”, kwaterę wojenną i pomnik Braterstwa Broni, kwaterę 44 i Aleję Zasłużonych, kwaterę „Pionierzy Szczecina”.

Uwaga! Na cmentarzu można spotkać kieszonkowców i złodziei. Lepiej więc nie wchodzić w nieznane ścieżki również, dlatego że bardzo łatwo się zgubić - każda leśna dróżka po dłuższym spacerze zaczyna wyglądać identycznie!

15:20-16:30 Park Kasprowicza

Ulicą Ku Słońcu dochodzę do al. Piastów, gdzie wsiadam w tramwaj linii 4, 11 lub 12 i dojeżdżam do pl. Grunwaldzkiego. Przez chwilę przyglądam się starszym panom, grającym w szachy i ruszam al. Jedności Narodowej w stronę Jasnych Błoni. Mijam pomnik Jana Pawła II oraz pomnik Czynu Polaków i wchodzę do Parku Kasprowicza. Wcześniej biorę ze sobą aparat fotograficzny i robię kilka świetnych ujęć - park potwierdza bowiem tezę: Szczecin - miasto zieleni.

W wolnej chwili…

…warto zobaczyć: jezioro Rusałka, Teatr Letni, rzeźbę „Ogniste ptaki” Władysława Hasiora, Ogród Różany.

17:00-18:00 Cafe 22

Po spacerze wracam na plac Grunwaldzki i ulicą Piłsudskiego dochodzę do placu Rodła. Tam wjeżdżam na 22 piętro by obejrzeć miasto z góry w jednej z bardziej urokliwych kawiarni w Szczecinie.

Uwaga! W Cafe 22 często odbywają się koncerty bluesowe lub jazzowe. Warto wcześniej sprawdzić zapowiedź występu muzyków i obejrzeć romantyczny zachód słońca lub rozświetlone miasto nocą przy nastrojowych dźwiękach.

21:00-? „Moje miasto nocą

W Cafe 22 wypijam gorącą czekoladę i wracam do domu, żeby się przebrać. O 21:00 decyduję się na clubbing i tym razem idę szlakiem nocnej mapy miasta.

Uwaga! O 21:00 w Szczecinie większość klubów zwłaszcza w weekend rozpoczyna różnego rodzaju imprezy. Zanim wybierzemy jakiś lokal warto zorientować się, jaki rodzaj muzyki grany jest danego wieczoru oraz ile zapłacimy za wstęp. Jeśli zdecydujemy się na clubbing, dobrze jest sprawdzić czy legitymacja studencka, uprawniająca do darmowego wstępu o 21:00, będzie działać np. po północy.