Wspólna gimnastyka oraz nauka tańca, a do tego jam session oraz pokaz bajek – choć to aktywności, które nie kojarzą się z muzyką klasyczną, to właśnie o to chodzi. Szczecin Classic zachęca do uczestnictwa w koncertach w niecodzienny sposób.
Już w najbliższą środę (27 kwietnia) startuje Szczecin Classic, organizowany przez Baltic Neopolis Orchestrę. Podczas festiwalu odbędą się międzynarodowy kurs muzyczny Szczecin Classic Academy dla uczniów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych z Polski i Europy oraz konkurs na rezydencję zespołu kameralnego. Szczecin Classic to jednak nie tylko koncerty.
– Od samego początku ideą naszego festiwalu jest to, żeby wychodzić mocno poza granice sal koncertowych, dlatego zawsze planowane są bardzo ciekawe wydarzenia, które rozgrywają się w mieście – tłumaczy Emilia Goch Salvador, dyrektor Baltic Neopolis Orchestra. – Mają one zaciekawić przechodniów, sprawić, by zainteresowali się, co robimy, może nawet ostatecznie przyszli na któryś koncert.
Udział we wszystkich wydarzeniach towarzyszących festiwalowi Szczecin Classic jest bezpłatny.
Propozycja dla małych melomanów
W tym roku „Maltówka” rozpocznie się od wydarzenia skierowanego do dzieci, zarówno polskich, jak i ukraińskich. „Orkiestra jak z bajki” to pokaz filmów bez słów z towarzyszeniem muzyki symfonicznej granej na żywo, więc nie będzie żadnej bariery językowej.
– Dla młodych to wspaniały moment, by zapoznać się z taką muzyką – zauważa Goch Salvador. A co obejrzą młodzi uczestnicy? Film animowany ze studia Walta Disneya, kontynuację wielkiego przeboju sprzed lat. „Fantazja 2000” to koncert filmowy, zbiór krótkich sekwencji ilustrujących osiem utworów muzyki klasycznej, wśród których są: V symfonia Beethovena, „Pinie rzymskie” Respighiego, „Błękitna rapsodia” Gershwina, II koncert fortepianowy Szostakowicza, „Karnawał zwierząt” Saint-Saensa, „Uczeń czarnoksiężnika” Dukasa, marsze Elgara i „Ognisty ptak” Strawińskiego. W 1940 roku powstała pierwsza „Fantazja”, którą dziś zalicza się do arcydzieł światowego kina. Była ona była spełnieniem marzeń Walta Disneya, który chciał raz do roku realizować jej nową wersję.
Na „Orkiestrę jak z bajki” organizatorzy zapraszają do Domu Kultury „Krzemień” w Podjuchach w czwartek, 28 kwietnia, o godz. 18.
Wydarzenie planowane od kilku lat w końcu ujrzy światło dzienne
Jak przyznaje Goch Salvador, jam session był w zamyśle już od kilku edycji, jednak z powodu pandemii plany o wieczorze z muzyką improwizowaną musiały zostać przełożone. W tym roku w końcu marzenie wspólnego muzykowania może się spełnić. To spotkanie zaprowadzi Szczecin Classic po raz pierwszy do Piwnicy Kany.
– Każdy dobry festiwal szczeciński musi pojawić się w Kanie – zaznacza Goch Salvador. – Chcemy zaprosić nie tylko muzyków, którzy na co dzień biorą udział w jam session, ale także naszych studentów i profesorów. Gospodarzem będzie zespół Chango, więc będzie spontanicznie. Jam Session, które zaplanowano na piątek, 29 kwietnia, o godz. 22 w Piwnicy Kany, będzie jednocześnie wieczorem integracyjnym, podczas którego spotkają się uczestnicy i widzowie Szczecin Classic oraz publiczność Kontrapunktu – festiwalu teatralnego.
Gimnastyka z Mozartem? Jak najbardziej!
Ostatnie dni „Maltówki” uczestnicy spędzą na świeżym powietrzu. W niedzielę, 1 maja, Szczecin Classic zaprasza do parku Kasprowicza i pod Pomnik Trzech Orłów. Dołączyć mogą wszyscy spacerowicze, którzy tego dnia wybiorą się na przechadzkę w tamtej okolicy.
Niedzielne spotkanie w plenerze z muzyką symfoniczną rozpocznie „Gimnastyka z klasyką”. Znajdzie się zarówno coś dla młodszych chętnych (godz. 11), jak i dla dorosłych (godz. 12). Pod błękitnym niebem, na zielonej trawie. W sam raz na wiosenne przebudzenie, przekonują organizatorzy.
– Gimnastyka jest po prostu gimnastyką, ale ta muzyka, która jej towarzyszy, ma sygnalizować, że właśnie trwa festiwal. Rzadko mamy okazję ćwiczyć do Mozarta czy Bacha, więc warto skorzystać z tej propozycji – zachęca Goch Salvador.
Ale to jeszcze nie wszystko, co tego dnia przygotowano w ramach wydarzeń towarzyszących festiwalowi!
– Zawsze mamy tańce i w tym roku postawiliśmy na folklor, bo i całemu festiwalowi przyświeca idea muzyki polskiej – wyjaśnia Goch Salvador. – Do współpracy zaprosiliśmy grupę Szczecinianie i wspólnie z nimi będziemy uczyć się tańczyć. Tymi działaniami podłączamy się również pod ogólnopolską akcję Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie.
Na naukę poloneza i mazura można przyjść w niedzielę, 1 maja, o godz. 17 pod Pomnik Trzech Orłów.
Festiwal Szczecin Classic 2022 potrwa od 27 kwietnia do 3 maja. Szczegółowy program dostępny jest m.in. na Facebooku BNO: https://www.facebook.com/szczecinclassic/events/
Komentarze
0