W ostatnich latach Szczecin wzbogacił się o kilkadziesiąt nowych murali. Artyści z całej Polski oraz Europy przyjeżdżają do grodu Gryfa, aby ubarwić szare kamienice oraz inne obiekty w przestrzeni publicznej. Wybraliśmy dziesięć najciekawszych i kontrowersyjnych murali.

Mural „Sokół Millenium” przy ul. Kolumba 12

Sokół Millenium wylądował w grodzie Gryfa. Na ścianie kamienicy przy ul. Kolumba 12 znajduje się wyjątkowy mural, który przedstawia gwiaździsty układ ulic Szczecina w kształcie słynnego statku kosmicznego z Gwiezdnych wojen. To jeden z pięciu murali, które powstały w ramach tegorocznej edycji „Street Art Szczecin”. Autorem jest Mariusz Waras – wykładowca Akademii Sztuki, od lat zajmujący się street artem.

foto: Mariusz Waras

Mural „Huta Szczecin 1897” przy ul. Kościelnej 35

Wielki logotyp Huty Szczecin i fotorealistycznie odwzorowany hutnik przy pracy. Mural „Huta Szczecin 1897” znajduje się na najwyższym schronie w Szczecinie. Koncepcja pracy zakłada upamiętnienie Huty Szczecin, z którą mieszkańcy Stołczyna byli bardzo związani. Autorem pracy jest Dominik Rutkowski, artysta z Będzina w województwie śląskim. Pierwotnie planowano, że mural powstanie na ścianie budynku znajdującego się naprzeciwko, ale ostatecznie zdecydowano się na dużo bardziej charakterystyczny obiekt – dziewięciokondygnacyjny schron obrony przeciwlotnicznej. Obraz powstał w ramach programu „Street Art Szczecin 2021”.

foto: UM Szczecin

Mural przy ul. Dębogórskiej 10

To ostatnia praca, która powstała w ramach projektu „Street Art Szczecin 2021”. Mural został zgłoszony przez Dom Kultury Słowianin, a autorem jest Jakub „Biko” Bitka – streetartowiec, absolwent Wydziału Malarstwa Uniwersytetu Zielenogórskiego. Zdaniem wielu mieszkańców Szczecin, to jeden z najpiękniejszych obrazów ulicznych w mieście. Przedstawia młodą kobietę wśród maków, dmuchawców, motyli. Praca utrzymana jest w iście sielankowym, letnim klimacie.

Mural przy al. Wyzwolenia 105

Ponad 200 metrów kwadratowych elewacji pokrytej farbami fotokatalitycznymi działa tak samo, jak kilkaset drzew. Ekologiczny mural powstał w te wakacje tuż przy rondzie Giedroycia. Pomalowana ściana ponadstuletniego gmachu przy al. Wyzwolenia 105 pochłania zanieczyszczenia, m.in. składniki spalin samochodowych (dwutlenek siarki, tlenki azotu, opary rozpuszczalników). Ekologiczny mural powstał w ramach projektu „Pomorze Zachodnie Zielony Region”, którego celem jest kształtowanie właściwych postaw człowieka wobec przyrody. Autorem pracy również Jakub „Biko” Bitka.

Mural „Solidarność” przy al. Powstańców Wielkopolskich 22

Okoliczny mural powstał z okazji 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Znajduje się na ścianie budynku komunalnego przy al. Powstańców Wielkopolskich 22. Można zobaczyć na nim wymalowane kontury Polski z zaznaczoną lokalizacją Szczecina oraz logo „Solidarności”. Nie brakuje również elementów nawiązujących do przemysłu stoczniowego. Autorem pracy jest Sabina Twardowska – malarka i ilustratorka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Za wykonanie odpowiada agencja Red Sheels.

Mural „Strajkujemy aż do zwycięstwa!” przy ul. Antosiewicza 1

Na wschodniej ścianie budynku administracyjnego Szczecińskiego Parku Przemysłowego znajduje się okoliczny mural upamiętniający uczestników Grudniowej Rewolty 1970 r. w Szczecinie. Praca powstała na zlecenie Oddziału IPN w Szczecinie. Wykonawcą jest firma Red Sheels. Autorką projektu jest Sabina Twardowska – malarka i ilustratorska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Mural „Przyjaźni Polsko-Węgierskiej” przy ul. Dunikowskiego

„Polak Węgier, dwa bratanki…” to mural, który powstał na Pomorzanach przy zbiegu ulicy Dunikowskiego i alei Powstańców Wielkopolskich. Obraz utrzymany jest w białych, czerwonych oraz zielonych barwach. Ma upamiętniać wspólną historię obu państw, m.in. powstanie węgierskie z 1956 roku. Na muralu znajduje się kod QR, który po zeskanowaniu odsyła do strony z historycznymi informacjami. Praca powstała z inicjatywy Patriotycznej Pogoni Szczecin oraz Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.

Mural „Kolczyki” przy al. Powstańców Wielkopolskich 44

Nie od dziś mówi się, że Pomorzany są kolebką szczecińskiego street artu. To właśnie tutaj powstawały pierwsze uliczne obrazy. Jedną z ciekawszych prac jest ta, która powstała na ścianie kamienicy przy al. Powstańców Wielkopolskich 44. Obraz przedstawia dziewczynę, która zakłada kolczyki. Autorem muralu jest Grek Dimitris Taxis. Praca powstała w 2019 roku w ramach miejskiego projektu „Niwelacja błędów infrastrukturalnych poprzez sztukę ulicy – Street Art”.

foto: Wojciech Bigus

Mural „Niepewność” przy al. Powstańców Wielkopolskich 44

Po drugiej stronie kamienicy, którą zdobi mural „Kolczyki”, znajduje się praca Hiszpana Zësara Bahamonte. Zarówno on, jak i Dimitris Taxis, przyjechali do Szczecina na zaproszenia Piotr Pauka. Mural „Niepewność” przedstawia dwie twarze – kobiety i mężczyzny. Widoczny jest szczególnie dla tych, którzy wjeżdżają al. Powstańców Wielkopolskich na Pomorzany. Praca również została zrealizowana w ramach miejskiego dofinansowania.

foto: Wojciech Bigus

Mural „Lema” przy ul. Bałuki

To najnowsza praca w poniższym zestawieniu. Mural inspirowany twórczością Stanisława Lema powstał na dwóch ścianach budynku przy ul. Bałuki. Pracę zaprojektowała Kasia Zimnoch, a w realizacji pomagali Agata Grzybowska i Paweł Kleszczewski. Obraz powstał w ramach projektu „LEMoniada” promującego twórczość Stanisława Lema w kontekście 100. rocznicy urodzin pisarza, filozofa oraz futurologa.