Muzycy i grajkowie z całego kraju zjadą do Szczecina, aby wziąć udział w Turnieju Muzyków Prawdziwych. W cztery dni odbędzie się aż osiem folkowych wydarzeń muzycznych. Zwieńczeniem turnieju będzie wielki koncert finałowy. Impreza potrwa od 1 do 4 września.
W Turnieju Muzyków Prawdziwych biorą udział muzycy ludowi, muzykanci oraz wykonawcy interpretujący muzykę tradycyjną ‒ od rekonstrukcji, przez folk, jazz aż po muzykę eksperymentalną. Turniej rozgrywa się w czterech kategoriach (soliści instrumentaliści, soliści wokaliści, zespoły instrumentalne i wokalno-instrumentalne, zespoły śpiewacze). Do udziału w przesłuchaniach zakwalifikowało się ponad 200 osób, reprezentujących 14 województw. W jury zasiądą: śpiewaczka Agata Harz, kulturoznawca prof. Bogdan Matławski oraz Krzysztof Trebunia-Tutka – lider i założyciel zespołu Trebunie-Tutki. Wszyscy doskonale znani polskiemu światu folkowemu.
Koncerty, projekcje filmów, warsztaty
Tegoroczny Turniej to nie tylko przesłuchania konkursowe, ale także pokaz filmów z kolekcji „Muzyka odnaleziona”, warsztaty dla dzieci i muzyków, Dom Tańca oraz koncerty.
Koncert inauguracyjny (2 września o 19:00) podzielony zostanie na dwie części: w pierwszej Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie zestawiona zostanie z sopranem i białym głosem oraz chórem śpiewaków ludowych, w drugiej wystąpi szwedzkie trio skrzypcowe Limbohofvet. W koncercie finałowym (4 września o 17:00) wystąpią laureaci turnieju. Po nich usłyszymy „Pieśni Zbójnickie” wyjątkowego duetu artystycznego: Krzysztofa Trebuni-Tutki wraz z Tymonem Tymańskim.
Występy nagrodzonych wykonawców podczas koncertu finałowego transmitowane będą za pośrednictwem serwisu Youtube na kanale Filharmonii. W każdej kategorii zostaną przyznane nagrody finansowe, których łączna pula wynosi ponad 20 tysięcy złotych.
Dlaczego w Szczecinie?
Turniej Muzyków Prawdziwych nieprzypadkowo odbywa się w Szczecinie. To miasto doskonale pamięta zawieruchę wojenną i migracje ludności. To na ziemie Pomorza Zachodniego po drugiej wojnie światowej przybyli ludzie z najróżniejszych krain geograficznych, przywożąc ze sobą kulturalny bagaż. Szczecin stał się miejscem spotkania wielu tradycji i jest nim do dziś.
Udział w przesłuchaniach i projekcjach filmowych jest bezpłatny, wejściówki można odebrać w kasie filharmonii. Do Domu Tańca w holu filharmonii wstęp jest wolny. Sprzedaż biletów na warsztaty muzyczne i koncerty (10 i 20 zł) trwa od 16 sierpnia. Szczegółowy program Turnieju Muzyków Prawdziwych znajduje się w naszym kalendarzu wydarzeń.
Komentarze
0